| CeSaAleg a întrebat:

Nu ca nu as sti, dar vreau mai multe pareri si poate una profesionista...Eu am 13 ani si, in ciuda aparentelor, persoanele de varsta mea sunt destul de dezvoltate psihologic, fizic si sexual. Toate fetele pe care le stiu arata mai mari decat sunt, referindu-ma la fizic si mentalitate. Adica sunt destul de inalte si au sani etc. In mod normal, baietii sunt mai perversi (au gandirea mai sexuala) si fetele, pana pe la 15-16 ani nu prea se gandesc la sex si de-astea, dar baietii da. Doar ca in ultimii ani incep si fetele sa gandeasca cam ca baietii si tot intreaba (cel putin cele pe care le stiu eu) de lucruri de care (sa zicem) doar baietii ar intreba.
1. Cum vi se pare asta?
2. Luand in vedere descrierea situatiei facuta de mine si, sper eu, niste informatii medicale, cam cum arata un vagin de fata la varsta mea (13-14 ani; vagin la propriu+pilozitate)? Ganditi-va ca ele sunt mult mai dezvoltate decat s-ar crede...
Nu e ceva ce ma bantuie sau tin neaparat sa stiu, dar sunt curios si, mai ales, pasionat de biologie asa ca as vrea sa compar informatiile si parerile mele si cu ale altora, mai ales daca sunt ale unor persoane cu expertiza medicala. Multumesc!

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este deja stiut de toata lumea ca fetele se dezvolta mult mai rapid la pubertate decat baietii, ele incepand pe la 12-13 ani, pe cand baietii incep pubertatea pe la 15-16 ani!
Daca esti pasionat de biologie, atunci pune mana si citeste, ca ai pierdut ce era mai important: debutul pubertatii la fete si baieti, care-i diferit!

| CeSaAleg explică (pentru Violleta2022):

Asta stiam dar tin sa te corectez...in manualul de biologie scrie ca fetele incep la 10-12 iar baietii la 13-14 desi se poate la ambele sexe pana la 16 ani. Daca dezvoltarea incepe mai tarziu atunci e o problema mediacala.

| Violleta2022 a răspuns (pentru CeSaAleg):

In studiile stiintifice scrie ca fetele incep la 12-13 ani si baietii dupa 15 ani!

| CeSaAleg explică (pentru Violleta2022):

In manualul de biologie de cls a 7-a nu scrie asta.

| Plato a răspuns:

Ba da, din pacate, si fetele de 15-16 ani se gandesc la sex mult mai mult decat ar trebui. Mi se pare oribil orice copil vorbeste despre sex, copilaria inseamna puritate si inocenta. Acum cu a doua intrebare, oare de unde am putea sti cum arata vaginul unei fete de 13 ani? Eu sper doar ca e intact. Astfel de informatii s-ar putea sa gasesti doar intr-o carte de specialitate, pe net nu cred ca gasesti poze, ar fi ilegal.

| CeSaAleg explică (pentru Plato):

Stiu ca nu gasesc...Eu ziceam si de fetele de varsta mea (13-14 ani), in ultimii ani au ajuns sa se gandeasca din ce in ce mai mult la asta si nu mi se pare dizgratios decat daca arata ca niste copii. Mai ales ca eu sunt la o scoala care s-ar putea spune ca e de fite, fetele pe care le stiu arata ca niste modele, poarta haine deocheate si de asta mi se pare interesant ca vorbesc si se gandesc la asta. Mi se pare urat doar daca arata ca niste copii, dar ele nu. A 2-a parte e posibila dar e pisibil ca, ele gandindu-se la sex, sa se si masturbeze, una chiar mi-a recunoscut, asa ca nu ar avea vaginurile/vaginele atat de intacte.

| Anonim9114562123 a răspuns:

În ultimii ani, fetele au început sa se dezvolte din ce în ce mai devreme, ceea ce este dovedit științific. Însă cu cât se dezvolta mai repede glandul mamar (la fetite de 8-10 ani) creste riscul de cancer mamar. Uite aici niște informații dacă te intereseaza: https://youtu.be/Yrp1JXUyIxg

| Ether a răspuns:

Daca chiar ai varsta pe care ai mentionato atunci pot sa iti spun cu certitudine ca esti mult mai matura decat multe fete de varsta ta dupa modul cum iti exprimi gandurile in scris. Pe de alta parte vaginul unei fete de 13 ani poate sa difere de la o fata la alta exact ca si in cazul adultilor. Unele au vaginul cu labiile mai proeminente, altele cu pelozitatea mai mare, altele care au un vagin mai mic in dimensiuni si asa mai departe. Nici unul din variante nu este ceva rau si oricum ar fi vaginul tau crede-ma ca nu are nimic chiar daca nu este precum cel al prietenelor tale. Cel mai important e sa fi sanatoasa, iar care e mai mic, care e mai mare, care e mai colorat ramane o chestiune de diversitate intre oameni. Doar ca si idee dupa care sa te ghidezi, de cele mai multe ori cele care sunt mai dezvoltate au si pelozitatea care a crescut mai devreme comparativ cu cele care nu sunt atat de dezvoltate. De asemenea, ciclul menstrual apare mai repede la cele care se dezvolta mai repede.

| Necunoscut112 a răspuns (pentru Ether):

Este băiat.

| CeSaAleg explică (pentru Ether):

Ms pentru raspuns, dar sunt baiat...

| euveverita a răspuns:

Am aproape 18 ani si inca arat ca un copil. Cele de 13 ani arată mai bine decat mine?
M-a deranjat aspectul mult timp dar am ințeles ca sunt mai fi diferita.
Cand o sa fiu baba o sa imi doresc sa arat tânăra.
E o conceptie greșită despre maturitate.
Inteligența definește omul nu un machiaj care te face mai matur,"n", băieți trecuti prin palma ta si multe pufuri la varsta asta.