| mandn a întrebat:

Salut, am si eu o problema in relatie si as vrea sa va cer un sfat sau daca ma puteti ajuta cu ceva... orice pentru ca deja nu mai imi vine nici o idee!
Mai pe scurt:

Sunt cu o fata de 7 luni, la inceput ne-am inteles foarte bine ( primele 4 luni ) iar dupa sa zicem ca a intervenit o GELOZIE extrem de mare din partea ei, si eu sunt dar ma mai abtin pentru a nu incepe certuri...
Mentionez ca dorm la ea de mai bine de 2 luni jumate, cam seara de seara iar programul ar fi urmatorul de obicei:

Dimineata pe la 8-9 ne trezim o conduc la munca, o las, eu plec acasa, pe drum vorbim non stop prin mesaje, imi fac un dus ma schimb si plec la scoala, stau 3-4 ore maxim, vorbim prin mesaje si in timpul orei, ba chiar cateodata o SUN sa se convinga ca sunt la scoala in timpul orei ca sa auda profesoru/profesoara vorbind, ai fac poze prin clasa in timpu ore, si cand ne intalnim ai arata pe telefon ora si data cand am facut poza, inregistrari audio, etc. Ies de la scoala, ma duc acasa, ma schimb, si plec o iau de la munca mergem la ea (sau cateodata mai ramanem pe afara o plimbare etc) ajungem acasa stam, ne uitam la tv (etcbig grin) un film ceva dupa somn.
Dimineata! Acelasi program:

Trezirea >-- Plecare >-- Dus la munca -- > Venit acasa >-- Schimbat >-- Plecat la Scl -- > Venit acasa >-- Schimbat >-- Plecat dupa ea >-- si dupa pana a 2-a zi ramanem impreuna!
Si reamintesc, ca pe tot parcursul cand nu suntem impreuna vorbim la tel, ori mesaje, ori o sun eu, ea nu suna!

Iar reactia ei este urmatoarea:

1. MAI INSELAT
2. GATA NU MA MAI CAUTA
3. PA
4. ETC

Motive: O insel!
Cu cine:?

Ba cu colegele de la munca de la ea, ba cu fete de pe strada sau prietene apropiate, sau mai nou cu COLEGELE de clasa!

Mai departe, ma acuza ca eu am o iubita la scoala, dar am chemat-o sa vina cu mine sa se faca ca nu ma cunoaste sa vada daca ma baga cineva in seama sau sare pe mine SAU sa vina cu mine sa stam impreuna sa vina cu mine in clasa sa stam in scoala sa ne pupam ( ca niste copilasi mici ) orice, tot timpu i-am zis hai sa rezolvam problema dar nu vrea.

Imi spune ca nu are incredere, iar eu o chem sa-i demonstrez si ea totusi... nu vrea sa auda de asa ceva.

Acum spuneti-mi voi, cum pot eu sa-i castig increderea, atat timp cat ea NU vrea sa vina cu mine la scoala sa-i demonstrez nu nimic?

Si cum o pot insela atat timp cat noi vorbim non stop prin mesaje deci 1 mesaj la un interval de 5 minute MAXIM! 5 minute inseamna MULT!

Sa mai specific ca eu am 20 de ani iar ea 21 si totusi e geloasa daca ma suna si un baiat :-) dar pe ea sa o sune baieti sau fete eu sa nu zic nimic, ea da pentru ca ea e GELOASA!

Nu mai inteleg nimic daca imi puteti da un sfat ceva ca simt ca innebunesc!

De fiecare data cand suntem impreuna totul este OK, cand plec de acasa GATA s-a terminat! Nici pana la Casele de Pariuri nu am voie ( vorba aia ca baieti ) ca e clar, m-am intalnit cu una! Nu stiu ce sa mai zic ce sa fac sa-i dovedesc ca nu o INSEL cu nimeni! Mai mult decat faptul ca vb non stop si nu ai intarzii niciodata le mesaje sau sa nu ai rasp la tel.

Nu exista ZI de la DUMNEZEU in care sa nu ne certam si sa-mi spuna ca o INSEL, de pe FB am sters toate fetele mai am 18 prieteni ( toti baiet ), si poze cu ea, il tin activ pentru un joc atat!
ID-urile de mess, nu mai are rost sa zic i-am dat parolele sa stearga tot, NU VREA!

