| Anonimilor6 a întrebat:

Cine mă poate ajuta cu o problemă? Am 15 ani și am penisul mic... adică parcă ar fi a unui copil de a 4 a sau mai mic!
Cine mă poate ajuta dau fundă!
Penisul are 6-7 cm!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Penisul creste pana in jurul varstei de 16 ani, desii tu mai poti creste in inaltime pana la 18-20 de ani.
Unii copii, ca userul de deasupra, incurca cresterea cucului cu propria inaltime, asa ca, nu-i de luat in seama parerea lui.
Mergi la un urolog si vezi ce este de facut, fiindca mai ai 1 singur an si cresterea penisului inceteaza.

| Veltorb a răspuns (pentru Violleta2022):

Vârsta până la care penisu crește depinde de la o persoană la alta deoarece pubertatea nu e o perioadă exactă, sunt de acord totuși că cel mai bine e să viziteze un urolog decât să pună întrebări pe internet

| Violleta2022 a răspuns (pentru Veltorb):

Conform statisticilor internationale, varsta la care se opreste cresterea penisului este in jur de 16 ani. De la 15 ani jumate... eventual pana la maxim 16 jumate.
Poti sa interbi 100 de urologi, ca tot raspunsul asta il vei primii, pentru ca sunt deja studii de peste 50-60 de ani, facute in toata lumea si colaborate, de aceea s-a ajuns la aceasta concluzie unanima: "penisul creste pana in jurul varstei de 16 ani".
Tu faci o confuzie crasa, intre cresterea in inaltime, care depinde de hormonii fiecarui copil in perioada de pubertate, mostenirea genetica de la parinti si cresterea penisului.
Anumite organe se dezvolta pana la anumite varste.
Cresterea osoasa se intampla uneori pana la 20 de ani, dar nu si a penisului.

| corbulalbrosu a răspuns:

Se poate presupune ca singura persoana autorizata si calificata sa-ti ofere un raspuns profesionist ar fi medicul urolog care in urma consultarii putulicii tale, sa-si dea seama despre ce poate fi vorba de fapt. Multa sanatate!

| AndreiMSV a răspuns:

Întâi ar trebui să vizitezi un urolog ca să te asiguri că nu ai vreo boală.
Penisul crește cel mai mult între 15-18 de ani datorită testosteronului. Dacă ai o problemă hormonală te-ar putea ajuta un endocrinolog.