| olivikkka a întrebat:

Cea ce o sa scriu aici o sa fie mai mult o descarcare. Nu am cu cine sa vorbesc. Acum 4 luni de zile eram cea mai fericita. Succese la scoala, o persoana care o iubeam si care am crezut ca ma iubeste. Insa intr-o noapte totul s-a dus de ripa. Viata mea s-a ruinat complet. Eram cu iubitul meu de apox. 10 luni. Iubitul ideal: ma ducea la scoala, intilniri romantice, flori, surprize, il iubeam enorm. Eram virgina si am hotarit ambii sa asteptam momentul potrivit. Cind am incepiut relatia am pus niste conditii : excluderea fumatului sa bautului. Nu a fost nici o problema, pina intr-o seara. Am mers la niversarea verisoarei sale care imi era cea mai buna prietena. Acolo s-a intilnit cu vechi tovarasi si au inceput sa bea. Cind am observat eram foarte suparata si am inceput sa ne certam, am supus vorbe grele, l-am facut alcoolic cu toate ca cared ca atunci nu era beat inca. Deoarece eram cu el cu masina nu aveam cum sa ajung acasa si am hotarit sa ramin sa dorm la prietena mea. Nu am vorbit cu el toata seara pina cind pe la ora 3, a venit la mine, mirosea a alcool, si mi-a spusca vrea sa vorbim. Eu nu voiam nici sa aud de el, insa vara lui ne-a vazut si mi-a zis sa merg sa vb cu el. Am mers intr-o camera. El a inceput sa ma sarute, ear eu i-am dat o palma si am vrut sa plec. El m-a prins, mi-a dat o palma de am cazut pe pat apoi a incuiat usa. A venit si a spus stai ca iti arat eu, nu iti place cu binele o sa fie cu raul. Eu deja eram in hohote de plins. Si-a dat pantalonii jos, eu zbatindu-ma sub el, mi-a ridicat rochia si ma violat. Il implorm sa ma lase dar nu a facut-o. Durere sufleteasca, fizica doar durere. La sfirsit s-a asezat alaturi si a adormit imediat. Am vrut sa ies, usa era incuiata cheia habar nu aveam unde era. Am stat plingind intr-un colt pina dimineata. Abia in zori am observat singele uscat pe picioare. Cind s-a trezit nu intelegea ce se intimpla. Plingind i-am spus tot, cind a inteles a inceput a plinge si a cazut in genunchi sa il iert. Tot ce simteam era schirba si durere. Am observat cheia ca era pe pat acolo unde a dormit el, am descuiat usa si am fugit, auzind strigatele lui. Jos erau toti bieti si adormiti. Doar varasa si inca citeva fete erau treze. O luna a umblat dupa mine sa il iert si nu am facut-o. Aveam cosmaruri. Nu am spus la pariti, doar fetele treaze stiuau si el. Dupa o luna am inceput sa ma simt rau, greata, ameteli am dat vina pe cea ca am hipertensiune. Inca peste o luna nu imi mai venise ciclu, vara sa incerca sa ne impace. Stiindumi simptomele, intr-un weekend cind eram la ea am facut un test. Si surpriza era pozitiv. Aveam isterica, vara sa a spus sa il sun si sa ii spun. Dupa o discutie aprinsa cu ea, am iesit din casa spunind ca fac avort. Am mers aproape o zi de nebuna prin oras, fara sens. Cind am ajuns acasa am vazut masina lui, era in casa cu aimei, deja le spusese ca sunt insarcinata. Vara lui deja reusise sa il anunte. A spus ca vrea sa ma ia sa traiesc la el sa fim o familie si sa pastram copilul. Si surpriza iarasi, parintii erau pentru, cind am spus ca sunt contra ei au spus sa imi string lucrurile, sau plec in strada sau plec cu el. Cit de greu nu mi-a fost, am plecat cu el. Am rupt orice legatura cu familia, prietenii. Stau inchisa si nu vorbesc cu nimeni. El incerca sa ma impace, dar eu nu pot. Poate de asta am ales sa scriu aici.

14 răspunsuri:
| Dariusuu a răspuns:

Întrebarea e dacă-l ierţi sau nu, cu siguranţă ţi-a lăsat o rană adâncă în suflet care se vindecă foarte greu mai ales de la o persoană dragă.
Acest tip ţi-a distrus viaţa te-a separt de cei dragi tu hotărăşti ce faci cu copilul tău.
Dacă aş fi în locul tău nu l-aş ierta niciodată pentru ce-a făcut, crede-mă. Chiar dacă a fost în stare de ebrietate nu se face aşa ceva, tot gândeşti, eşti om, şi ai puţină raţiune în tine.
Hai că nu o mai lungesc draga mea, nu ai fi singură care creşte un copil fără tată dar cine ştie, poate că nu va întârzia să apară un băiat care să-ţi schimbe viaţa.

