| Claudiuk1 a întrebat:

Salut.
As dori, daca puteti, sa ma lamuriti si pe mine.
Am 15 ani jumatate, inaltime cam de 1.75m poate 1 cm in plus, 68 KG.
As vrea sa stiu inaltimea mea cea de adult, daca imi voi putea depasii tatal in inaltime. Tin sa precizez, tatal meu are 1.82m (parintii lui : - mama sa: 1.50, tatal sau: 1.75) deci i-a depasit cu mult pe amandoi
Mama mea are 1.58. Vreau sa ma lamuriti, daca o sa pot sa. l depasesc pe tatal meu, avand in vedere ca structura corpului am mostenito de la el. Visez la un 1.85-1.86. Asa cum am mai spus, l-am mostenit genetic pe el. Nu am avut o crestere exploziva, cum poate unii adolescenti au, acneea pe fata nu am asa rau, pe spate imi apare. Tatal meu, imi tot spunea ca pana in clasa a 8. a era printre cei mai scunzi, iar apoi la liceu in clasa a 9. a si a 10. a a crescut cam 15-20 cm. Este posibil ca o astfel de crestere sa am si eu, sa ma dezvolt mai mult in liceu?
Sporturi am practicat destule : innot 3 ani, la 9-12 ani, aikido 2 ani jumatate, de la 12-14, karate. iar in vara aceasta am mai trecut pe la bazinul olimpic, ocazional, de 4-5 ori, facand bazine.
Acum, as vrea sa-mi raspundeti la cateva intrebari
1) Dorm aproximativ 10 ore pe zi, avand in vedere ca e vacanta. De la 12:30-1:00 noaptea pana la 11:30, 12 ziua, depinde
Cateodata mai dorm si in timpul zilei de la 15:00 la 17:00, am inteles ca hormonii de crestere se produc in timpul somnului, deci somn la greu. Incerc sa mananc tot ce tine de proteine, vitamine.
Micul dejun consta mereu in lapte de vaca ( de la tara) sau lapte la cutie. Pranzul, gustarile intre mese, cina, mereu, proteine( carne tot ce cuprinde) lactate, branza cea nelipsita, mananc legume, fructe orice. Exercitii fac zilnic, 50 de flotari, + repetitii cu ganterele+ abdomene. (Dimineata si seara)
Referitor la gantere, sunt o persoana care pur si simplu are FOBIE de greutate, refuz sa car tot ce e mai greu peste 10 kilograme, pur si simplu, ma bantuie gandul ca ar fi prea greu pentru coloana mea si as tasao laughing. Deci nu ma chinui cu ganterele sa fac muschi, fac doar pentru antrenament, le fac intins in pat, deci nu are nimic de a face cu coloana, si cu presini asupra ei.
Tin sa precizez, un var primar, al carei mama este sora mamei mele, mama acelui var este mai scunda cu 3-4 cm decat mama mea, a atins o inaltime de 1.84 m, in situatia in care el practica judo, tatal sau are o inaltime de 1.79-1.80m. Pur si simplu ma gandesc, ca acei 3-4 cm diferenta intre mamele noastre, si tati, s.ar putea resimtii la mine, avand cu 3-4 cm peste el. Imi cer scuze daca este destul de incurcata problema. Nu vreau mistouri, vreau explicatii/raspunsuri. Cel mai detaliat raspuns primeste FUNDA
A da, si inca o intrebare. Baietii, cei de varsta mea, ce mai inalti. Spuneti daca v-ati depasit tatii in inaltime, si daca da, cu cati CENTIMETRII, ce inaltime aveati la varsta mea si cat ati mai crescut. Multumesc frumos. Cu respect, Pure
PS: Imi cer scuze de categorie, dar am nevoie de raspunsuri. Multumesc MULT!

5 răspunsuri:
| VIRU a răspuns:

Buna Pure as vrea sa iti dau si eu un sfat daca ai 15 ani si vr sa mai cresti.Iti dau linkul acesta in care scrie despre alimentatie, orele de somn, si tot ce trebuie ca sa stimulezi hormonii de crestere.
P.S. Sala de forta :)
http://www.getfit.ro/sanatate/anatomie-fiziologie/crestere-in-inaltime.html

| Marwell a răspuns:

Eu la varsta de 20 ani am crescut inca 5 cm facand exercitiile de aici + e usor de urmat pentru ca are si video :
http://wp.me/P3hgwB-23

| strawbbery98 a răspuns:

Poti sa ajungi pana la 1, 93 maxim 1, 95 avand in vedere ca ai 15 ani si tatal tau este atat de inalt, nu garantez... sper ca te-am ajutat.

| andreeaAndreeaB a răspuns:

Buna o fata trebuie sa semene cu mama ei adica o poate intrece cu 3-5 cm dar conteaza si sportul si alimentatia tot stilul tau de viata.
Si ceva important baieti sa maturizeaza mult mai greu decat fetele deaceia tatal tau a crescut dintr-o data la liceu si in plus fetele cres repede apoi se opresc cam asta va fi inaltimea ta sa nu te astepti la o inaltime 1.90 sau mai stiu eu ce.

| Andrei_7537 a răspuns:

Salut Pure. Daca iti doresti sa te inalti trebuie sa faci baschet. Si eu am facut baschet in perioada de 14-17 ani si m-am inaltat 15cm. Baschetul ajuta foarte mult la dezvoltarea hormonilor de inaltare. Deci sfatul meu ii sa incepi sa faci baschet la un club sportiv si vorbim peste un an si sunt convins 100% ca imi vei spune ca am avut dreptate! Succes iti doresc din tot sufletul! hai Noroc!