| anonim_4396 a întrebat:

Am și eu o nelămurire cu prietena mea, pare sa fie ciudata! Am observat acum doua seri in urma când am ieșit împreuna ca a primit un mesaj de la cineva, am întrebat de la cine e mesajul, ea zice ca de la o cunoștința (cunoștința nu e pentru ca sau văzut pentru prima data la restaurant unde lucrează ea ca ospătar), am ieșit și in seara asta, am stat de vorba mult, sărutări din partea ei ca niciodată când de-o data alt mesaj, cred ca tot de la el. I-am zis Răspunde, ea zice nu e important. Am condus-o acasă ne-am îmbrățișat și sărutat și mi-a zis ca e obosita și ii este somn, nu mai intra pe Facebook să-mi spună noapte buna ca îmi zice acum, dar când am intrat pe Facebook ea era online, am întrebat-o, hopa Draga. ziceai ca dormim, ea a zis ca tocmai acum îți scriam ca am ajuns acasă. Dar pana sa ii trimit primul mesaj ea a stat ceva timp online fără sa îmi trimită nimic sau sa zică nimic. Dar de când am depistat neregula asta cu ‘cunoștința’ ei, ea ma imbratiseaza și ma săruta și îmi zice ca nu e nimic cu ei, e doar o cunostinta, ma roagă sa o cred ca nu e nimic, ca nu vrea sa ne certam din cauza asta, și ca închidem acest subiect! I-am cerut sa văd ce au vorbit, mi-a arătat și am văzut la ambii romane întregi, ca îl așteaptă la vara sa mai vina la restaurant! El e din țara, departe! Acuma întrebarea mea, au ceva in comun? Se plac? Se vorbesc des? Se caută unul pe celălat? Dacă ma săruta așa de cu foc și ma imbratiseaza așa de tare și ma cheamă la ea, mai sunt prietenul ei? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Pool77 a răspuns:

Esti prost, foarte prost.

Mai mult credul si naiv.
Intr-o relatie, intim poti numi o convorbire cu parintii ei, dar altceva nu.
Te amageste cu saruturi si cu imbratisari, si ea de fapt trage la celalalt.
E normal, ala e plecat departe in tara, pana vine el acasa esti bun si tu in continuare, ca doar dehh...
Eu i-as impune sa nu mai vorbeasca cu persoana respectiva daca vrea sa continuati relatia, daca nu este de acord, este clar, persoana aceea e mai importanta decat tine.

Cica "sper sa nu ne mai certam pe subiectul asta" pai cum p.a mea sa nu ne certam? Adica ea te inseala si vrea sa accepti asta? laughing

Eu zic sa fii foarte rece si sa n-o bagi in seama pana nu termina de vorbit cu ala, mai ales ca-ti si ascunde mesajele.

| Adrian_Ady_1985 a răspuns (pentru Pool77):

Asta i-am spus și eu ei, cum sa nu ma cert dacă tu ai toată vina?! E clar! Mulțumesc

33 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Îți pui prea multe întrebări. Nu te mai purta ca un copil gelos și rănit.
Spune-i că dacă simte ceva pentru altcineva, vrea să fie cu altcineva sau ceva de genul, e liberă să plece, nu o ține nimeni cu forța. Spune-i că ar fi de că cat din partea ei să continue să fie cu tine dacă vrea ceva cu altcineva.
Dacă spune că nu e nimic și că te vrea pe tine, las-o în pace. Dacă mai vezi că face ceva legat de subiectul ăsta, că mai vorbește cu el sau ceva de genul, pleci. Dacă îți pasă totuși de ea îi spui că îi dai timp să se gândească bine ce anume vrea, iar când e gata, dacă vrea să se întoarcă la tine, să te caute și dacă nu ai nimic de făcut, o să-i răspunzi.

