| PVladd a întrebat:

Salut, as vrea sa aud opinia voastra legata de o experienta din viata mea. Este vorba de o problema care nu reusesc sa o inteleg legata de o fata (din lipsa de experienta cel putin asa o percep eu). De aproximativ o luna vorbesc cu o anumita fata de la facultate, am abordat-o odata (cam acuma o luna) de atuncea am iesit la un suc in oras, mai multe iesiri in parc, am ajuns sa facem toate lucrurile legate de facultate impreuna, discutam lucruri care le faceam zilnic unul cu altul. Lucrurile s-au miscat relativ repede. Ea si-a dat seama de la bun inceput ca sunt interesat de ea si ca imi place. Ea a fost la randul ei foarte interesata, tot insista sa iesim in oras la opera(mai exact sa fie o intalnire de seara). Pana la urma nu am mai mers, eu am mai insista si am intrebat-o daca mai vrea sa iesim (nu mi-a dat un raspuns). Asta m-a pus pe ganduri ca nu vrea sa fie ceva intre noi. Dar ea tot inisista sa vorbim, de exemplu mi-a spus odata ceva de genul "una mai buna ca ea nu gasesc" (ceea ce totusi ma face sa ma gandesc ca vrea sa avem o relatie). Pana la urma am intrebat-o ceva de genul "Cel mai bine e sa ramanem doar prieteni?" La care ea mi-a raspuns "Da." "De ce ma intrebi?" Totusi chiar daca imi place nu vreau sa imi pierd timpul pentru cineva care nu este interesat. Ideea este are rost sa mai incerc sa discut cu ea despre relatie sau ramanem prieteni. (Lipsa mea de experienta cu femeile isi face simtita prezenta, nu prea cum ar trebui sa abordez situatia). In final mai adaug faptul ca ea si-a dat seama ca nu am avut multe relatii, asta nu inseama ca am fost "pampalau" cu ea, nici nu s-a pus problema sa fiu intimidat intr-un anumit fel cand eram cu ea (de sarutat nu am sarutat-o, chiar daca aveam momentul...), ceva ma face sa cred ca inca este relativ interesata dar nu prea stiu ce trebuie sa fac...

4 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Ii oferi atentie, iar fetele ii plaseaza pe acesti baieti simtiti in friend zone, si au pretentia sa le faci lor mofturile, prietene esti in studnetie unde timpul este pretios si trebuie dedicat scolii si destrabalarii nesimtite. sfatul meu, arata-i indiferenta si eventual agata alta fata care sa manifeste interes fata de tine.

| neutrino a răspuns:

Poate ca ei nu-i place opera si tu tot ai insistat. Schimba sucul! Atata timp cat inca nu ai sarutat-o, nu sunt de acord cu tine asupra notiunii de "pampalau". Nu renunta la fata, dar nu bate pasul pe loc!

| SkyPilot a răspuns:

Daca ti-a spus-o pe asta cu prietenul, ai sanse mici. Mai incearca sa o inviti si vezi daca iese ceva. Incearca si cu un trandafir rosu oferit. Mai "lucreaz-o" pana se termina sesiunea de vara, dar daca nu ai ceva clar pana atunci, las-o balta. Eu nu prea cred in partea asta cu "doar prieteni" desi mi s-a intamplat sa intru in asa ceva.
Ai aici niste linkuri utile:
http://sfaturi.net/sfaturi-barbati/cum-sa-eviti-sa-intrii-in-friend-zone/
http://femina.rol.ro/......22526.html
O alta posibilitate ar fi sa aiba pe undeva un iubit cu care relatia nu ii mai merge dar ea nu este inca gata sa ii dea papucii. Poti sa afli?

| Alcyon a răspuns:

Cel mai simplu e s-o intrebi direct daca vrea sa fie cu tine. Altfel, da, iti pierzi timpul. E posibil ca fata sa nu fie interesata decat de un partener de suc si nimic mai mult. Poate ca n-are cu cine iesi in oras si te-a gasit pe tine pe post de companion.