| WarHammer02 a întrebat:

As dori sa scriu si eu povestea mea va fi putin lunga si foarte intortocheata sa zic asa.Acum 2 anii prin ianuarie 2014 am cunoscut o fata pe facebook, la inceput a fost frumos am avut doar o conversatie de prietenie apoi ne-am indragostit unul de celalalt.Amandoi eram de la acelasi liceu eu eram a 12 a si ea a 11a.Totul a fost frumos timp de 6 luni in care vobeam tot timpul.Nu ne-am vazut niciodata pentru ca ea era mai timida si am zis sa ii las timp 2-3 luni sa se obisnuiasca cu mine dar apoi cand ii spuneam sa ne vedem,prima data spunea ca da apoi a doua zi cand o intrebam, spunea ca nu poate, din diferite motive. Dupa ce am terminat liceul nu am putut da bacul in prima sesiune(probleme medicale) si am dat in a doua unde am picat la biologie.Nu a fost nimic am zis lasa ca voi trece si de asta.Am continuat sa vorbesc cu fata asta pana in august cand ne-am certat si ea a spus ca se desparte de mine motivul fiind ca daca e va pleca la facultate relatia nu va mai merge! Am incercat sa o intorc, sa nu se desparta de mine dar ea a zis ca nu mai vrea si a inceput sa ma injure si sa ma faca in toate felurile.(fara ca eu sa o jignesc)Am ramas putin socat drept sa va spun nu ii mai vazusem fata asta rautacioasa/demonica dar am zis asta e sa nu o mai caut ca imi fac mie rau in primul rand.Nu am rezistat am cautat-o dupa 5 zile dar fara succes am primit doar injuraturi. Dupa o saptamana primesc mesaj de la ea si imi spune ca vrea totusi sa ramanem prieteni am acceptat bucuros si am vorbit timp de inca o saptamana ca prieteni dupa care mi-a spus ca ea nu mai suporta si ca vrea sa fim din nou impreuna si sa o iert.Nu am stat deloc pe ganduri si am iertat-o iar dupa asta eram cel mai fericit om de pe pamant.Toate bune si frumoase nu ne vazusem niciodata inca dar vorbeam pe facebook si eram impreuna(o relatie virtuala, stiu).Ea incepuse ultimul an de liceu iar eu plecasem in elvetia la sora mea in vacanta/excursie dar si cu probleme medicale am urmat acolo un tratament pentru o problema la inima unde nu pot sa spun decat ca am apreciat faptul ca ea a fost alaturi de mine cand eu eram la aparate si imi faceau medicii o mie de injectii dar a fost acolo, online ce e drept dar era cineva cu mine tot timpul. Apoi fiindca in Septembrie se apropia ziua ei am zis sa ii iau un inel din Elvetia si un maimutoi de plus cam la un metru inaltime(eu inca speram ca o sa o vad).Am vorbit cu ea si panuiesem sa ne vedem cand voi venii in tara la sfarsitul lui octombrie.Ea era din oras si eu dintr-un sat de alaturi aproximativ 38 de km intre ele("ce distanta").Am ajuns in Romania si se apropia ziua cand trebuia sa ne vedem,am intrebat-o unde ne vedem dar ea a spus ca nu poate din diferite motive(pleaca la bunicul sau avea treaba,invata etc)Normal ca am inceput sa ma supar dar mereu treceam cu vederea si spuneam ca poate data viitoare ne vom vedea. Urmatoarea data cand trebuia sa ne vedem era de craciun nici atunci nu ne-am vazut pentru ca ea a plecat la Brasov inainte cu o zi de intalnire.A fost o plecare neasteptata, a spus ca nici ea nu se astepta.M-am suparat foarte tare si-a cerut scuze si mi-a spus ca ea nu are asa multa libertate si de asta nu poate sa se vada cu mine, ca parintii nu ii ofera libertatea necesara.Am inteles.A venit ianuarie 2015 am implinit un an de relatie, da stiu virtuala imi e si rusine de mine dar sa continui.In Februarie era ziua mea si eu am fost in orasul ei pentru cumparaturi si am zis daca tot sunt in oras sa o sun sa ne vedem la un suc reactia ei a fost ca nu poate venii ca are treaba si este si frig afara.M-am suparat si atunci si nu am vorbit cu ea o zi apoi si-a cerut scuze.Ce ma ducea pe mine in eroare e ca ea pe facebook imi spunea ca ma iubeste si ca vrea sa ne vedem(ma suna) dar nu are timp.Am intrebat-o daca ma iubeste sa nu isi bata joc, totusi intr-o zi isi poate face timp sa ne vedem ea a spus ca da o sa ne vedem si ca vrea sa imbatraneasca cu mine si ca totul va fi bine, ne vom descurca.Am crezut-o.Se apropia usor, usor bacul ei dar si al meu(la biologie doar) dar ea prin martie s-a schimbat a devenit mai matura sau mai rece inca nu mi-am dat seama ce era cu ea.Eu o intrebam mereu de noi ii spuneam ce facem ca vine timpul sa plece la facultate cum vom fi noi atunci, cum vom comunica iar ea nu imi spunea decat ca vedem atunci.Ok a venit ziua bacului era vorba sa ne vedem.E drept ne-am vazut ea a intrat pe poarta era cu o colega si a urcat scarile daca am vazut am fugit dupa ea am prins-o de mana si i-am spus "Buna" mi-a spus buna fara sa se uite la mine si a plecat in clasa.M-am suparat am dat bacul (l-am luat cu 8) iar dupa ce am iesit am sunat-o pe amandoua numerele dar Surpriza le avea inchise am sunat-o cred ca de 6-7 ori! M-am urcat in microbuz si am plecat acasa pe drum am intrat pe