Iar când se întoarce, dacă nu ai făcut, faci sex cu ea, iar dacă ai făcut, nu știu, încearcă și tu niște poziții noi, măcar cu atât să ieși din relația aia. Iar când te plictisești, o părăsești, pentru că nu ești tipul la care se întoarce când nu i-a mers cu nu știu ce rat at.

| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

"încearcă și tu niște poziții noi, măcar cu atât să ieși din relația aia."
Oricum e de cã cat relatia, la ce sa o mai foloseascã?

| Adrian_Ady_1985 a răspuns (pentru LoveSleep):

Așa o sa fac, și ea mi-a căutat in telefon după aia sa vadă cu cine vorbesc și dacă caut fete, de ce oare? Mulțumesc

| Adrian_Ady_1985 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa renunț la ea prin faptul ca vorbește cu ăla? Aseară a intrat pe Facebook săi răspundă lui ca alta explicație nu am

| Adrian_Ady_1985 a răspuns (pentru LoveSleep):

Corect! Încă ceva, aseară am întrebat-o ‘parca dormeam’ mi-a spus ca tocmai îți Scriam ca am ajuns ...bla bla bla. Am mai întrebat-o, ‘ ori ai intrat săi raspunzi la mesajul lu ăla?’ Ea m-a luat cu ‘ vorbesc serios’ adică am intrat să-ți trimit mesaj ca am ajuns desi ea intrase pe Facebook de ceva timp. Întrebarea aia nici nu a băgat-o in seama. Mai spune ea ca sper ca nu ne mai certam din cauza asta, adică cu mesajele alea primite! Când trec pe strada ma urmărește, îmi trimite mesaj, vine la mine...ce pot face in continuare? Mulțumesc

| Adrian_Ady_1985 a răspuns (pentru LoveSleep):

Asta cu ‘ca e liberă sa plece dacă se plac’ și mi-a spus, te rog sa înțelegi ca nu e nimic între ei, și ma strângea in brațe tot mai mult și ma săruta tot mai apăsător. Treaba e ca e ciudata și nu știu cum sa procedez in acest caz, nu am întâlnit așa ceva și vreau un adever despre asta. Ce pot sa fac in continuare? Mulțumesc

| LoveSleep a răspuns (pentru Adrian_Ady_1985):

Doar chestia cu afectiunea excesivă când vine vorba de asta e un semn că te minte. O tipă normală s-ar enerva mai repede decât să te sărute, când o acuzi de ceva ce nu a făcut.
Ceva îți ascunde, 100%. Nu știu ce să faci, eu unul nu aș mai sta prin preajmă dacă nu ar fi de acord să-mi spună care e treaba cu tipul ăla. În general nu aș întreba, nu mi-ar păsa, dar dacă aș fi în situația ta aș face-o, pentru că e clar că între ei se întâmplă sau s-a întâmplat ceva.
Chestia cu "nu vreau sa ne mai certam, sa nu vorbim despre asta" e alt semn că îți ascunde ceva.
Gândește-te că ție îți dă mesa vară-ta și ea te întreabă că cine e. Tu îi spui exact cine e și ce vrea, pentru că nu îi ascunzi nimic. Dacă ți-ar da mesaj o tipă cu care vorbești, ai încerca să schimbi subiectul și dacă nu o lasă mai moale probabil ai fi și mai afectuos cu ea, ca să nu creadă că o înșeli sau ceva. Ceea ce ea e posibil să nu facă, nu am zis niciodată că te-ar înșela, dar sigur îți ascunde ceva.

Probabil ti-a căutat în telefon ca în caz că găsește ceva să zică ceva de genul "uite, și tu vorbesti cu alte fete, bla, bla" Cumva, ca să-ti arate că comportamentul ei e normal și și tu faci la fel, mai mult sau mai puțin. Când de fapt nu se aseamănă și ce face ea nu e ok.

