| hiimaxell a întrebat:

Salut comunitate TPU.
Am o întrebare, de ce este așa de greu să socializezi cu o fată in 2022? Mai ales online.Aici mă refer, pur și simplu să discuți cu ea și să vă cunoașteți mai bine dacă îi cazul, mai ales dacă o placi.Recunosc,nu sunt un tip arătos, acum 3 luni am fost părăsit de fosta și pur și simplu simt că mi-e greu să mă mai bag în seamă cu o fată.Nu mai sufăr după ea și nu am resentimente,dar am impresia că,dacă aș intra în seamă pe cineva,ar avea impresia că vreau să îi fac ceva rău,că urmăresc doar ff,nu înțeleg de ce văd asta sau este doar în capul meu,dar eu de asta m-am lovit de câteva ori și este nașpa.Mă consider un tip normal,jobul meu este ca editor foto și mă mai ocup cu fotografia de evenimente,îmi place astronomia,fizica și alte chestii despre artă și design. Îmi place să mă joc uneori jocuri video,sunt pofticios, îmi place să mănânc(nu sunt gras), să ies cu prieteni la plimbări și la filme și în timpul liber să alerg.Sunt 100% sigur că și eu greșesc cu ceva, dar nu îmi dau seama cu ce.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Pentru ca de obicei cumva baietii sunt disperati dupa ff...
Si ii cam vezi si prin comentarii pe unii care efectiv lesina acolo incercand sa se bage in seama laughing
Cumva, de aia simti ca e greu.
Ca efectiv, ai o concurenta de toata jena. Multi pe interes, multi care ar spune orice, doar asa, pentru o sansa.
Si uite asa, cumva iti pica tot cheful sa te mai bagi in seama cu ele.
Pentru ca, cumva e si un fel de competitie... Trebuie sa fii mai bun ca restul flacailor care balesc dupa tipa respectiva laughing Iar asta nu e cel mai simplu lucru. Ca vorba aia, trebuie sa pari mai bun, dar nu disperat... La naiba laughing
Si de asta cumva si ele, sau unele din ele mai reactioneaza anapoda cand le bagi in seama... Ca inainte ta s-au mai bagat in seamana niste disperati/obsedati laughing Si cumva te asociaza cu ei. Dar asta e cumva "problema" lorhappy
Daca reactioneaza prost, e cumva bine pentru tine, ca in felul asta iti dai seama din prima ca fata respectiva nu e de tine, ca are "probleme" si ca probabil chiar de ai fi cu ea, te-ai lovi de multe obstacole in relatie.
Cumva, daca ele sunt paranoice cand e vorba de baieti, tot ele trebuie sa-si rezolve problema aceasta. E problema lor, nu a ta happy
Nu o sa aprecieze un baiat/barbat pana nu-si rezolva problemele.
Valabil si invers happy

Acum ca ziceai ca ai si tu partea ta de vina... Cine stie, poate esti prea direct, poate prea insistent...

| anonim_4396 a răspuns (pentru OldSoul):

Ți-am trimis o cerere de prietenie, îmi place cum gândești. Respect!

19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i greu deloc sa socializezi cu o fata, trebuind doar sa iesi din casa, sa saluti fetele, sa vorbesti cu ele.
Pana nu vei intelege si invata ca online NU se pot agata fete serioase si nu poti sociliaza cu ele, va mai trece multa apa pe Dunare, fiindca online-ul este pentru flirtat, mintit, inventat povesti si spui acolo ceea ce nu esti in realitate.

Sincera sa fiu sunt toatal surpinsa, vazand ca esti barbatul cu job (nu copilas), care nu a fost capabil pana la varsta asta sa inteleaga ca online-ul este pentru copilasi, sa se joace intre ei, sau sa te vanturi pe site-urile pornografice... dar daca vrei relatii serioase cu fete serioase, online-ul nu a fost niciodata recomandat, fiindca nu vei gasi niciodata asa ceva online.

| VoidEternal a răspuns:

In online, standardele fetelor sunt absolut aberante tocmai din cauza volumului colosal de disperati care ar face și ar zice orice "to get some". Până și cele mai șterse, banale și absolut mediocre fete primesc o cantitate exagerată de atenție, fapt care le da o senzație falsă de "self worth", cred că totul li se cuvine, si asta doar pentru hardware-ul dintre picioare. E un cerc vicios. Din acest motiv trebuie sa le atragi atenția cumva din primul minut, din prima frază, altfel ele sunt ca păsările colibri, au un attention span de 10 secunde, dacă ai reușit să le atragi cumva atenția din prima, bine, dacă nu, vor avea cu siguranță și alți pretendenți.