facebook am vorbit cu ea i-am spus ca suntem impreuna de un an jumate cum sa nu ma cunosca(ea a spus ca nu a stiut cine sunt) si sa nu stie cine sunt sau cine a apucat-o de mana ea a spus ca era foarte multa lumea si nu a stiut iar telefonul a uitat sa il deschida. Apoi dupa certa asta m-a blocat pe facebook.Ea mereu facea asta la o cearta de genul chiar daca era vina ei.Am ajuns acasa si am vazut ca nu mai eram blocat apoi am gasit un mesaj pe yahoo unde isi cerea scuze, am iertat-o ca un fraier apoi totul a decurs normal.Ce va pot spune e ca impacarile sunt foarte dulci.Sa nu ma intelegeti gresit si eu i-am gresit ei eram mai gelos de fel.Dar in rest consider ca i-am oferit toata afectiunea necesara,voiam sa ma vad cu ea, voiam sa ma duc cu ea la Brasov, am renunat la un loc de munca in elveta ca Dj si dupa voiam sa intru la scoala de politie dar am zis sa aman un an sa fiu alaturi de ea ca da bacul examene la facultate si m-am gandid sa ma duc la Brasov pana anul asta sa lucrez dar sa fim impreuna iar apoi sa ma duc la campina la politie.Asta i-am zis si ei dar ea spunea ca dupa ce da examenele ne vedem si se ocupa numai de mine dupa si facem planul.(sa ocupat e drept in alt mod)Dupa doua saptmanai de la faza cu vazutul(la bac) mi-a spus ca vrea sa ne despartim ca ea nu mai vede nici o solutie ca va pleca la facultate(exact ca in 2014) eu voi munci si nu o sa mai vorbim i-am spus ca vin cu ea iar daca a vazut ca nu merge asa a spus ca dupa facultate ea va pleca cu bursa in America si tot nu va merge i-am spus ca vin cu ea iar daca nu o astept nu a inteles ea voia sa ne despartim.Am stat doua saptamani dupa fundul ei sa ne impacam iar ea nu vroia era foarte nehotarata. Apoi intr-o zi i-am spus la nervi/suparare ca daca ma va parasi va murii singura(adica neiubita de nimeni) si i-am spus ca are pe cineva si de asta se desparte de mine(aici cred ca am facut-o lata dar consider ca sunt jigniri copilaresti ca eu nu o puteam injura pana la urma o iubeam) s-a suparat foarte tare si a inceput sa ma injure sa imi zica ca ii vine sa imi scoata ochii si ca vrea sa ma omoare ca sunt un nenorocit un prost etc. Eu continuam sa iii vorbesc frumos si apoi mi-a zis(ea) sa ramanem prieteni am acceptat dar ea ma tot injura iar asta se intmapla in luna august 2015 iar despartirea a fost in iulie. Dupa ce ma injura zicea sa vb la telefon unde nu imi vorbea frumos si imi spunea ca se distreaza la mare si alte chestii(stiu isi batea joc de mine)La sfarsitul lunii august tot ea mi-a spus ca nu mai vrea sa fim nici prieteni.Recunosc am gresit pentru ca eu ii spuneam ca o iubesc si ea voia sa fim doar amici si sa nu mai vorbim despre "noi" apoi iar ma injura si imi zicea ca suntem doar prieteni sa nu ii mai zic asta.Am mai vorbit cu ea in septembrie unde am prins-o intr-o zi cand mi-a zis ca ii e dor de mine si momentele cu mine ca eu stiam sa o ascult si sa ii dau sfaturi dar asa a fost sa fie ea nu se mai intoarce la mine.Am vorbit cu ea pana de ziua ei unde m-am scapat si i-am spus ca o iubesc s-a suparat a inceput sa ma injure si sa ma faca in toate felurile mi-a spus sa imi iau maimutoii si inelul sa mi le bag in fund si sa o pup si eu si tot neamul meu undeva.Mentionez ca inelul si maimutoii nu ii le-am dat nici pana in ziua de azi pentru ca nu ne-am vazut niciodata desii eu am vrut ea gasea scuze.Nu am mai vorbit cu ea decat prin octombrie mi-a zis sa o las in pace ca ea nu ma simte nimic pentru mine nu o mai intereseaza persoana mea si sa ma duc dracu.La inceput ea era un ingeras niciodata nu m-a injurat decat in 2014 si acum doar la despartire.Iar singurele mele jigniri au fost astea de la sfarsit in rest nu am injurat-o niciodata am vrut sa lupt pentru ea sa renunt la tot sa fiu cu ea dar la ea calea mai usoara a fost despartirea oricum dupa 2 saptamani de la desparitrea noastra ea a inceput sa vorbeasca cu un musulman din Bucuresti de la politie cica sunt "neamuri"(ea are si rude in arabia saudita)Sigur! Ce pot sa va spun de mine sunt sigur ca radeti foarte tare desii mai am putin si fac 21 de ani tot emotiv si un om care pune suflet am ramas...inca o iubesc dar cu ce rost sa o caut daca ma injura sau nu raspunde...chiar si dupa 6 luni de la despartire inca tin la ea.Inca o visez si ma chinui aici acum m-am apucat de invatat pentru politie cum voiam sa fac, ma ocup de mine dar am vrut sa va spun povestea mea sa ma mai descarc de suferinta si sa uit de singuratate.Nu strica si cateva pareri bune/rele.Va multumesc si scuzati-mi greselile de gramatica stiu ca sunt cateva.O zi buna! aaa ea are 19 acum.Chiar imi pare rau de ea.Dar nu o mai pot avea daca ea nu ma mai iubeste si ma injura.Nu inteleg de ce dar asta e.Acum tot ce pot sa fac e sa astept sa ma vindec.Ma consider un papa lapte pentru ca la 21 de ani am ajuns sa plang dupa o fata.

