Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Ce suplimente alimentare sunt bune pentru cresterea in înălțime? Precizez că am 15 ani, sunt baiat si am 1.63 înălțime!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu exista astfel de suplimente, medicamente, alimente sau orice alte produse cu origine naturala sau artificiala. Inaltimea si constitutia fizica a fiecarui individ este programata genetic, fiind transmisa sub forma informatiei genetice existente in interiorul cromozomilor din componenta ADN-ului fiecarei fiinte. Probabil ca vei mai creste cu cativa cm in plus fata de inaltime ta actuala, in urmatorii 4-5 ani pana in momentul in care se va definitiva complet maturizararea ta fizica. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Alexandru_Valentin_1999 a răspuns:

Asta depinde doar de gena ta. Nu poti mânca ceva anume ca să crești. De preferat ar fi sa faci mișcare ( nimic ce îti pune presiune pe coloană ) iar după să stai atârnat cate 1 minut - 1 minut jumatate. Asta nu te va face un uriaș dar poti caștiga 2-3 cm pe an.

| hamza97 a răspuns:

Stai linistit ca ai o inaltime destul de buna la varsta ta pana la 18 ani o sa ai pe putin 1.80 deci e foarte bine