Crede, speră şi ai grijă de tine.

| olivikkka explică (pentru Dariusuu):

Nu il pot ierta, cel putin nu acum. De fapt daca sa fiu sincera vad toata lumea din jurul meu ca si cum mi-ar fi dusmani. El incerca sa ma faca sa il iert, face mii de gesturi insa fara succes. Cel mai ciudat este, ca fiecare cuplu ne gindeam la viitor, si spune-am ca o sa fiu cea mai fericita cind o sa aflu ca sunt insarcinata si ca imi doresc sa am copii cu el. Toate s-au inmplinit eu insarcinata, el tatal insa niciodata nu m-am cindit ca toate o sa se intimple intr-o astfel de conjunctura. Nu pot pleca de la el, nu am unde. La parinti nici moarta nu ma duc dupa ce practic m-au dat afara i strada. La un centru pot sta citeva luni, si dupa unde sa ma duc cu copilul? In strada? Pentru un copil ai nevoie da bani daca vrei sa ii dai un viitor. Oricum joi, mergem sa aflam ce o sa am. Totul costa bani, chiar si un amarit de control. Asa ca am 2 variante suicid sau sa ramin aici cu el. Daca acum jumătate de an imi spunea cineva ca viata mea o sa ia o asa inorsatura ii rideam in fata. Viata e imprevizibila. Multumesc de sustinere, chiar amveam nevoie.

| Dariusuu a răspuns (pentru olivikkka):

Găseşte-ţi ceva de lucru, mai suportă-l câtva timp şi atunci pleacă. Dacă erau părinţi adevăraţi te susţineau şi te iertau pentru ce ai făcut, deşi n-ai făcut mare greşeală, el e vinovatul.
Eu te susţin draga mea, şi ştiu că vei avea o soluţie din asta.

Îţi doresc multă putere de luptă, nu renunţa!

Te pup.

| olivikkka explică (pentru Dariusuu):

Nu mai am parinti, asa am hotarit. Un job? M-am gindit, insa daca am lasat medicina pentru ca am o sarcina grea, cum pot sa imi iau un job? Dupa ce nasc, bebe are nevoie de grija. Incep sa iubesc acest copil, tatal lui are dreptate, copilul nu are nici o vina. Nu vreau ca cind va creste sa i se spuna ca e rezultatul unui viol cind tatal lui era in stare de ebrietate. Sunt confuza pentru ca undeva in adinc simt ca il iubesc pe tatal copilului. Si ma urasc pe mine pentru ca mai am sentimente pentru el. Este greu sa ma exprim prin citeva cuvinte, daca ar fi sa astupam acea noapte el ar fi persoana care m-a iubit si sustinut in toate, si persoana pe care eu am iubit-o la rindul meu. Daca nu ma iubea nu avea sa accepte copilul, putea sa spuna ca nu este al lui. Acum are grija de mine, chiar daca eu doar il resping. Dragoste si ura impreuna. Sunt atit de confuza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De cele mai multe ori avem pretentia ca oamenii sa ne inteleaga dar fara sa ne inteleaga situatia si, pentru ca suntem egoisti, ne suparam cand nu fac asta.

Pentru inceput nu iti inteleg iesirile, iubitul tau era doar iubitul tau, nu era un sclav caruia sa-i impui tu cum sa-si traiasca viata. De fapt, tocmai pentru ca i-ai impus atatea lucruri s-a ajuns aici, daca ar fi putut bea sau fuma cand isi dorea nu ar mai fi explodat asa in seara respectiva. Ce a facut el poate face doar un om fustrat peste masura si nesigur. Alegerile tale, pe care le-ai facut din egoism, te-au adus in situatia respectiva. Nu spun ca a fost vina ta ce s-a intamplat pentru ca faptele lui sunt doar ale lui si ar trebui sa raspunda pentru ele. Spun doar ca asta se intampla cand incerci sa controlezi si sa impui in loc sa intelegi si sa accepti.

Prin ce treci tu acum e groaznic. Inteleg ca te simti tradata si neinteleasa de toata lumea si simti ca daca nu ar mai exista un "maine" nu ar conta. Din pacate cateva sfaturi pe internet nu prea iti pot alina durerea si nici nu iti pot schimba situatia.

