| Anonim00010 a întrebat:

Am si eu o problema... dacă mă poate ajuta cineva cu un raspuns. Problema e in felul urmator : in luna august prietena mea a făcut un avort. Ulterior lucrurile au revenit la normal, ciclul a venit(bineinteles neregulat)apoi prin luna octombrie am avut contact sexual neprotejat cu ejaculare in interior, fapt pentru care a luat pastila de a doua zi, la începutul lunii noiembrie menstruatia a venit normal. Iar de atunci eu am fost plecat o luna. Zilele acestea prietena m-a anunțat că are intarziere de aproximativ 5 zile si a făcut un test de sarcina care a iesit pozitiv, pe lângă asta ea a acuzat si unele dureri de mijloc si chiar durere in zona genitala. Eu unul nu prea stiu ce sa cred, dacă avortul sau pastila de a doua zi pot influenta rezultatul testului. Iau in considerare posibilitatea ca ea sa fi avut o aventură cat am fost plecat. O parere m-ar putea ajuta. Multumesc frumos

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa mor de pricep, femeia aia a trecut prin trauma unui avort si inca mai dace sex neprotejat? Ce e in capul ei?

| Violleta2022 a răspuns:

Voi chiar sunteti irecuperabili!
A ramas gravida, a avut avort si dupa aceea tot sex nepotejat a-ti avut?
Bravo, rar imi dat sa vad pe cineva atat de incapatanat incat sa repede greseala, inca odata si sa nu invete nimic din ea, chiar daca sufera si chiar daca isi bate joc de propriul corp.

Ar trebuii sa stii ca, pastila de a doua zi are o marja de eroare de 5-6%. Asadar, exista sansa ca pastila aia sa nu fii functionat in corpul iubitei tale.

Chiar nu ai gasit 2 lei sa imprumuti de la cineva, sa cumperi un prezervativ?

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca pastila contraceptiva (Escapelle sau Postinor2) a fost folosita imediat dupa actul sexual insa in ziua urmatoare/dupa ovulatie, in acea situatie datorita faptului ca ovulul exista deja, este la fel de posibil ca ovulul sa fi fost deja fecundat de catre un spermatozoid inainte de a fi folosita pastila contraceptiva, si intr-o astfel de situatie pastila contraceptiva este folosita inutil. Exact din acest motiv producatorul specifica cat se poate de clar ca eficienta pastilei contraceptive chiatr daca este folosita dupa cateva ore, dar DUPA ce a avut loc ovulatia, eficienta maxima este de sub 90%.
,, Eficacitatea pastilei contraceptive depinde de timpul scurs intre contactul sexual terminat in mod "nefericit"/nedorit si momentul administrarii pastilei. Cu cat este mai scurt intervalul, cu atât cresc sansele de a evita aparitia unei sarcini nedorite. Conform producatorului eficacitatea pastilei depinde de timpul in ore cate au trecut de la actul sexual :
- In termen de 0 - 24 de ore - are o eficacitate de pana in 95%
- Intre 25 - 48 ore - are o eficacitate de maxim 85%
- Intre 49 - 72 ore - are o eficacitate de 58%.
Impiedicarea si eliminarea posibilitatii de formare a sarcina, este posibila doar in cazul in care folosirea pastilei contraceptive a avut loc inainte de a fi eliberat ovulul din ovar. In cazul in care nu este posibila administrarea pastilei contraceptive in primele 2 zile, se recomanda folosirea pastilei avortive EllaOne care este cunoscuta ca pastila contraceptiva de a 5-a zi.
In concluzie acuzatia ta in privinta unei eventuale aventuri ar trebui sa aiba un fundament cert inainte de a fi pronuntata. Multa Sanatate!

| Anonim00010 explică (pentru corbulalbrosu):

A folosit pastila ellaone in decursul a 5 ore de la respectivul act

| sofisis a răspuns:

Daca voi in octombrie ati facut sex, perioada coincide cu momentele in care apar simptomele de sarcina. Deci daca e gravida, e 100% al tau.
Mai departe, da, testele pot da gres dar nu cand sunt positive. O pui iar sa faca avort?
Ce-o fi in capul vostru, nu pot sa pricep...

| Emma30555 a răspuns:

Pastila nu garantează ca o sarcina nu se poate forma. Eu știu un caz în care s-a luat pastila respectiva și tot a rămas, asta mi-a povestit persoana în cauza și presupun ca spune adevărul. Pastila aia protejaza dar nu e ceva sigur. E cam aiurea ca pui problema unei infidelități, denota ca nu ai încredere deloc în ea. Presupun ca o cunoști destul de bine. Faceți și voi sex protejat, pastila aia nu e o soluție. Nici nu e indicata a fi folosita prea des. Sa refacă testul de sarcina, e posibil sa fie totuși o greșeală. Pastila aia poate a împiedicat sa se formeze sarcina dar e posibil sa fi rămas niște urme ceva și sa să fie un test fals pozitiv, sa meargă și la un ginecolog

| Teo29 a răspuns:

Ti-am oferit un raspuns in privat, cand ai timp sa il citesti te rog.
Multumesc!

| Rux04 a răspuns:

După un avort sex neprotejat? Mi se pare un gest iresponsabil când există atâtea metode de protecție.

| alina3 a răspuns:

Teste de sarcină:
Ar putea dura până la 4 săptămâni pentru a se elimina din corp hormonul de sarcină hCG. Testele de sarcină standard efectuate cu urină sunt foarte sensibile şi ar putea continua să dea rezultate pozitive până la următoarea menstruaţie, chiar şi după un avort reuşit.
Numai o ecografie poate furniza o confirmare imediată şi sigură referitoare la un avort reuşit. În mod ideal, ecografia ar trebui efectuată imediat după efectuarea avortului chirurgical sau la 1-3 săptămâni după efectuarea avortului prin tratament medicamentos.