| anonim_4396 a întrebat:

Salut.As dori sa va insir cateva dintre problemele mele cu care ma confrunt in momentul de fata si totodata daca ati putea sa imi dati cateva sfaturi, as aprecia.Nu stiu cum sa incep,dar deocamdata as putea cu singura si eterna mea problema de cand ma stiu este faptul ca nu reusesc, de probabil 20 de ani incoace, sa fiu intr-o relatie serioasa cu cineva.Pot sa spun ca am in jur de 34 de ani,timpul a trecut, timpul trece dar din pacate tot singur sunt.In trecut,cu multi ani in urma,am avut prietene,genul de copilarii pe care nu ai putea sa le numesti o relatie serioasa,ceva bazat pe sentimente dar toate s-au sfarsit pentru mine odata ce am inaintat in varsta,teminat un liceu,o facultate,un job, iar acum un nou inceput in alta tara.Nu stiu oare ce se intampla cu mine,incerc sa imi tot caut defectele dar nu reusesc. Poate nu inteleg fetele din ziua de astazi,poate sunt prea pretentios,poate negativist,poate nu suport orice fapt ce tine de proasta educatie,maniere,igiena, samd.In fine,nu sunt genul de baiat care sa se planga ca fizicul nu il ajuta,fac sala,mananc sanatos si orice imi doresc nu imi lipseste,de la mancare,haine de firma pana la ultimul smartphone de pe piata samd.Din pacate,sincer,toate acestea nu ma ajuta, imi doresc ceva serios cu o persoana serioasa.Nu am avut parte niciodata de ceva serios,o prietena care sa tina la mine,sa tin la ea,sa dormim impreuna,singurele mele aventuri fiind cu anumite fete pe care le-am platit sau anumite fete, colege de munca, care m-au exploatat pentru cateva nopti.Imi pare rau ca am putut sa apelez la dame de companie, nu sunt genul asta dar cateodata ma simt foarte slab...in ultimul timp nu am mai apelat si nici nu mai vreau,incerc sa fiu puternic, dar degeaba.La munca mai socializez cu colegele mele,dar din pacate sunt de alta nationalitate, toate care imi plac au prieteni.Imi zambesc,aud ca ma numesc un fel de "ladies man", imi place sa ma intretin si sa imi schimb tinuta zilnic.Nu stiu oare de ce ma numesc asa,nu sunt genul sa fi avut o experienta in viata mea,sunt timid in cea mai mare parte a timpului,nu am rabdare cateodata,nu imi place sa alerg prea mult dupa o fata, sa ma tin dupa ea cu toate ca la 5 mesaje imi da doar unul inapoi de exemplu.Am mai insistat,asa cum unii prieteni imi spun,dar totul are si o limita, asa simt.Toate fiind spuse,cu siguranta as mai continua sa ma mai plang, va multumesc pentru timpul alocat si astept cateva ganduri de la voi...

17 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Trebuie să cauți femei în locuri pe care le frecventezi tu.
Degeaba te iei după fizic, pentru că nu mai ai 15 ani. Ești și în altă țara și e destul de greu să ai o relație cu o persoană de altă naționalitate, pentru că sunteți obișnuiți în mod diferit și ați crescut în medii diferite. Ca să fie mai ușor, trebuie să-ți restrângi lucrurile puțin. Dacă ieși în parc, o să dai de diverse femei, fiecare diferită și foarte puține asemănătoare. Dacă te duci la bibliotecă, de exemplu, o să dai peste majoritatea tipelor cărora le place să citească. Dacă îți place același lucru, nu numai că ai un punct comun și un început bun de discuție, ci și ai mai mari șanse ca voi doi să vă potriviți. Chestia cu biblioteca e doar un exemplu, gândește-te la ce îți place și caută să vorbești cu femei din zona aia.
Ce ai mai putea face e să-ți găsești prieteni. Majoritatea relațiilor se formează prin cunoștințe. Dacă mergi doar la muncă și acasă, nu prea ai șanse să cunoști pe cineva.

