| Lilia1998 a întrebat:

Salut, am și eu o întrebare. Nu am avut relații sexuale timp de 6 luni. În acest timp am avut menstruație regulată doar 2 luni restul, lunilor mi-a întârziat cu 7-8 zile iar luna asta mi-a întârziat cu 14 zile. Pot fi aceste întârzieri din cauză că nu am avut sex? Țin să menționez că pâna acum am avut menstruația regulată.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

De regula dereglarea ciclului menstrual se produce pe fondul unei anumite stari medicale care are ca efect influentarea bunei functionare a organismului in ansamblul sau. Existenta ciclului menstrual neregulat sau chiar dereglat este urmarea functionarii incorecte, deficitare, atipice doar a unei sau a mai multor glande endocrine. Chiar si in situatia in care activitatea hormonala este intr-o mica masura afectata, la randul sau va afecta si influenta atat desfasurarea ciclului menstrual cat si procesul menstruatiei. In astfel de situatii in care abaterea/dereglarea depaseste 10-14 zile, este indicat ca prima data sa te prezinti la endocrinologie pentru a ti se efectua setul complet de analize endocrine si sa fii consultata de medicul endocrinolog si pe urma sa te prezinti la ginecologie. Multa sanatatE!

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu au nici o legătură întârzierile menstruale cu abstinența sexuală.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Acest intarzieri sunt din cauza altor probleme.
Cel mai bine e sa consulti un ginecolog.

| Iooooaaaanaaaaaaaaaa a răspuns:

Buna!
Sunt mai multe cauze ce influenteaza cilclul menstrual, unele minore, celalate majore si necesita o deosebita atentie. Abtinenta sexuala nu are un impact asupra ciclului menstrual. Cel mai bine este sa i te adresezi unui medic ginecolog, ca sa stabileasca clar care este cauza intarzierilor.