Ce iti pot spune e asta: te-ai grabit putin judeacandu-i pe cei din jurul tau. Inteleg ca in momentele respective nu ai simtit decat consternare si numai de explicatii nu aveai chef dar oamenii care tin la tine nu stiu prin ce ai trecut, ei judeca aparentele. Aparentele spun ca ai facut sex cu prietenul tau, nu v-ati protejat si acum platiti pentru asta.

Nu prea stiu ce sa-ti spun pentru ca nu inteleg conjunctura, nu stiu cat de religiosi sunt ai tai si nici ce situatie materiala au dar daca nu iti doresti acest copil, nu il face. Viitorului tau copil ii datorezi un camin iubitor si doi parinti care se intelg. Si nu uita ca cel mai mult iti datorezi tie, tu trebuie sa faci tot posibilul sa fii fericita. In momentul de fata le permiti familiei si prietenului tau sa ia deciziile in locul tau, decizii care te vor afecta pe tine, pentru tot restul vietii.

Incepe prin a te pune in locul celorlalti. Pare ciudat ce spun pentru ca de fapt tu suferi cel mai mult si normal ar fi ca ei sa te inteleaga si sa te ajute pe tine. Dar lucrul asta nu il vei face pentru ei, ci pentru tine. Trebuie sa intelegi de ce ai tai au ales asta si apoi, daca iti vei dori in continuare, sa iei masurile necesare pentru a schimba acest lucru. Nu iti instraina prietenii, nu ai nevoie de un prieten adevarat ca sa ii spui ce ai pe suflet. De cele mai multe ori e de ajuns cineva care e dispus sa te asculte si sa iti ofere putin comfort emotional. Nu te astepta ca prietenii sa te inteleaga si sa te sprijine in orice dar nici nu-i instraina doar pentru ca treci tu printr-o perioada grea, te pot ajuta sa treci mai usor peste, chiar fara sa faca asta constient. Nu urma orice sfat, inclusiv al meu, asculta-le pe toate, cantareste-le si incearca sa alegi ce e mai bine pentru tine in ansamblu, nu doar ce simti pe moment.

Nu stiu ce sa mai spun. Ai grija de tine si succes in a trece peste acest hop al vietii.

| olivikkka explică (pentru anonim_4396):

In primul rind multumesc de raspuns. Crezi ca sunt egoista cind vreau ca iubitul meu sa nu biea si fumeze? Treaba e ca imi este greata de mirosul de alcool si tigari. Nu suport si gata. Daca era contra nu avea sa fie cu mine, si daca nu isi intilnea vechii prieteni nu cred ca o facea. Oricum, acum cit am stat cu el nu a pus nici o picatura in gura. Tradata? Crezi ca ma simt tradata? Poate, pentru ca nici eu nu stiu ce simt. M-am gindit la suicid, nu am putut sunt fricoasa. M-am gintit la avort, dat fiind faptul ca el isi doreste acest copil, nu am deunde sa iau bani pentru el. O sa fiu sincera, am urit acest copil, il vedeam ca pe ceva care mi-a stricat viata. Vroiam sa fac medicina, eram anul intil, insa mi-am luat o pauza, numai la invatat nu imi era capul. Cind a inceput a creste burtica si dupa ecograf, am inceput sa am am dubii, il iubeam si uram in acelasi timp la fel ca pe tatal copilului. Insa alaltaieri a miscat, si m-am prins ieri cum˝imi minghiam burtica si vorbeam cu bebe. El mereu incearca sa fie linga mine, cu toate ca eu il indepartez. Am o sarcina grea, cel putin pina acum. Cind vomit si el e acasa, este cu mine in baie, ma minghie pentru ca doar atunci nu pot riposta. Ciudat este ca copilul a miscat cind era el cu mine. Iubeste acest copil si spune ca ma iubeste si pe mine. De citeva ori i-am spus ca il urasc si pe el si pe copilul lui. A fost foarte furios, a spus ca pe el il pot uri, pentru ca si el se uraste in ultimul hal, dar copilul nu are nici o vina. Simt ca undeva mi-a ramas iubirea pentru el, insa de cite ori vreau sa ii raspund la gesturile pentru mine revine amintirea, inuneric, mirosul de alcool si el care se impinge in mine. Ma gindesc sa merg la un psiholog. Sa ma pun in locul parintilor NU VREAU, ei nu s-au pus in locul meu. Zici ca nici nu le sint copil. De cind sunt aici imi suna dar nu le raspund, au si venit insa am fugit. Familia mea nu are o stare materiala rea, am trait destul de bine. Insa tatal copilului este dintr-o familie bogata, parintii lui au o firma si el o sa o mosteneasca. Poate de asta mi-au spus, Termina sa plingi, mai tirziu o sa ne spui multumesc. De cea care mi-a fost cea mai buna prietena nici nu vreau sa aud. Nici nu am reusit sa plec bine de la ea, ca a si sunat si la anuntat. La politie nu vreau sa merg. Daca merg la politie il pun pe el in inchisoare. Eu unde ma duc? La un centru pot sta citeva luni, apoi unde ma duc? Pe strada cu un copil?

