| danielo89liviu a întrebat:

Salut,
Ce sa faci cand te doare inima?
Am si eu o problema de care parca nu pot sa trec, acum 2 ani am cunoscut ce inseamna practic sa iubesti pe cineva, sincer, fara interes, ceva parca din alta lume. lucru pe care sincer nu crede-am ca o sa-l cunosc vreodata, eu unul sunt genul de om nesimtit care sincer nu imi pasa decat sa fiu cu cat de multe si sa ma distrez la maxim. Am terminat liceul si m-am mutat imediat dupa in bucuresti in chirie, imi gasisem un loc bun de munk bine platit... etc si de viitor (mintisem la interviu si nu au avut cum sa ma dea afarahee hee ). Sincer a fost o aventura, nu avem pe nimeni in orasul asta, am avut probleme mari cu banii la inceput, chiria trebuia platita, toti niste straini, ma rog m-am descurcat destul de bine, am inceput apoi sa ies cu prietenii si am cunoscut-o chiar de revelion pe cea care a ajuns sa imi fie iubita si prietena. Ne-am inteles bine la inceput, era totul roz, grijile parca lipseau sau cel putin nu le vedeam, banii nu erau o problema (castigam eu destul pentru amandoi) si am luat decizia sa ne mutam impreuna, eram doi copii, eu aveam 19 ani, ea 21 atunci. Ei bine, aici s-a schimbat totul, dupa cateva luni eu am ramas fara serviciu, sau mai bine mi-a dat demisia pentru ca veneam foarte stresat acasa si nu voiam sa fiu o povara sau un robot in relatia noastra, voiam sa fie fericita langa mine, o voiam fara griji, sa se simta protejata, nici ea nu e din bucuresti, e din republica moldova. Imediat dupa m-am angajat la alta firma, numai ca ce am discutat la interviu nu era deloc cu ce am primit (salariul negociat din net era brut, masina din skoda s-a transformat in matiz, (aveam renault megane nou de la firma unde lucrasem), plus contractul era pe o perioada determinata de 1 luna ATENTIE MARE CINE ISI SCHIMBA LOCUL DE MUNCA, SUNT FOARTE MULTI TEPARI CARE PROMIT MULTE LA INTERVIU DAR NU LE DUC LA INDEPLINIRE, NU MAI MERGE CU "GENTLEMAN AGREEMENT". Aici s-au dublat si problemele acasa, ea nu mai era fericita, in loc sa ma sustina, mai rau ma deprima, au inceput reprosurile, etc, pana cand dupa 1 luna s-a hotarat sa spuna NU relatiei noastre si sa isi vada de viata ei. Am iubit-o prea mult incat i-am respectat decizia si nu am mai cautat-o, puteti spune ca sunt un fraier, si eu cred asta acum, dar e prea tarziu sa mai fac ceva in sensul impacarii, dar parca nici nu vreau sa mai sufar cat am suferit din cauza ei, m-a distrus cu iubirea ei. Timpul a trecut si soarele a iesit iar pe strada mea, m-am intors la firma unde lucrasem anterior, castig acum mai bine decat castigam inainte sa plec, urmeaza sa primesc o functie mai buna, o sa am 3 oameni in subordine (pare sf ca la varsta mea sa fac atatea )dar va spun un secret, muncesc de 2 ori mai mult ca altii si dorm 4 ore pe noapte. Timpul am crezut ca o sa stearga durerea din sufletul meu, am fost cam cu prea multe dupa tipa aia, cred ca ma razbunam in modul meu, mi-am dat seama ca gresesc si m-am schimbat. De cateva luni am iar o relatie stabila, dar parca nu mai e cum a fost atunci, nu mai simt ce simteam, ma simt gol pe dinauntru si ma doare inima cand ma gandesc la ea, inca a ramas in mine, ca o boala cronica. Vreau sa scap dar nu am cum, nu mai simt decat durerea si imi e teama sa merg mai departe cu noua iubita. O iubesc pe noua, dar nu mai e ce era odata pentru mine dragostea. Trebuie sa fac ceva dar nu stiu ce sa fac. Are cineva un sfat si pentru mine?

