| SebasWrzzer a întrebat:

Salut,cand incep sa vorbesc cu fetele, incep sa fiu timid, cum pot sa scap de asta?

Răspuns Apreciat de Editori
| Mosotti a răspuns:

Sa invingi timiditatea care vine dintr-o teama de refuz, din teama ca nu te descurci si te faci de ras, chiar daca nu constientizezi asta.
Nu esti sigur pe tine, nu ai incredere in tine.
Poti avea in cap ca daca ai esecuri nu esti tu in ordine, total fals.

Trebuie sa lupti cu asta si sa ai incredere, sa discuti cu ele orice ar fi, chiar daca ar fi un raspuns negativ, mergi inainte, sa iti asumi si posibilitatea de esec care este normala la toata lumea.
Si chiar daca ai si esecuri tot sa ai incredere in tine, nu trebuie ca cineva sa fie placut de toate!
Deci nu trebuie sa ai frica de un eventual esec, daca nu ai, nu o sa mai fi timid gen "ce o fi o fi, iese e bine, nu iese e iar bine".

Cum am zis, si daca tu simti doar timiditate si nu stii de unde vine, adica nu constientizezi ce se ascunde in spate, am zis mai sus de unde.

Alta posibilitate nu exista.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lăsate de laba

Răspuns utilizator avertizat
| ZetZ a răspuns:

Salutare, si eu am avut problema asta si mi-a fost recomandat exercitiul asta, m-a ajutat enorm:
1. Cand esti prin oras incearca sa zambesti la cat mai multe persoane care se uita la tine (mai ales la femei).
Faci asta pana ti se pare ceva normal, poate dura de la 5 zile pana la o luna (depinde de fiecare persoana si cat de des iese)
2. Daca ti se pare deja normal sa le zambesti (la femei ma refer, poti adauga si un salut ( dai din ochi, pleci capul putin sau chiar spui in cuvinte) dar inca nu uita de zambet, tot e important.
3. Dupa ce ai stapanit si numarul 2 o sa iti fie deja simplu sa le abordezi, de exemplu daca mananca inghetata spune-i ca ti-e pofta si ca daca iti arata de unde si-a luat faci cinste cu un suc etc, improvizezi tu.
Sper ca te-am ajutatwinking