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Tragi-comic....asta ca sa nu fiu rea si sa spun patetic, trist si de rasul curcilor.
Dragul meu, apreciez la tine tare mult capacitatea de daruire si de atasament dar te condamn pentru naivitate si lasitate.
Deci tu 2 ani de zile ai stat sa inghiti rahaturi virtuale de la o idioata (ma scuzi, stiu ca tii la ea dar ori e instabila psihic, ori a avut o relatie in toata perioada asta). In afara de faptul ca nu poti numi "relatie" incurcatura asta a voastra, mi se pare umilitor sa stai sa te rogi de cineva sa iti acorde atentie virtuala.
Am inteles ca esti un baiat sensibil si ca in inima ta ea a fost si va ramane o fata cuminte si speciala dar eu as baga mana in foc ca in perioada asta rupea patul cu altul/altii. Stiu ca nu crezi.
Nu exista absolut nici o alta explicatie decat asta sau....persoana cu care ai vorbit nu e cine credeai tu ca e. Si aici vreau sa te intreb: vorbeati pe skype (adica va vedeati online) sau doar va scriati si vorbeati la telefon? Pentru ca exista un risc/sansa destul de mare sa fii fost dus de nas si sa crezi ca vorbesti cu cineva, cand de fapt era altcineva. De aici si hotararile vehemente de a va intalnii fata in fata.
Daca nu, si daca intr-adevar era aceea persoana cu care stiai ca vorbeati...te-a tinut de amuzament. Poate avea pe cineva cu care se vedea doar uneori si in restul timpului isi umplea zilele cu discutii cu tine.
Oricum ar fi concluzia e una si aceeasi : ti-ai cam luat teapa si ar cam fi cazul sa te maturizezi, sa iti creasca o pereche de c**ie si sa intelegi sa nu mai alergi dupa cai verzi pe pereti.
Ai 21 de ani si e cazul sa te concentrezi pe a fi barbat, pe a-ti face un viitor si de ce nu, pe a te distra.