NU VREA SA FACA NIMIC, SA-I DEMONSTREZ, DAR TOTUSI EA RAMANE LA IDEEA CA O INSEL SI NU ESTE ASA! NU STIU CE SA MAI FAC! MA JUR!
Eu eram o fire foarte calma nu ma enervam nu nimic, de 3 luni am inebunit, nu mai suport cuvantu INSELAT! Ce sa fac ajutati-ma va rog cu un sfat ceva orice!

PS: De iubit, stiu sigur ca ma Iubeste, nu are cum sa faca misto sau glume!
Mai sigur decat sunt nu se poate, si la randu meu si eu o Iubesc mult!
Dar nu stiu ce sa mai fac!

MULTUMESC!

Răspuns Câştigător
| Florennce a răspuns:

Frate...thinking Ati incercat vreodata sa vorbiti intr-un moment de liniste? In care nu sunteti stresati.Incearca sa-i faci surprize, nu mari chestii.in fond conteaza ca ea sa realizeze ca o iubesti.Incearca ca atunci cand vorbesti cu ea, sa fii foarte calm si daca ea se enerveaza ( pun pariu ca e o fire mai colerica ) tu sa incerci sa mentii atmosfera. E greu, e foarte greu. Totusi, incerca sa ii mai faci vizite neasteptate, flori.sau cand e suparata, taci si ia-o in brate.eu stiu thinking chesti de-astea.Cred ca mai mult vrea sa vada ca ii esti fidel. Desi ea te streseaza cu astea, tu o vei iubii mai mult si o vei asculta si intelege.Insa eu raman tot la ideea ca pe langa flori,cadouri,imbratisari,vizite, cel mai simplu ar fi sa :vorbiti, pentru ca amandoi aveti un rol in aceasta relatie si amandoi trebuie sa cooperati si sa intelegeti daca visati la un viitor! Bafta! O zi buna happy

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai ce sa faci. Aceasta femeie nu te iubeste si nu te respecta. Singura ei placere din relatia voastra este sa-ti faca tie viata amara. Probabil nu ar mai suporta-o nimeni altcineva, de aceea sta cu tine. Si fiindca nu te iubeste are impresia ca iti face o favoare stand cu tine si simte nevoia sa te pedepseasca. Mi se zbarleste parul in cap cand ma gandesc cum o femeie ii poate face viata atat de amara unui barbat doar din ifose si lipsa de respect. Femeia care te va iubi va avea incredere neconditionata in tine, te va respecta si va face toate eforturile ca sa te simti bine, comfortabil, sa fii fericit si linistit.

| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Oh frate te inteleg perfectttttt asa eram si eu acum un an cu o tipa exact exact la fel.I-am dat idul tot ce aveam mi-a sters si ultima farama de fata si atuncea cand vorbeam cu varamea facea crize de gelozie facea ca toti dracii.Iti zic eu cum am rezolvat-o.
I-am zis simplu si direct... Odata sa mai imi zici ca te insel si fix aia am sa fac.O relatie daca nu are respect si incredere se numeste aventura. Daca intelegi bine, daca nu atuncea te pup de ramas bun si ramanem cu amintirile.Si din acea clipa s-a schimbat radical, gelozie tot era dar crize numai facea ca i-am zis sa fie directa cand e ceva cand nu se simte OK si eu ma gandeam la o solutie sa numai fie asa si a rezistat 8 luni relatia dar dupa aia ea m-a inselat si de nu am rupt-o in bataie si pe ea si pe ala ca cica se simtea ca la "inchisoare" ca cica nu era libera...Pai daca ea vroia intruna sa vorbim eu doar acceptam ce vroia ea si pan` la urma tot eu mi-am luat teapa. Sfatul meu pe scurt este sa ii pui niste limite si sa ii zici direct si serios"Mai zici odata ca te insel chiar asta am sa fac ca sa ai motive sa zici asta". Sper ca nu te-am plictisit cu bolboroseala mea dar ti-am zis si eu ca eram in aceeasi stare ca si tinetongue

| costynel23 a răspuns:

Fratele meu gelozia este o boala cu care te nasti si nu o poti trata. nu stiu ce sa iti zic sa faci sa ii demonstrezi ca nu o inseli si o iubesti cu adevarat... sincer nu te supara dar daca merita cu adevarat suporto asa dar daca vezi k nu merita cautati alta decat sa iti faca viata un calvar.si sunt de parere ca baiatul sa fie mai impunator dar normal ca si fata are un cuvant treaba ta iti urez succes in relatiewinking!