| Jokers666 a întrebat:

Salut! Am si eu o intrebare, deci de ce cand ma masturbez gen nu ma simt asa cum eram odata parca nu mai simt aceeasi senzatie de placere si nu mai sunt aceelasi om cand imi placea sa fac acest lucru? Va rog seriozitate vreau un raspuns concret.Cine ma ajuta va primi Funda!

20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Laba indelungata te strica la cap. Exact ce simti tu acum.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este o plăcere artificială. Așa se întâmplă cu asemenea plăceri.

| doctorandus a răspuns:

Excitabilitatea scade cu varsta, obisnuieste-te cu ideea.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine apucate de nofap

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Numai cei cu probleme psihice cad in plasa NoFap-ului si a altora cu idei bizare despre sexualitatea umana.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Parerea ta, dar au vorbit si celebritati din America despre asta.
Eu raman cu idea mea si o sa continui cu ceea ce fac.
Poti incerca si tu dar de obicei se trezesc sa comenteze persoanele care nu se pot abtine din a se masturba, vorbesc doar ca sa se consoleze.
Mie mila de tine?

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu ocazia recentelor omoruri din SUA asupra unor asiatice, NoFap a intrat in vizorul presei:

The Daily Dot i-a acuzat ca au raspandit o ideologie a urii care a produs aceste omoruri.

Der Spiegel a analizat radicalizarea unora care tind catre acte de terorism si a numit cativa adepti ai NoFap spre exemplificare, iar Departamentul Securitatii Publice din statul Texas prognozeaza ca incel-ii pot deveni cel mai letal focar de teroristi autohtoni. SUA a inregistrat in ultimele doua decenii mai multe asasinate comise de teroristi care sunt crestini si autohtoni decat de teroristi islamici.

Grupari crestine de extrema dreapta cu ideologie de nationalism alb si neonazism au trimis amenintari cu moartea managerilor Pornhub si actritelor porno, asociindu-se cu grupari contra traficului de exploatare sexuala si contra pornografiei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Bravo? te felicit. Oameni vad doar partea rea a lucrurilor. De ce nu ai vorbit despre boxiori de exempu care se abtin sa faca acest lucru pentru a ramane puternici sau despre Mike Tyson care nu a intretinut relatii intime sau masturbare timp de 5 ani si uite unde a ajuns. De obsedatii sexuali nu ai spus nimic, acei oameni care stau si se uita la tot felul de prostii si fac tot felul de lucruri, care ajung sa violeze femei nevinovate. Si despre filmele porno, ele ar trebui interzise in toate lumea, ai stiut ca jumatate sau chiar mai bine din oamenii care acceseaza site-uri pentru adulti sunt copii? Chiar si sub 10 ani? Un copil trebuie sa isi traiasca copilaria nu sa stea in fata calculatorului si sa se uite la asa ceva. Asta e lumea in care traim din pacate.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Presupusele efecte negative ale vizionării pornografiei de către copii/adolescenți au rămas nedovedite.[19][20] Rolul pe care vizionarea de pornografie îl joacă în dezvoltarea copiilor și tinerilor este necunoscut, datorită lipsei de cercetări empirice pe tema asta.[21] Există probleme etice majore cu a face astfel de cercetări.[22] Deoarece astfel de probleme sunt un obstacol redutabil, probabil că aceste cercetări nu vor fi permise, deci nu vom ști niciodată.[23][24] Rory Reid (UCLA) a declarat „Universitățile nu vor ca numele lor să apară pe prima pagină a ziarelor legat de un studiu neetic care expune minorii la porno."[23][24]

Surse:

