| Wordofthat999999 a întrebat:

Salut! As vrea sa ies dintr-o relație toxica nu știu cum sa fac sa scap de prietenul meu ca este rece și indiferent cu mine, nu o mai lungesc dar brusc nu pot scăpa de el, e ca o pacoste pentru mine nu știu cum sa scap de el. Nu vreau sa pun punct brusc ca ma afectează mult nu rezist fără el... încerc acum sa caut pe altul ca să pot scăpa mai ușor de el sa nu sufăr mult în acel momentul când punem punct, sau ma mai gândeam la varianta sa vorbesc cât mai rar cu el sa caut scuze personale sa nu ne vedem și asa îmi va fi mai ușor sa scap de el și chiar dacă nu ii mai trimit mesaje nu-i mai raspund niciodată deloc îl las sa vorbească în ziua aia singur, și asa fără scandal fără nimic fără suferință, nu știu ce sa fac. Am încercat zilele asta sa vorbesc cu el sa facem o schimbare dar nimic ne-am certat și i-am dat Block doar ca am suferit mult am plâns și tot nu reușesc chiar nu știu ce sa mai fac sa scap de persoana asta toxica ca m-am atașat foarte mult de el. Cred ca voi încerca una din aceste variante sa ma îndrăgostesc cât de cât de altul cât timp stau cu el în același timp și voi renunță mai ușor la el. Am încercat sa fiu corecta fata de el sa comunic cu el, nu l-am înșelat niciodată dar decât sa sufăr foarte tare din cauza lui voi recurga la soluția asta, am încercat sa pun punct din start dar am dat greș nu reușesc deloc sufăr foarte tare. Voi ce ziceți sa fac?

22 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ai de ales intre a suferi, langa el sau departe de el. Oricum faci, tot suferi.
Din moment ce e rece si indiferent cu tine si te anuleaza ca fiinta, trebuie sa pleci.Doar pentru ca ramai situatia devine toxica! Sa gasesti un altul care sa-ti faca tranzitia mai usoara e pacat de sufletul lui, nu chinui nevinovatii, nu poti stii daca nu cumva se va indragosti de tine si pe urma il vei avea pe constiinta, nu-i pacat?
Cealalta varianta ar fi sa pleci, sa nu-i mai vorbesti niciodata si ai avea sansa sa te detoxifici.Pentru ca ai plange o zi,o saptamana,o luna,din ce in ce mai rar si din ce in ce mai putin. Timpul face minuni cand te hotarasti sa iti rupi inima in doua,sa stii!
Dar iti vei reveni si vei putea avea o viata asa cum iti doresti, departe de persoane si relatii toxice, cum ti se intampla acum.
Te inteleg bine, dilema ta nu e simpla si trebuie sa gasesti o solutie.
Ce preferi, sa suferi la infinit pana se satura el si-ti prezinta noua lui iubita sau sa o rupi cu trecutul si ai sansa sa revii la normal?
Tu alegi.
Si te rog sa alegi bine.happy

| wildthing a răspuns:

Ce zic eu sa faci? Sa lasi miorlaiala si sa pui odata punct relatiei. Acum! M-ai zapacit de cap, prin ceea ce ai scris acolo...ba e toxica relatia, ba il iubesti si ai suferi daca te-ai desparti de el, ba vrei sa te indragostesti de altul ca sa te poti desparti de el. Wtf?! Tu nu stii de capul tau. Cand ceva e toxic, renunti si gata.

| Wordofthat999999 explică (pentru wildthing):

Asa gândeam și eu înainte când întâlneam situații de genul la altii. Ii criticam intr-un fel dar când te afli în situația respectiva ești altfel și turmentat. Acum sunt derutata nu sunt eu nu ma știam asa...

| Wordofthat999999 explică (pentru wildthing):

Mersi pentru timpul acordat și sfat dar vezi tu... când pui suflet și ești îndrăgostit foarte mult gândești prost și face anumite lucruri pe care alții nu le înțeleg și cred te cred nebun, toți pățim asta dragostea îți fura mințile te hipnotizeaza, asta nu înseamnă că este prost, dar asta e realitatea din păcate...

| wildthing a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Mie nu mi s-a intamplat niciodata. Sigur ca am fost indragostit...dar niciodata nu mi-am pierdut mintile. Intotdeuna ratiunea a fost mai presus de sentimente.

| Wordofthat999999 explică (pentru wildthing):

Zici tu asa, am avut relatii care am trecut mult mai ușor dar la un moment dat în viata îți v-a pica cineva cineva cu tronc. Nu vreau sa pățești ca mine dar îmi vei da dreptate mai târziu.

| stef87 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Ce frumos ai spus-o singura! Cand esti indragostit, nu mai gandesti limpede. Da, corect! Cand emotiile preiau controlul, partea rationala se pierde in spatiu si luam decizii aiurea.

Ce-ar fi sa stai cateva zile linistita, sa te desprinzi de problema si apoi sa incerci sa vezi problema la rece? Mai, ce imi place si nu imi place la el? De ce vreau sa raman, de ce nu mai vreau? E el toxic... are anumite probleme, trece printr-o perioada, sau asa a fost mereu? Ai discutat la rece si cu el? Sau asa va fi iar, oricat ar incerca sa se schimbe?

Poate ai facut deja acest calcul si vrei sa renunti la el, dar sa inteleg ca ti-e teama doar de durerea despartirii si ca nu rezisti fara el. crede-ma, ca daca e o persoana cu adevarat toxica, nu mai eziti! Sigur nu e altceva si tu tot cauti motiv?