| LordCristobal a răspuns:

Nu gresesti cu nimic, stai linistit.
Nu e vina ta ca multe fete din Romania au aere si fite penibile si nu stiu sa aprecieze un baiat bun ca tine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru LordCristobal):

Stiu ca nu ti-a placut raspunsul mei, dar esti in aceeasi oala cu asta, facand aceleasi greseli.
Ia de invata baiete, ca de aia esti singur si neconsolat, ca esti mult prea arogant ca sa nu spun prost, daca te invata omul de bine si tu dai cu piciorul.
Revin si-ti spun, dupa raspunsurile pe care le dai pe aici, nu ai mai mult de 15 ani, chiar daca tu afirmi altceva, fiindca esti total imatur la gandire, expirmare pana si la comportament.

| LordCristobal a răspuns (pentru Violleta2022):

E total neadevarat ce ai spus tu.
Si nu cred ca am ceva de invatat de la tine.
Si ce sa invete cei de pe TPU de la tine? Tu doar cate nu esti in stare sa duci o dezbatere si daca cineva iti spune ca nu ai dreptate faci urat si o tii langa cu a ta.
Sa zicem ca sunt putin imatur dar nu asa cum crezi tu.
Am 23, am job si ma intretin singur si nu am nicio prietena deoarece sunt mai pretentios si ma descurc destul de bine de unul singur.
Plus ca fetele au prea multe figuri in cap si nu am timp de fitele lor.
Am treburi mai importante de facut.
Si o regula de bun simt spune ca nu e bine sa judeci o persoana daca nu o cunosti bine in realitate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru LordCristobal):

Dupa cum spuneam, esti arogant si cu standarde inalte, inconstient ca ceea ce oferi tu nu este la nivelul a ceea ce ceri.
Dar ma rog, inca mai ai timp pana la 40 de ani de burlacie si singuratate, ca sa-ti dai seama ca ce oferi tu este doar in capusorul tau si ca trebuie sa fii realist, ca s ate ia si pe tine cineva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LordCristobal):

Ți-aș da vot, dar nu reușesc din cauza juniorului ăstuia. laughing) Ai dreptate, dar admit și că Violeta totuși e prima în rang la ajutorul oferit pe aici, așa că haideți să nu judecăm prea mult și să lăsăm hate-ul pe cât reușim, ș-așa e lumea plină de răutăți. Eu una am întâlnit o comunitate faină pe aici, de străini, ciudați, frumoși, fascinanți, perfecți-imperfecți, care știu să facă conversație sinceră și frumoasă... cu mici scăpări, dar faină comunitate. Ar trebui să se mai facă astfel de aplicații, site-uri, bloguri cu ideea de a apropia și conecta oamenii. happy

| haileewatson a răspuns:

Fac pariu ca ai incercat sa vorbesti cu 2-3 fete in astea 3 luni, care nu au fost interesate de tine, si acum tu crezi ca in general este greu sa socializezi cu toate femeile in 2022 laughing Problema ta e ca incerci sa cunosti oameni online, ceea ce e greu daca nu aveti prieteni in comun/ sau sa aveti posibilitatea sa va cunoasteti in realitate prea curand. Incearca sa cunosti fete la evenimentele tale cu fotografia/in viata reala. De asemenea, doar pentru ca bagi pe cineva in seama, nu inseamna ca persoana aia e obligata sa mentina conversatia cu tine.

De exemplu eu la cat de multe am pe cap zilele astea, ultimul lucru pe care l-as face ar fi sa-mi pierd timpul prin mesaje cu un barbat de care nu sunt interesata.

De asemenea, cred ca te grabesti putin cam tare dupa ce te-ai despartit de fostawinking 3 luni nu sunt suficiente sa intalnesti oameni cu care chiar sa rezonezi.