În rest, nu știu ce ai putea face. Dacă vrei să te ajut, dă-mi mesaj pe privat cu o "poveste" concretă. Gen, ultima tipă cu care ai vorbit, ce a mers, ce a făcut, ce nu a mers, ce ți-a zis ș.a.

| sofisis a răspuns:

O relatie buna se bazeaza pe capacitatea unuia de a tolera defectele celuilalt. Nu consta in a gasi pe cineva care indeplineste punct cu punct niste standarde.
Pari inaccesibil si neserios iar femeile cred ca mai mult decat sex nu esti dispus sa oferiwinking

| venividivici2017 a răspuns (pentru sofisis):

Da,sunt de acord ca in orice relatie,pentru o armonie perfecta, trebuie sa ne acceptam defectele fiecaruia, sau daca se poate si mai bine, nu este o conditie, sa eliminam aceste defecte.Nu am spus ca sunt perfect, asa cum am specificat mai sus, caut sa inteleg ce se petrece cu mine de am ajuns in starea asta, pesimista, negativa.Stiu ca la servici nu vreau sa arat asta, zambesc mereu, dar inauntru se intampla cu totul altceva, negativ.Nu stiu de ce poate par asa, cu toate ca nu imi doresc mai mult sex sau mai multe dintr-o relatie, comparativ cu altii mai inferiori ca mine care sunt selectati. Poate uneori sunt mai delicat, inca mai cred in povesti si inca mai ascult muzica anilor 80, poate uneori sunt mai irascibil cand vad ce se petrece in jurul meu.Mi-am propus sa ating acea stare de perfectiune pentru mine,sa merg la sala,sa imi imbunatatesc calitatea fizica,aspectul, sa port ceva mai stilat, sa ma comport mai diferit, manierat, dar din pacate nu vad nici un semn de la vreo fata.Totul recurge la niste zambete,vorbe,apoi ca oricare fata care ma atrage,apare acea bariera cu prietenul.Din pacate nu mai inteleg nimic,nu ca as fi inteles vreodata, poate asa a fost sa fie, probabil in curand o sa fiu un calugar si o sa-mi aleg o alta vocatie, intr-o stanca ascunsa, pe un munte ratacit.

| sofisis a răspuns (pentru venividivici2017):

Repet, inspiri nesiguranta unei eventuale relatii. Esti catalogat din exterior ca fiind mai mult pe distractii ( acel ladies man de care ai pomenit). Fetelor le e frica sa se apropie de tine. Considera ca nu au ce sa primeasca de la tine, ca nu vrei sa oferi nimic serios. De aici si comportamentul de flirt. Se distreaza si atat. Nu au gasit la tine un motiv serios sa considere ca ar fi loc de mai mult.
Patesc asta si fetele care arata foarte bine. Sunt catalogate ca fiind superficiale, materialiste etc. Nu se sinchiseste nimeni sa le intrebe "ma fata, tu ce vrei?"

| venividivici2017 a răspuns (pentru sofisis):

Pai vreau ceva serios, o jur, acum nimeni nu ma mai crede...cu toate ca zambesc mai mereu, poate asa zambesc din stupiditate, dar asta nu inseamna ca iau pe cineva de sus.Din pacate, am avut de suferit, anul trecut din cauza unei colege...am inceput ca prieteni buni,apoi intalniri la ea, pana unul a cedat, eu.M-am indragostit de ea, ea nu era genul de fata cu care sa iesi in lume din toate punctele de vedere, dar apoi mi-a dat papucii.Cu toate ca incepusem sa ii arat ca tin la ea, i-am cumparat un ceas, bomboane cu toate ca nu trebuia, incepuse sa imi povesteasca la servici despre aventurile ei cu alta persoana stiind ca ma raneste.Am trecut si peste aceasta drama,poate sunt la inceput asa,fetele ma vad asa,dar probabil daca una ar sta cu mine,cel putin pentru o noapte la un restaurant, un film si-ar da seama de calitatile mele, banuiesc ca mult mai multe fata de alt baiat, majoritatea celor care trateaza fetele ca pe trofee, apoi ca pe niste carpe.Nu vreau sa fiu asa, nu o sa fiu asa, dar nimeni nu vrea sa ma descopere

| sofisis a răspuns (pentru venividivici2017):

