| bymhyt a întrebat:

Salut, ce este un transsexual? O femeie care se naste femeie si isi pune doar penis?

4 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Un transsexual este o persoana ce a avut interventii de schimbare a sexului, aplicabil ambelor sexe.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Seth2016 a explicat foarte bine, exista atat femei trans (cu sex masculin atribuit la nastere) cat si barbati trans (cu sex feminin atribuit la nastere). Ce ai descris tu este un barbat trans. Cat despre "isi pune penis" e destul de delicata treaba, foarte putini ajung la faza asta, e o operatie dificila, costisitoare si cu sanse mari de complicatii si esec. In majoritatea cazurilor recurg doar la tratament hormonal cu testosteron si la extirparea sanilor, ambele au rezultate foarte bune.

| seth2016 a răspuns:

Transsexual arata diferenta intre identitatea de gen si sexul de la nastere.

Avem:
- transwoman - femeie trans, nascuta baiat, cu identitate de gen feminin
- transman - barbat trans, nascut fata, cu identitate de gen masculin

Mai rar avem situatii in care la nastere (sau dupa) nu se poate stabili sexul persoanei sau situatii cand perceptia cu privire la propriul sex (identitatea de gen) nu este nici masculina, nici feminina.

Transsexual tinde sa fie inlocuit cu transgender - termen mai putin traumatizant si stigmatizant. Transsexual se foloseste de regula pentru persoane care au apelat la transformari medicale - terapie cu hormoni sau schimbare de sex.

Transgender este un termen mai cuprinzator, include si pe cei care nu au apelat la transformari medicale.

Identitatea de gen se refera la perceptia asupra propriului sex. Identitatea de gen poate sa corespunda cu sexul de la nastere sau nu.

Manifestarea (exprimarea) identitatii de gen este importanta pentru sanatatea mentala a persoanei. In lipsa exprimarii identitatii de gen poate apare disforia de gen, care este o forma de stres semnificativ din punct de vedere medical. Disforia de gen nu este acelasi lucru cu non-conformismul, este o stare psihologica si medicala aparuta atunci cand o persoana nu-si pot manifesta identitatea de gen.

| Jokers666 a răspuns:

Un transsexual este jumate barbat si femeie gen se imbraca ca femeile, arate ca femeile, etc