Răspuns Câştigător
| aiam a răspuns:

Breeee!
Da e grea situaţia la tine! Vreau săţi spun că fata ta precedentă poate şi te iubea dar, ca pentru toate fetele principalul sînt banii(tu ştii mai bine ca mine, eşti cu 4 ani mai mare) distracţiile, şi să fie duse prin restaurante, pe la baruri. Nu! Bre tu dormi acum 4 ore din 8, numai ca să o faci pe o fată fericită? Dar ea ce face pentru tine? Se lasă în voia ta? Face mîncare? Spală? etc.
Da, prietena ta te iubeşte(presupunem), ea tot mult rău ţia făcut, şi încă îţi va face(aşa cred eu), şi nuţi strica sănătatea.

Sfatul meu este să te mai distrezi cu prietenii, fete încă multe vei mai avea, credemă(veaţa adevărată se începe de la 50 de ani).
Prietenii mereu te vor asculta, ce ai pe suflet vor înţelege şi te vor ajuta(dar ai grijă ce prieteni îţi alegi)(înfăţişarea este amăgitoare)
Ce pot săţi mai spun: Moldova the best
Skypul meu este : Kgbeshnik95
intră mai vb

6 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Trebuie sa uiti fosta relatie, oricat de greu ti-ar fi. Spune-ti in gand ca are doi copii cu tati diferiti si o vei uita incet, incet. Chiar asa: daca te iubea cu adevarat, nu te parasea. Ce a facut ea pentru tine? Eventual, ti-a daruit corpul ei, poate gingasia, etc dar la greu nu a mai fost alaturi de tine. Te-a exploatat, din umbra. Cred ca nu ai de gand s-o faci pe noua prietene sa sufere din cauza unei.profitoare. Baga-ti mintile in cap, si daca nu te-ai vindecat, nu o incurca pe prietena cea noua.Nu este vinovata cu nimic.

| georgesur a răspuns:

Da sa ai rabdare si sa cauti, si sigur vei gasi. A te reintoarce, probabil nu mai este posibil, iar daca ar fi ...nu e indicat. Durerea in suflet ramine atita timp cit nu ai intilnit o alta dragoste, dupa ce o vei intilni va ramine doar amintirea (durerea dispare).

| andreea69dea a răspuns:

Crede-ma ca te inteleg.Toti trecem prin ceva asemanator in viata. Mie mi-au trebuit 3 ani jumate sa uit pe cineva, dar am reusit. cu ajutorul altcuiva, apoi iar am suferit.Ideea este ca face parte din viata sa suferim din dragoste.Arunca tot ce iti aminteste de ea si nu o mai compara cu altele pentru ca asta-i cea mai mare greseala ci incearca sa vezi in cineva o persoana mai buna ca ea.Stiu ca ii greu, dar trece.Si apropo.:las-o ca era materialista.Mai sunt si fete carora nu le pasa de bani ci de tine. fata nu te-a iubit pentru ca atunci cand iubesti lupti impreuna cu persoana iubita sa treceti peste probleme nu fiecare fuge unde apuca.Deci nu te merita. Punct

| dana21 a răspuns:

Fiecare relatie ii diferita, parerea mea e ca inca mai ai sentimente pentru fosta, dar cu timpu ramane doar o amintire frumoasa. Probabil tu acum faci comparatie cu ce ai si ce-ai pierdut, ii gresit, dar toti facem astalaughing si la urma urmei cui pe cui scoatelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea e sa o cauti...Pentru ca nu o sa ai liniste niciodata.Si ai grija sa nu fie prea tarziu.Sa stii ca din cauza banilor incep multe probleme.Ai grija de tine.

| emanuil07 a răspuns:

Ma as avea un raspuns pentru tine eu te ajut dar ore mai putea ajuta si tu pe mine? si uneori viata pe care am avut-o ne schimb sensul si trebuie sa invatam din greseli sa ne unim fortele si sa incercam sa nu mai gresim altadata dar daca zici ca ai acum pe altcineva ar fi de recomandat sa fi mai aproape de persoana pe care o ai langa tine si so iubesti ca sa nu o mai pierzi si pe asta asta iti sugerez eu intra pe yahoo mesager cu id emanuil07 si ai sa vorbim tot ce vorbim va ramne intre noi