Implicarea in alta relatie pe post de soseta de schimb ar fi gafa cea mai mare! Sentimentele nu se programeaza. Te vei lovi de un alt episod dezamagitor si vei rani inca o persoana.

Daca asta singura solutie, despartirea, atunci nu ai altceva decat sa faci pasul. Doare, dar se si trece mai departe. S-au inventat prietenii /prietenele, umple-ti timpul si la un moment dat vei gasi pe altcineva, dar nu ca soseta de schimb pentru a trece peste durerea despartirii, ci pentru a incepe ceva nou cu adevarat, cand ai mintea limpede.

| aditimus a răspuns:

De cati ani esti cu el, cati ani ai?

| Wordofthat999999 explică (pentru aditimus):

23 de ani, ne cunoaștem din 2019. L-am plăcut la prima vedere și am fost colegi de mumca și după ce am plecat de la acel loc de munca am început sa țin legătura cu el și de un an și ceva suntem împreună dar mie îmi place de el de când m-am angajat acolo.

| Violleta2022 a răspuns:

Sa-mi fie cu iertare, dar nu exista "nu pot sa scap de el" ca nu te-a legat cu lantul de piciorul patului, asadar stai de buna voie si te complaci in situatia in care esti, preferand sa te plangi altora ca sa fii compatimita.

Vad ca esti total gresita, incercand sa iesi dintr-o relatie toxica si suferinda si sa te arunci in alta relatie, de ce?
Ca sa-l nenorocesti si pe celalat barbat, fiindca tu nu poti fii normala si intreaga acum, dupa ce ai suferit atat, in relatia asta.
Fii serioasa si lasa barbatii in pace acum, iesi din relatia asta toxica, fara sa te mai plangi in stanga si dreapta, ca deja nu te mai crede nimeni.
Este simplu fetita: iti iei hainele si pleci!
Te muti la parinti, la sora/farte sau la o prietena, pana iti gasesti ceva sa-ti inchiriezi si sa stai singura.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ne-am certat. Care a fost motivul?
Ce cauți în relație, ceva care îți lipsește în viață? Pentru ce anume ții la el?

| Emma30555 a răspuns:

Dacă îl iubești, ramai cu el, accepta l asa cum este, nu te mai certa cu el, dacă te ai saturat de el, ia o pauza, nu i mai răspunde, cauta alte hobby-uri alte activități. Fa ce vrei, nu e complicat, ți e frica de singurătate dar e o chestie falsa în mintea ta care te tine doar pe loc.

| Goete a răspuns:

Deci vrei si nu vŕei
Cand vei vrea si vri vrea, vei reusi

| VoidEternal a răspuns:

"încerc acum sa caut pe altul ca să pot scăpa mai ușor de el sa nu sufăr mult în acel momentul când punem punct"

Ce gluma proastă...

Also dacă mai aud o data cuvântul "toxic" pe site-ul asta spus cu atâta gratuitate o să vomit. Importam cuvinte dar nu le înțelegem sensul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand cu toată căldura, ciorba reîncălzita nu mai are același gust și spune-i verde în fata ca nu mai simți nimic pentru el. Mai bine suferi pe moment, decat sa suferi cât timp ești cu el. Sper ca ți-am fost de folos.

| Wordofthat999999 explică (pentru anonim_4396):

Am încercat asta dar nu reușesc... îmi fac din nou speranțe ca ma ca cauta. Nu m-as putea obișnui cu ideea m-am atașat foarte mult de el, vreau sa scap de el intr-un mod în care sa nu mai sufar atat de mult după el...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Te înțeleg prin ce treci, știu ca e greu, dar gândește-te ca mai greu e sa ramai cu el. Mai bine îți faci curaj, iti iei inima în dinți, suferi pe moment din cauza despărțirii și mergi mai departe. Nu îl mai cauți, îl eviți și încerci sa iti umpli timpul cu altceva, iesi mai mult în oraș și plimbă-te, iesi la cumpărături și ia-ți ceva frumos. Iesi cu prietenii și nu te închide în tine și în casă ca nu rezolvi nimic. Tine minte, cea mai buna pastilă are gust amar. Sper ca ți-am fost de folos, iar daca mai ai întrebări, sunt aici și te ajut cum pot. Bafta.

| Wordofthat999999 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc frumos. Ai trecut prin asa ceva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Da.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Dar iti doresc multa bafta sa treci cu brio peste și nu uita ca după nori se afla și soarele! happy

| Aditu94 a răspuns:

Sfatul meu este sa va dati o sansa,dar dupa ce faceti o pauza de o perioada de timp. Vedeti daca unul fara celelalt se poate sta, si daca nu, inseamna ca sentimentul este reciproc, dar daca tu il vrei si el nu, cel mai bine este sa te resemnezi, barbati pe lumea asta inca exista,, nu s-au sfarsit. Orice inceput are si un sfarsit. Fii fata cu capul pe umeri si vezi-ti de drum, cand te va vedea de mana cu altul, isi va da seama ca a gresit, dar va fi prea tarziu.

| Pnin a răspuns:

"încerc acum sa caut pe altul ca să pot scăpa mai ușor de el"
Adică îți bați joc de sentimentele cuiva pentru că ești tu o persoana slabă?
Pari toxica. Va potriviți. Lumea nu se termina cu un block. Suferi o săptămână și îți trece. Treci pe hârtie tot ce te enervează și recitesti când îți vine să vorbești cu el.
Daca ești un om normal, te despărți și atât.
Altfel, recomand Psihiatria.