De curiozitate : ce inseamna "ea nu era genul de fata cu care sa iesi in lume din toate punctele de vedere"?
Trecand peste asta, UNA (o fata, o experienta negativa) nu poate da tonul pentru toate. Aia una era o ...ma abtin.
Acum, la serviciu nu e mereu un loc propice de legat relatii. Eu una sunt impotriva pana in panzele albe. Dupa ce ca-mi stai pe cap acasa, nici la serviciu sa nu scap de tine? laughing)
Mai mult, poate tocmai firea ta prea open este problema. Nu e ok sa fii atat de deschis si hi-hi, ha-ha chiar cu toata lumea happy
Daca ai vedea o fata flirty si zambareata cu toti barbatii...ce impresie ti-ai face despre ea? Ca e seriozitatea intruchipata? laughing)

| venividivici2017 a răspuns (pentru sofisis):

Da,asa sunt eu, hi-hi, ha-ha, ai dreptate.Ma bag in seama cu mai multe, bine acum, ii cunosc si pe toti baietii de la locul unde lucrez.In club cu siguranta nu iti gasesti jumatatea,prieteni nu prea am pe aici unde ma aflu, pe strada nu pot sa opresc pe cineva, job-ul ramanand ultimul loc unde as putea sa schimb cateva vorbe cu cineva.Dar, pana ajung in tara, in astea 2 sapt, o sa incerc sa fiu mai formal, cu toate ca seriozitatea uneori ma omoara; faptul sa nu vorbesc cu cineva, sa nu ajut pe cineva...mda,m-ai cam deslusit

| venividivici2017 a răspuns (pentru sofisis):

Din pacate cam asa sunt, asa cum m-ai descris hihi, haha...nu imi place sa fiu mai rigid si sa nu socializez cu mai multe persoane, indiferent ca sunt fete sau baieti, indiferent ca sunt mai destepti sau mai putin.Nu vreau sa nu salut sau vorbesc si cu altii, poate ar trebui sa incerc sa fiu mai serios cu toate ca nu as mai vorbi, socializa prea mult cu altii

| sofisis a răspuns (pentru venividivici2017):

Ideea e alta. Nu sa fii serios si posomorat. Poti fi glumet si amuzant dar incearca sa o faci fara sa para ca flirtezi ...Intelegi la ce ma refer?
Adica, uite, cu mine care am familie, ai avea un anume tip de glume. Pentru ca asa e normal si asa tine de bun simt. Nu ar fi frumos sa imi faci avansuri, chiar si in gluma. Incearca sa vezi orice fata ca fiind asa.Macar la inceput. Adica nu imediat cum vezi o fata te gandesti ca e o potentiala viitoare partenera. Fii mai rezervat, nu serios si anost. Eu asta am vrut sa spun.
Cat despre celelalte, sa stii ca si fetele cuminti si serioase merg in clubwinking Nu numai petardele. Eu ieseam de miercuri pana duminica in club. Cu toate astea nu ma duceam pe golaneala. Ma duceam strict pe dans, pe un whiskey cu cola (sau doua) si pe socializare. Asta nu mi-a schimbat niciodata perspectiva de om serios in cautare de ceva serios. Deci, se poate si in club laughing
Te poti inscrie in tot felul de programe de voluntariat, mai cunosti oameni noi.winking Exista sigur, oriunde ai fi, activitati de diverse teme (dans, arta, muzica, actorie, sport, orice ). Incearca si asa

| venividivici2017 a răspuns (pentru sofisis):