Oricum, nu știu exact ce să faci. Eu aș pleca. Dar dacă crezi că o placi, mai rămâi prin jur și vezi ce se mai întâmplă.

| Adrian_Ady_1985 a răspuns (pentru LoveSleep):

Pai ea nu prea ii pasa cu cine vorbesc eu prin mesaje, zice ca un între in intimitatea mea! E clar ce spui, ai dreptate in totalitate! Se simte singura și vrea pe cineva lângă ea pana vine el, cred! Cam tot ce simteam i le-am spus in fata si nu ia convenit deloc, adevarul doare. Dar o las in pace de acum sa văd ce se petrece. Dacă ma caută ii spun de el, dacă a încetat sa mai vorbească cu el! Mulțumesc

| Adrian_Ady_1985 a răspuns (pentru LoveSleep):

Dreptate in totalitate. Am mai vrut sa citesc ce au mai vorbit, puțin mai jos și mi-a luat telefonul brusc din mâna... zicea ca îmi ajunge. E clar ca ascunde ceva! Mulțumesc

| Adrian_Ady_1985 a răspuns (pentru LoveSleep):

Am o mica dilema dacă a-și putea-o numio așa! Uite ca prietena mea i sa făcut dor de mine și sa băgat in seama, ma căutat. A zis ca la ultima cearta a renunțat la ăla si ca nu mai vb cu el, ia șters toate mesajele de pe Facebook. In seara asta am auzit un mesaj venind in timp ce era la servici, i-am cerut sa ne intalnim și după aia i-am cerut sa văd mesajele de la el. El încă o caută și Ba mai mult, ii trimite declarații de dragoste și ca o iubește (convorbirea e scurta și ca ea nu prea ii scrie mult) după asta ea zicea, nu ai cum ca nu ma Cunoști. Spuneți-mi va rog, ma iubește? Ma vrea pe mine dacă sa întors la mine? Ea zice sa nu mai fiu supărat pe ea ca nu are nimic cu el și ca am văzut cum i-am răspuns, și ma roagă .....tot ca înainte de ultima cearta se comporta. Ma imbratiseaza, ma săruta, sta pe brațele mele cu capul... ce sa mai înțeleg? Ma vrea pe mine? Sau poate a șters mesajele ei și la lăsat pe al lui sa văd ca nu mai vb cu el! Mulțumesc frumos.

| LoveSleep a răspuns (pentru Adrian_Ady_1985):

Ai zis că i s-a făcut dor de tine și te-a căutat. Nu înțeleg. Nu erați împreună?
"A zis ca la ultima cearta a renunțat la ăla si ca nu mai vb cu el"
Eu m-aș fi enervat de la " am renunțat la el" Lol. Cum adică a renunțat? Când renunți la ceva se presupune că ai vrut acel lucru. Nu i-a mers și s-a întors la tine, sau ce?

Oricum, eu n-aș mai vrea să fiu cu ea. Sunt prea multe lucruri pe care ți le ascunde, e prea multă dramă în relația aia, nu prea mai ai încredere în ea și lucrurile nu o să se termine bine. În plus, dacă continui să-i ceri să-ți arate mesajele poate te mai și părăsește pe parcurs, pentru că se simte controlată și nu mai știu cum. Oricum ar fi, o relație se bazează pe încredere, nu pe dovezi. Nu ar trebui să-i ceri partenerei să-ți arate cu cine vorbește cum ea nu ar trebui să-ți dea motive să vrei să vezi. Sunt prea multe lucruri aiurea acolo, eu zic că nu merită.

Pe de altă parte, ai zis că ăla îi scrie declaratii iar ea îi răspunde scurt. "Ea zice sa nu mai fiu supărat pe ea ca nu are nimic cu el și ca am văzut cum i-a răspuns". Asta m-a făcut să râd. După ce că are parte de atâta dramă legat de subiectul ăsta, are curajul să îți mai zică că "ai vazut cum am raspuns". Eu o dădeam afară din casă sau plecam în momentul ăla. Cineva care e în situația voastră, ține la tine și nu are nimic cu tipul ăla, i-ar fi spus să nu-i mai dea mesaje pentru că are prieten sau nu i-ar mai fi răspuns. Ea nu are nicio treabă.
Pool avea parțial dreptate, în cazul ăsta e ok să-i impui să nu mai vorbească cu el. Am zis parțial, pentru că eu nu aș face așa. Tipa nu merită 2 bani. Dacă i-ar fi păsat de tine nu ar fi vorbit cu alt tip, în felul în care o făcea ea, sau nu i-ar mai fi răspuns când ar fi văzut că te deranjează.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Se poate sa aiba ceva in comun si sa se placa, poate fi cineva din trecutul ei cu care o fi avut vreo aventura inainte de tine.

