| KarinaLee6 a întrebat:

Aș dori o listă cu cel puțin 5 orientări sexuale, și dacă se poate să-mi lăsați și o mică descriere (definiție), simplă, a fiecăruia.
Lista cea mai lungă primește fundă. ^-^

P. S.: Să nu puneți pe listă: homosexual, apothisexual, asexual, heterosexual, polisexual, bisexual sau transsexual fiindcă pe acestea le știu deja, și vreau să știu altele noi.

6 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Zoofil- cu animale, necrofil- cu morti, pedofil- cu copii, si cam atâta imi vine in minte pe lângă ceea ce ai zis tu.

| corbulalbrosu a răspuns:

Conform studiilor si cercetarilor stiintifice si medicale oamenii de stiinta au ajuns la concluzia ca exista 4 categorii de indivizi cu a anumita orientarea sexuala transmisa genetic si inscrisa in cromozomii existenti in ADN-ul fiecarei persoane de pe aceasta planeta. Orientarea sexuala a fiecarui individ se manifesta din copilarie, devenind cel mai adesea clar conturata la pubertate sau in adolescenta. De regula, o persoana poate fi identificata, considerata ca fiind heterosexuala in cazul in care este atras/a numai fata de persoane de sex opus, homosexuala in cazul in care atractia se manifesta numai fata de persoanele de acelasi sex, bisexuala cand persoana manifesta/simte atractie fata de indivizi din categoria ambelor sexe, sau sa fie un individ asexual situatia in care nu manifesta/simte deloc atractie de natura sexuala. Eventualele alte categorii mai mult sau mai putin reale sunt simple ramificatii ale celor 4 categorii/clase bine definite. Multa sanatate!

| Necunoscut112 a răspuns:

Caută pe net. Simplu, nu?

| KarinaLee6 explică (pentru Necunoscut112):

Am pus această întrebare aici pentru că pe Google nu prea am găsit nimic.

| GalwayGirl a răspuns:

1. DEMISEXUAL
Aceasta se referă la oameni care nu sunt în măsură să se simtă o conexiune sexuale cu cineva, până când se simt o legătură romantică cu ei.
Asta înseamnă că au nevoie să devină prieteni, înainte ca acestea să poată deveni sexual.
2.BIROMANTIC
Aceasta se referă la oameni care simt atracţie romantică pentru bărbaţi şi femei.
De ce da, atractia sexuala si romantica atractie sunt două lucruri complet diferite!
3.PANSEXUAL
Aceasta se referă la o persoană care este atras de orice orientare sexuală sau identitatea de gen.
Believe it sau nu, aceasta este una dintre cele mai comune orientari sexuale acolo.
4.DEMIROMANTIC
"O demiromantic nu experienta romantica atractie excepţia cazului în care acestea s-au format deja o legătură emoţională puternică cu persoana."
5. LESBIENE
Pur şi simplu se referă la homosexuali care se identifică ca femei.
Dacă sunteţi o fată care îi place doar celelalte fete, atunci esti o lesbiană.
6.AUTOSEXUAL
Aceasta se referă la cineva care preferă să facă sex cu ei înşişi asupra a face sex cu alte persoane.
În cazul în care se masturbeaza este tot ce vrei să faci, ai putea fi un autosexual.
7.AROMANTIC
Aceasta se referă la oameni care nu simt deloc orice tip de atractie romantica.
Cu toate acestea, ei pot încă mai simt atractie sexuala.
8.GYNEROMANTIC
Aceasta este "atracţie romantică persoanelor identificate de sex feminin, indiferent de sex cuiva."
9.OMNISEXUAL
Aceasta se referă la cineva care se simte o cantitate egală de atracţia faţă de toată lumea.
Ei nu prefer de fapt unul gender peste altul.
10.SKOLIKSEXUAL
Aceasta se referă la oameni care sunt atrasi de persoanele non-binare în loc de indivizi crediciosului.
11. SPECTRASEXUAL
Aceasta se referă la "atractia sexuala pentru diverse sexe sau sexe."

Desi par "inventate ", ele chiar exista! Te poti documenta!

| KarinaLee6 explică:

Am pus această întrebare aici, fiindcă am căutat pe Google și nu am găsit mai nimic.