| DorelConstantin a întrebat:

Salut cum scap de ejacuarea precoce fara sa cheltui pe sprayuri sau altele va rog

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau (presupunand ca esti adolescent), este vorba de asa numita ejaculare precoce fiziologica care se produce de obicei imediat dupa instalarea excitatiei indiferent de natura acesteia. Ejacularea precoce este considerata ca fiind o disfunctie sexuala care se datoreaza starilor intense de excitatie (a surescitarii), a starii de abstinenta prelungita, iar in cazul adolescentilor, din cauza neinceperii vietii sexuale si implicit din cauza experientei sexuale reduse sau inexistente. Se considera ca NUMAI dupa trecerea unui anumit timp fata de momentul de incepere a vietii sexuale si NUMAI/DOAR in urma intretinerii de contacte sexuale cat mai constante, cat mai numeroase, dar ales ca acestea sa fie intretinute pe cat este posibil cu una si aceeasi persoana, in timp va fi obtinuta experienta sexuala necesara pentru a putea fi coordonata si controlata retinerea ejacularii pe termenul dorit. Doar daca se procedeaz astfel, in majoritatea cazurilor procesul de ejaculare se stabilizeaza devenind una normala. In prezent nu exista pe piata/comert niciun medicament sau un preparat care sa fie produs pentru tratarea acestei afectiuni care conform studiilor si cercetatorilor effectuate se pare ca afecteaza 1 din 3 barbati. Astfel, reiese ca in acest moment singurele tratamente de "specialitate" si cu adevarat eficiente se reduc la eventuale sedinte de consiliere psihoterapeutica si/sau folosirea unor antidepresive. Insa in cazul tau (particular) in mod garantat o iubita adevarata, unica ar reprezenta tratamentul adecvat fiindca numai prezenta/existenta ei, te va "vindeca" si scapa definitiv de toate ''necazurile'' cu care te confrunti in momentul de fata. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Poti incerca cu tehnici de yoga si tantra.

Răspuns utilizator avertizat
| Negoiu a răspuns:

Depinde ce vârstă ai, de când ţi-ai început activitatea sexuală, experienţă, etc. În mod normal, în timp, trebuie să se rezolve. Dacă nu se rezolvă apelează la un medic. Masturbarea în exces poate crea disfuncţii sexuale. Se întâmplă multora, dacă eşti tânăr şi cu experienţă puţină nu trebuie să-ţi faci griji!

| EroulDePeTPU2002 a răspuns:

Iti pui dop.