| Adrian_Ady_1985 a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Nu as crede ca ar fi cineva din trecut ca e din țara, departe de locul asta dar dacă a mai fost pe la restaurant s-ar putea sa mai fii vorbit ei. Cum procedez?

| Crackman a răspuns:

E clar o ia in dos tare de la ala.

| Adrian_Ady_1985 a răspuns (pentru Crackman):

Da, se vorbesc des, i-am cerut print la mesajul de aseară cu el, m-am îngrozit ce am văzut. Adică texte lungi, romane între ei. A întrebat-o cum e la servici, ea a zis ca e bine după aia la întrebat și ea. La final i-a zis ca vorbește cu ea când iese de la servici, azi...ea a zis ‘bine’ deci ce sa mai cred?! Când i-am cerut asta sa facă, printul ei nu ia convenit deloc, zicea ca e ceva intim și nu se arată de astea, poftim?! După print mi-a scris astea "Asta e ultima data cand iti mai arat ceva, Daca n ai incredere foarte bine, E in dezavantajul tau". Ce vrea sa zică cu asta? Să-mi pun încredere in cineva care minte?! Mulțumesc!

| HadesSs a răspuns (pentru Adrian_Ady_1985):

Cineva care nu are nimic de ascuns nu se comporta asa, sigur iti dau intalnire si urmeaza sa si-o traga daca nu au facut-o deja, gandeste-te ca deodata a devenit mai iubitoare fara motiv.

| Adrian_Ady_1985 a răspuns (pentru HadesSs):

Ce sa fac in continuare?

| Adrian_Ady_1985 a răspuns (pentru HadesSs):

E clar ca nu are nimic cu mine nu? Multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intrebarile tale nu au nici o noima, nu ai de unde sã sti, nici noi nu avem. Probabil mai mult ca sigur este ceva in neregula, dar iti dai seama cã cu cât esti mai gelos, cu atât o impingi mai tare sa plece la acel tip? Cam asa stã treaba aratã-i putinã indiferentã nu o mai bruia la cap, vorbeste si tu cu altele. Focul se stinge cu foc.

| ShamelessQboy a răspuns:

Prin gelozie nu faci decat sa o sperii si sa o îndepărtezi de tine, las-o pe ea sa aleaga, din ce spui se pare ca balanța înclină mult in favoarea ta, demonstreaza-i ca esti cel mai bun!

| gabriielaaa a răspuns:

Poate sunt prieteni buni se inteleg bine si poate el o place mult dar ea il considera doar prieten, ca de nu nu-ti arata mesajele si faptul ca te cheama la ea inseamna ca te vrea pe tine, da esti prietenu ei lasa tinpul sa-ti arate cei adevarat si pare ca nu vrea sa te supere.

| Adrian_Ady_1985 a răspuns (pentru gabriielaaa):

Știu ce spui, mi-a arătat dar s-a oprit brusc când am vrut sa mai citesc mai departe. Îmi ascunde ceva. Faptul ca a intrat aseară pe Facebook și nu a vorbit cu mine deși mi-a zis ca nu intra ca ii este somn, asta duce la minciuna și ca e cu el.

| gabriielaaa a răspuns (pentru Adrian_Ady_1985):

Poate nu e sigura ce vrea nu stie ce sa aleaga pe el poate il cunoaste mai demult fata de tine si nu stie daca tu esti cel potrivit de asta te-a mintit trebuie sa ii spui sincer ce crezi si ca nu-ti place sa fii mitit. noroc

| Adrian_Ady_1985 a răspuns (pentru gabriielaaa):