Nu te cunoastem ca sa spunem ce e in neregula cu tine, dar daca stii ca ai defecte ar fi mai bine sa lucrezi la ele si abia dupa sa intri in alte relatii. Poate esti nesimtit, stalker, enervant, prea direct, prea bagacios, cine stie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Pentru că oamenii la noi sunt foarte reticenți, mai ales fetele din experiența mea. Acum depinde și în ce cercuri te învârti sau pe cine abordezi. Dacă vrei să ai șanse de reușite trebuie sa la scrii cât mai multora. Din 100 de fete tot de găsesc câteva, măcar 10 cu care să socializezi, sigur asta dacă și diversifici puțin și nu le alegi pe toate dintr-o singură facultate de exemplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic că totul o să fie și pentru tine la momentul potrivit. Dacă e să fie... Nu dispera și nu mai analiza atât... Ia uite cine dă sfaturi de analiză, eu (care ador să despic firul în 1000 ) laughing
Însă din ce ai scris aici chiar ai o putere huge de analiză, uneori mai trebuie luate lucrurile și așa cum vin. Adică bănuiesc că nu toate tipele pe care le-ai salutat în online, te-au etichetat drept ciudat, așa că tu analizând ai luat doar partea aia în care tipele au crezut ceva despre tine și ai analizat și supraanalizat situațiile, dar dacă te ajută cu ceva recunosc că și eu am făcut asta în trecut cu unii tipi din online, chiar mi se păreau disperați sau ciudați pentru că mă băgau în seamă, însă recunosc că și după ce s-a încheiat sau rupt conversațiile brusc, îmi ziceam că nu a fost ceva serios, deoarece dacă era, ar fi continuat. Deci dacă te ajută experiența mea, crede-mă că există oameni, femei și mai ciudate decât ce ai întâlnit tu, sper doar să nu fiu hăituită și judecată pentru experiența împărtășită. happy

Deci eu zic că persoana care va reuși să te vadă exact așa cum te-ai descris tu acolo și te va plăcea, nu te va considera un ciudat și nimic rău, acum depinde și pe cine bagi în seamă, adică dacă este gen pe FB sau pe Insta, lumea mai și postează, poți să-ți faci o idee să vezi cum gândește persoana, la ce aspiră, cine este de fapt. Ca și singur sfat pe care ți-l pot oferi este că poți să alegi tipe cu care simți din postări sau poze că ai ceva în comun, de multe ori, chiar dacă se spune că opusele se atrag, este mult mai plăcut să ai cu cine conversa și să simți că ești pe aceeași lungime de undă cu tipa/tipele respective.

| hiimaxell explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc frumos!

| Tds07 a răspuns:

Da, nu este greu, a devenit din ce in ce mai greu, la cum sunt fetele in ziua de azi cu arfe si figuri de nu le ajungi nici cu poola la nas, mi-as permite sa spun ca usor usor o sa devina extrem de riscant sa mergi si la curve sa f.i pe banii ca te poti trezi pacalit si nesatisfacut si cu ei luati ( am auzit recent cazuri pe tik tok ) asta ne e soarta unora, va trebui sa traim asa

| Tds07 a răspuns:

Nu ai nicio sansa pe retelele de socializare, recent am facut un profil fals de fata cu o poza fake, in nici o ora am primit 20 de mesaje si 25 de cereri de prietenie, acum imi las mintea sa curga poate fac si eu rost de bani, ma dau ca am only fans laughing! dar de la un cont real de fata NU AVETI NICIO SANSA 0

| Aalma a răspuns:

Cred ca te-ar ajuta sa urmaresti cursurile de pe Youtube ale lui Loren Loghin, maestru in seductie. Spor

| LordCristobal a răspuns (pentru Aalma):

Nu i-ar folosi deloc cursurile alea.
Tu crezi ca fetele pun botul la vrajeala lui Loren?
Ala foloseste niste metide de tot rasul.

| Tds07 a răspuns (pentru Aalma):

Du-te dr cu papagalul tau retardat, ala ar merita reclamat la politie, jecmaneste baietii saracii cu duhul la preturi exagerate si ii pune in tot felul de situatii penibile la care nu ii ajuta cu nimic in relationarea cu femeile, ce lectii sa iei de la un guru in seductie logodit cu o soba de teracota, numai un cretin ar apela la el

| Tds07 a răspuns (pentru Aalma):

Mai bine ai da de violleta pe strada sa o abordezi prin metodele lui loren sa ii vezi reactia laughing

| LordCristobal a răspuns (pentru Tds07):

Ai mare dreptate cu Loren Loghin care e genul de cocalar scarbos care necajeste fetele pe strada.