19. Blumner, Robyn E. (13 mai 2001). „Moralists wrongfully punish youth for being curious about sex". St. Petersburg Times. St. Petersburg, Florida. Arhivat din original la 16 iunie 2015. Accesat în 12 februarie 2014.
20. Heins, Marjorie (11 septembrie 2007). Not in Front of the Children: 'Indecency,' Censorship, and the Innocence of Youth. Rutgers University Press. pp. 80, 86. ISBN 978-0-8135-4388-8.
21. Brown, Jennifer A.; Wisco, Jonathan J. (2019). „The components of the adolescent brain and its unique sensitivity to sexually explicit material". Journal of adolescence. Elsevier BV. 72: 10–13. doi:10. 1016/j.adolescence.2019.01.006. ISSN 0140-1971. PMID 30754014.
22. Binik, Yitzchak M.; Mah, Kenneth; Kiesler, Sara (1999). „Ethical issues in conducting sex research on the internet". Journal of Sex Research. Informa UK Limited. 36 (1): 82–90. doi:10. 1080/00224499909551971. ISSN 0022-4499.
23. Segal, David (4 aprilie 2014). „Does porn harm children?". Dallas News. Accesat în 14 aprilie 2021.
24. Segal, David (28 martie 2014). „Opinion - Does Porn Hurt Children?". The New York Times. Accesat în 18 aprilie 2021.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Laso asa ca mai mult de copypaste vad ca nu poti.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ha, ha, ha, gandire personala... gandirea personala a mea si a ta (impreuna) n-au contribuit niciodata cu nimic la consensul medical din sexologie. Nu stiu daca intelegi: am prezentat consensul stiintific, nu "pareri personale". Parerile personale sa le pastrezi pentru carciuma.

Te-ai prins prea tarziu ca discutia asta este despre informatie stiintifica, nu despre pareri personale. In loc de pareri personale puteai scrie pareri neinformate.

Adica sa nu ascult la o profesoara universitara de sexologie cu zeci de publicatii academice, sa ascult in schimb parerile unuia luat de pe malul Dambovitei. Sa nu ma iau dupa o enciclopedie de medicina si una de psihologie, ci sa ma iau dupa parerile neinformate ale unuia care scrie sub pseudonim.

Daca parerea ta nu este publicata cu peer-review si indexata pentru MEDLINE ne doare fix in pix de ea.

A enunta pareri pur personale pe tema asta s-ar numi mitomanie erotica. Ca parerile tale personale ar stabili fapte stiintifice obiective: cata aroganta! Eu ti-am dat informatii vorbite si scrise de profesori universitari si tu-mi vii cu parerea ta dedusa din a medita la nemurirea sufletului.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite si consensul stiintific de care vorbeam:

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Dude, nu am spus ca daca te masturbezi ajungi sa ai o boala si nu ti-am cerut informatii stiintifice, am vrut sa vorbim de la persoana la persoana. Asa ca, calmeaza-te pentru ca si eu si oricine altcineva poate sa intre pe internet si sa citeasca partea stiintifica a povestii nu e ca si cum tu ai fi un om de stiinta, si de asta ar fi trebuit sa vorbim cu propriile pareri ca si la carciuma vorba ta

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

"Si despre filmele porno, ele ar trebui interzise in toate lumea," -- asta nu e o parere normala a unui om normal. E parerea unui om cu probleme psihice sau a unui tiran care vrea ca tot restul lumii sa joace dupa cum canta el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Eu sunt ala cu probleme psihice, tu care stai si salivezi pe internet dupa femei. Vezi ca poate intr-o zi o sa dispara filmele porno si ce o sa faci, mergi si abuzezi femei cand nu o sa mai ai la ce sa te uiti?
Nu stiu care dintre noi e ala cu probleme psihice.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Din punct de vedere medical, ceea ce face majoritatea nu poate constitui parafilie. Orice șir de argumente care conchide că majoritatea oamenilor este anormală din punct de vedere psihiatric nu poate fi decât greșit. Acest studiu indică faptul că majoritatea populației norvegiene folosește pornografie: http://www.jstor.org/stable/pdf/3813653.pdf Mai precis, majoritatea respondenților a folosit pornografie în ultimele 12 luni dinaintea interviului. Eșantionul este reprezentativ pentru populația Norvegiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai făcut prea mult.

| Saiko10 a răspuns:

Te obisnuiesti cu senzatia, si nu mai este mare lucru.