| WarHammer02 explică (pentru sofisis):

O singura data ne-am vazut online in rest vorbeam pe facebook si la telefon... posibil sa ai mare dreptate ca ea sa nu fi fost persoana care se arata la mine..sa fi avut doua fete.Ea spunea ca vrea sa ne vedem mereu si ca tine la mine dar cand venea cazul sa faca fapte spunea ca are nu stiu ce de facut ca e vremea urtata sau ca pleaca de acasa.Mai astept cateva raspunsuri si funda o meriti tu in mare parte ai dreptate...dar na cand esti indragostit nu vezi multe.Pot spune ca mi-am invatat lectia.Iar ea sa fie fericita asta ii doresc chiar daca m-a injurat si nu am ramas prieteni.Iti multumesc pentru raspuns!

| sofisis a răspuns (pentru WarHammer02):

Eu pot sa spun ca nu cred ca ti-ai invatat lectia. Poti sa spui cu mana pe inima ca daca vine la tine si iti cere o sansa...nu ii dai?
Cand o sa poti spune asta cu toata convingerea...atunci poti afirma ca ti-ai invatat lectia.
Indragosteala asta nu prea pricep pe ce se baza..pe niste mesaje? Trebuie sa intelegi ca virtual oricine poate fi orice. NU EXISTA sa iubesti, nici macar sa fii indragostit, cand nu cunosti personal, cand nu atingi, cand nu saruti, cand nu simti langa tine persoana respectiva. Sa nu mai faci in viata ta prostia de a incepe si mentine o relatie online..strict online. O relatie poate incepe online, da, dar daca nu trece in real repede...e mai bine sa iti vezi de treaba ta.
Cat despre fatuca asta, poate vreodata o sa aflii ce s-a intamplat de fapt...dar nu iti face din asta o obsesie. Trateaz-o ca pe o relatie care nu a mers din varii motive si PUNCT.

6 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Fata aia e o proasta, sa nu ii permiti jigodiei sa isi bata de tine, este pacat de tine, ai 21 de ani esti la varsta la care trebuie sa strabati cat mai multe cearsafuri, lucru care face si ea acolo la camin. urgent ignor si block pe facebook, deja am trimis un echipaj de politie si hinghierii la ea acasa.

| Wihox a răspuns:

Frate,e groasa. Iti consumi toata perioada asta faina a vietii sa stai dupa cineva pe care nu ai vazut in 2 ani de conversatii. Du-te si cauta-ti o fata reala. Nu reusesti sa iti dai seama ca pierzi doar timp in jocurile unei dezaxate?

Răspuns utilizator avertizat
| vasivasy a răspuns:

Dupa ce am stat si am citit cam 10 minute ))) am vazut ca acea fata chiar nu te merita....stai linistit nu esti nici un papa lapte toti suferim din dragoste nu esti singurul...Sanatate multa si bafta!