| Maioru a răspuns:

Draga Olivia,nu stiu daca esti majora dar vezi cat de mult conteaza prietenii si gasca cu care umbli. Daca esti minora te duci la politie si reclami violul dar vezi tu trebuie niste probe, vanatai pe corp, urme de violenta. Daca te-a violat si vei ramane cu el vei avea viata grea, daca mai si bea...Tu esti un copil nevinovat, ma mir ca parintii tai te-au lasat sa pleci cu el.Nu-l ierta sub nicio forma,reclama-l la politie pentru ca vei avea viata grea, alcool, batai, femei, si nu meriti asa ceva.Cu familia nu trebuie sa rupi legatura pentru ca parintii vor tine cu tine intotdeauna.

| olivikkka explică (pentru Maioru):

Sunt majora. Am avut mereu o gasca ok, datfiind faptul ca pina la sarcina am fost anul 1 la medicina. Nu cred ca una care umbla strazile ar ajunge acolo. Daca il dau la politie unde merg cu copilul? In strada? La parinti numai moarta merg. De fapt nici nu ii mai cred parinti. El nu are probleme cu alcoolul si nici nu a avut. Pur si simplu mie imi e greata de la mirosul de alcool si tigari. Inainte de viol si dupa viol nu a mai pus gura pe alcool. Stiu asta sigur fiindca de cind sunt insarcinata simt mirosurile de la 10 km. Nici de batut nu m-a batut. Am avut o relatie care a fost ideala pina ce s-a intimplat ceea ce s-a intimplat. Vad ca ii pare rau, merge cu mine la fiecare consult vrea sa imi fie alaturi. Eu il resping mereu. Eu nu sunt in Romania, sunt peste hotare, nu am la cine sa merg si nici nu are cine sa ma ajute. Totusi unde in adinc mi-au mai ramas sentimente pentru el, sunt confuza. Viata mea s-a dus de ripa. Nu am idee ce sa fac.

| Lizuca1234 a răspuns:

Am citit povestea ta si imi pare rau pentru ce s-a intamplat, nimeni nu merita asa ceva. in nici un caz nu vreau sa dau vina pe tine, doar as vrea sa iti explic unele lucruri, pentru ca vad ca esti putin pe langa la acest subiect. nu este ok sa critici omul de langa tine de fata cu altii. toate discutiile se poarta in privat. nu este ok sa ii impui sa se schimbe, doar pentru ca asa vrei tu. cand iubim, iubim acea persoana cu bune si rele ( aici nu ma refer la droguri si tot ce e rau in lume ). in nici un caz nu e ok ce a facut si eu nu l-as fi iertat. nu am inteles de ce familia ta nu te-a mai primit inapoi. si de cand cineva e stapan pe corpul tau, sa iti spuna ce sa faci si cand. nu vad cu ochi buni toata treaba asta, esti un copil inca. iar iubitul tau este pregatit sa intretina o familie? cantareste bine lucrurile si daca cumva nu vrei sa ramai, exista solutii, trebuie doar sa vrei sa nu iti distrugi viata cu mainile tale asa cum au facut-o poate mii de alte femei in situatia ta. daca nu ai cu cine vb cateodata, imi poti scrie.

| Lizuca1234 a răspuns (pentru Lizuca1234):

Oh. abia acum am vazut din ce an este postarea ta...

| olivikkka explică:

Pai iti doresc sa nu fii prost/proasta ca mine. Sa nu ajungi nici tu nici cei apropiati tie in situatia mea. Nu doresc nici la dusmani sa ajunga jnde am ajuns eu.

| orailibrail a răspuns:

Ti-ai distrus si parintii
Ti-ai ruinat si viata.

| orailibrail a răspuns:

Ti-ai distrus si parintii
Ti-ai ruinat si viata.

Ast aptr ca nu le-ai spus ce ti s-a intamplat in acea noapte.

| Irjehdhehe a răspuns:

Bună! Ştiu că scriu asta după mult timp şi că poate nu o să-mi răspunzi. Dar... acum cum eşti? Adică l-ai iertat sau nu?