Multumesc pentru raspuns.Aici unde ma aflu,in aceasta tara, din pacate, in cluburi nu gasesti ceva serios, toti sunt intinsi pe jos, pe strada la un loc cu oamenii fara adapost.De la fete, pana la baieti, toti sunt asa.Am iesit si prin cluburi dar din pacate la un moment dat apare o bariera, apare limba vorbita, apare provinienta persoanei respective.Majoritatea fetelor fug de romani, cat de cat iti zambesc, poarta o discutie cu tine dar cand e vorba de altceva, apare acea raceala.Am simtit asta pe pielea mea din pacate.Am colege care s-au mirat de ce sunt singur,m-au intrebat,am mai discutat cu ele,nu stiu dar la un moment dat le simt cum se indeparteaza de mine. Poate ca ma deschid prea mult la inceput si totul se distruge apoi.M-am saturat,sincer vad cum multi idioti o duc mai bine ca mine,idioti fara ceva in cap, fara un pic de maniere, un grad de cultura, nespalati, cate nu stiu sa imbrace ceva frumos samd. Poate ca trebuia sa ma nasc in alta lume

| sofisis a răspuns (pentru venividivici2017):

Nu mai da totul pe tava daca simti ca asta ar fi o problema. Deschide-te treptat. Si eu am fost asa, ca tine. Onesta, pe fata, fara jocuri cretine de culise. Si eu am avut foarte mult de pierdut din cauza asta happy Dar uite ca si mie mi-a gasit Doamne Doamne pe cineva. Si crede-ma ca felul in care ne-am cunoscut e cel putin stupid ...pe un site absolut cretin. Deci, exista speranta oriundewinking
Atunci schimba tara. Du-te intr-una primitoare, fara oprelisti si rasisme happy

| venividivici2017 a răspuns (pentru sofisis):

Multumesc pentru raspunsuri, apreciez. Tara deocamdata nu o schimb, deocamdata partea financiara ma tine aici, financiar nu duc lipsa de nimic.In schimb oamenii, sentimentele samd, sunt zero, nimeni nu se ataseaza de tine, toti sunt cu tine cand au beneficii.Cat despre fete, asa cum ma deschid eu, tocmai ce am vizionat videoclipul lui Roger Sanchez-Another Chance, simt ca ma regasesc acolo in totalitate sad

| petitconseil a răspuns:

Dupa cum ai spus si tu esti pretentios la femei.Sa stii ca niciodata nu vei gasi pe cineva la fel ca tine pentru ca tu cauti sa atingi perfectiunea, idealul.Asta am inteles eu din povestirea ta.Sa stii ca nu toti ne gasim jumatatea perfecta pe care o cautam.Intr-o relatie trebuie sa facem compromisuri, sa ne gandim ca celalalt de langa noi nu poate fi exact ceea ce ne dorim, si sa acceptam in mare parte defectele celuilalt daca vrem sa il avem langa noi.Adica daca iubesti pe cineva cu adevarat, nici nu ii vezi defectele, treci cu vederea peste multe chestii, dar asta numai in cazul cand iti iubesti cu adevarat partenerul/a.Gandeste-te ca nimeni nu e perfect in lumea asta,nu exista cineva la fel ca tine de idealist, adica cineva care cauta perfectiunea la fel cum o cauti tu. Daca o sa-ti gasesti o fata, trebuie sa te obisnuiesti cu ideea/gandul ca ea are caracterul ei, si poate incet-incet o poti modela dupa tine, dar asta numai cu conditia ca si ea sa accepte sa se schimbe un pic pentru tine. Sper ca am inteles bine povestea ta.Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| JJ227 a răspuns:

Salut!
Orice barbat poate avea orice femeie isi doreste, singurul lucru, e sa nu o dea in bara! Nu incerca sa fi cine nu esti! Fi tu, iar cineva te va place pentru ceea ce esti. Ca sa nu mai profite femeile de tine, la intalniri, imbraca-te ca un om normal, nu cu cele mai scumpe haine, nu te afisa cu cel mai scump telefon, si mergi cu taxi, nu cu masina personala! Incearca sa nu pari disperat, iar daca o tipa iti place, nu fi nepasator, nu fi rece, fi... tu! nu te da mare si superior prin ceea ce arati in exterior. O femeie serioasa, daca o sa vada ca are langa ea un tip cu 10 clase sociale mai sus, nu va sta cu tine! De obicei femeile serioase cauta barbati care sa poata sa aiba de grija de ele, insa nici sa le bage "in buzunar", astfel incat relatia sa reziste, sa fiti pe aceeasi lungime.