La începutul relației ne vorbeam mult, adică ce ne place sa facem și ce nu. Îmi spunea ca e o persoana sinceră, nu minte, e directa numai ca la faza asta nu e deloc așa. Ea trebuia să-mi spună singura ca vorbește cu cineva nu sa depistez eu treaba asta. Minte mult și nu e bine. Aseară i-am spus sa conținute sa voebeasca cu el, cu prietenul ei, a spus ca nu are niciunul dar pe un ton moale,’ nepăsătoare’ ca îmi zice mie asta. I-am spus sa vorbească cu el seara când intra, a spus ca nu mai vorbește cu nimeni dar tot o sa vorbească cu el, chiar și aseară a vorbit. A zis ca nu poate sa nu-i răspundă la mesaje dacă ii trimite. Faza e ca aseară ne-am certat la tel și am întrebat-o de când îl cunoaște pe el, ea zicea ca de paste a fost la restaurant, i-am spus ca minți" după care mi-a zis ca a fost de câteva ori pe acolo. Cine minte, cine e napasator, cine nu e sincer? I-am spus sa aleagă între mine și el, a spus ca nu are ce alege ca nu vb cu nimeni, clar și asta. La urma i-am spus sa rămână cu el dacă tot îl caută așa tare și își face timp chiar și atunci când ii este somn și obosita! Ce sa mai cred?

| gabriielaaa a răspuns (pentru Adrian_Ady_1985):

Ai loato tare dai timp finca are nevoie tu o vrei pe ia lupta ce ai facut tu o sa o faca pe ia sa creada ca nu o sa o lasi sa vorbeasca cu baieti finca esti gelos unele persoane nu stiu ce vor si nu se pot abtine de a face ceva ces invatati sa faca dai timp vezi cum se coporta si nu va certati daca ii spui ca te desparti de ea si ea nu vrea o sa te minta casa nu o parasesti uneori iti trebuie timp casa stii ce vrei iauo mai usor vorbiti mai calm de subiectu ista. credo pe momet

| Adrian_Ady_1985 a răspuns (pentru gabriielaaa):

Nu mai pot sa o cred, ma minte des și nu mai suport asta. Nu mai vreau sa vb cu ea, i-am spus aseară ca o terminam. Ea tine la ăla și la mine nu, pentru el își face timp și pentru mine nu. Nu se face așa dacă ai deja un prieten, dar ea are pe altcineva și nu mai suport sa fiu mințit. I-am spus pe la început sa fie sinceră cu mine și sa îmi spună din timp dacă ii place de altcineva, a ales sa ma minta. Dacă ii mai dau o șansa ea o sa ma minta iar și nu mai vreau. Sa terminat! Mulțumesc!

| gabriielaaa a răspuns (pentru Adrian_Ady_1985):

Imi pare rau

| gabriielaaa a răspuns (pentru Adrian_Ady_1985):

Si ai dreptate nici eu nu suport miciuna

| MariaShk1 a răspuns:

E cu el boss, las-o

| Adrian_Ady_1985 a răspuns (pentru MariaShk1):

Așa pare. Mulțumesc

| MihaelaRail a răspuns:

Buna! Situatia e cu adevarat incurcata. Parerea mea este ca prietena ta este libera sa vorbeasca cu cine isi doreste atata timp cat nu depaseste limitele bunei cuviinte, stiu ca pentru tine, ca baiat e greu sa accepti astfel de faze, dar pe ea ai asculatat-o? Daca o iubesti ai incredere in ea. Pana la urma lucrurile nu sunt asa cum par. Ai grija sa nu fii prea gelos, asta e cel mai rau lucru care vi se poate intampla, de asemenea ai grija sa nu o ranesti. Asa poti sa o indepartezi cu totul. La faza cu afectiunea brusca, poate fii si cum spun cilalti insa poate vrea sa iti arate cat tine la tine acum depinde si de cum percepi lucrurile.

| Adrian_Ady_1985 a răspuns (pentru MihaelaRail):

Buna! Pai nu prea tine, nu ma suna, nu îmi Răspunde la mesaje, nu își face timp pentru mine deloc, se vede asta am văzut-o. Dar pentru el își face, zicea ca e obosita și se pune la somn dar când am intrat pe Facebook ea era online ai vorbea cu el. Nu se tine la cineva așa dacă își fura din somn pentru altcineva! Mulțumesc