| Terchman a întrebat:

Salut, am și eu o problema, nu mi se mai scoala asa de repede, gen trebuie sa ma masturbez un pic ca să mi se scoale și nu sta mult erectia, orice sfat m-ar ajuta va rog, este de la alcool? De la țigări? De la pornografice?

Răspuns Câştigător
| pamfilbarosanu a răspuns:

Oamenii de stiinta nu au constatat ca porno opreste erectia. PIED este un mit.

Treci pe la medic si cere trimitere la cardiologie, ca are legatura (poate fi de la colesterol).

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Corbulalbrosu a scris:

Printre ''factori de risc'' care provoaca IMPOTENTA, pot fi enumerate urmatoarele cauze :
-1.) probleme ale vaselor de sânge (probleme vasculare) care pot împiedica sângele să umple penisul său să rămână destul de mult timp pentru a menţine erecţia.
-2.) probleme ale nervilor (probleme neurologice) care împiedică semnalele de excitaţie să ajungă de la creier şi măduva spinării până la penis; tulburări nervoase cum ar fi boala Parkinson, boala Alzheimer, scleroza multiplă sau accidentul vascular cerebral pot interfera cu abilitatea bărbatului de a avea erecţie şi pot să scadă dorinţa sexuală; afecţiunile nervilor din diabet, complicaţii chirurgicale, leziuni ale măduvei spinării pot, de asemenea, să cauzeze probleme.
-3.) probleme ale structurii penisului sau ale ţesuturilor pot împiedica erecţia.
-4.) factori hormonali, cum ar fi niveluri scăzute de testosteron.
-5.) efectele secundare ale medicamentelor (spre exemplu cele care se iau pentru hipertensiune sau pentru depresie) pot cauza probleme de erecţie; în unele cazuri, pot fi posibile schimbarea dozelor de medicamente sau folosirea altui medicament.
-6.) folosirea tutunului, a alcoolului sau a drogurilor ilegale pot determina probleme de erecţie; oprirea sau reducerea folosirii acestor substanţe poate reduce severitatea problemelor de erecţie.
-7.) activităţile care restricţionează fluxul de sânge în penis pot determina probleme de erecţie. Unii medici au observat că bărbaţii care merg cu regularitate pe bicicletă pe distanţe mari au risc mai mare de a avea probleme de erecţie.
-8.) depresia (care are de asemenea şi o componentă fizică), anxietatea, stresul, doliul sau probleme cu relaţiile actuale sau trecute.
IN NICIUN STUDIU MEDICAL EFECTUAT, MASTURBAREA NU ESTE NICI MACAR AMINTITA PRINTRE POSIBILI FACTORI DE RISC AI IMPOTENTEI.

| doctorandus a răspuns:

Tehnic, masturbarea si uitatul la porno nu sunt vicii, deoarece ce face majoritatea populatiei este axiomatic normal din punct de vedere psihiatric.

| Terchman explică (pentru doctorandus):

Sper sa îmi revin. Doar dacă ma masez am erectie la sex nu ma încurcă dar îs speriat pentru ca dimineața nu am erectie

| Emilian65 a răspuns:

Da, toate acționează asupra penisului tău și îl fac sa nu se mai scoale atunci când vrei tu. Lasă-te de aceste vicii și totul va fi ok.

| Terchman explică (pentru Emilian65):

Ce părere ai? O sa îmi revin? Doar dacă ma masez am erectie. La sex nu ma încurcă. Dar dimineața nu am erectie p.s am 17 ani

| doctorandus a răspuns (pentru Terchman):

Si de ce ar trebui sa ai erectie dimineata? Daca esti satisfacut sexual nu ai erectii matinale.

| Terchman explică (pentru Emilian65):

Sper sa îmi revin... Trebuie sa ma masturvez puțin sa mi se scoale. Ce zici o sa îmi revin?

Răspuns utilizator avertizat
| vasile2222 a răspuns:

Bea multa apa. Multa.