| Roberrt21 a întrebat:

Salut, daca am avut un contact sexual după vreo 10 ore de la ultima ejaculare, timp în care am urinat, poate ramane însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul SCURT, CLAR, CERT si GARANTAT este un NU categoric. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca ai facut in anumite conditii, da, se poate.

| Roberrt21 explică (pentru darrio2007):

Adică?

| darrio2007 a răspuns (pentru Roberrt21):

Fara prezervativ si sa fie in perioada fertila.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| Floridori a răspuns:

Lichidul preejaculator poate contine spermatozoizi daca ai ejaculat cu maxim 4 ore anterior actului sexual si nu ai urinat intre timp.
In situatia descrisa de tine, nu exista posibilitatea ca lichidul preejaculator sa mai contina spermatozoizi.

Poate ramane insarcinata numai daca ejacularea actului sexual despre care vorbesti a avut loc in interiorul vaginului si femeia era in perioada fertila.
Numai bine!

| Roberrt21 explică (pentru Floridori):

Nu, nu am ejaculat, însă nu stii daca era cumva in perioada fertilă, este probabil să fi fost, dar nu, nu am ejaculat

| Floridori a răspuns (pentru Roberrt21):

Pentru posibilitatea formarii unei sarcini, trebuiesc indeplinite obligatoriu si simultan urmatoarele 2 conditii:
1. femeia sa fie in perioada fertila;
2. sperma sa ajunga intentionat sau accidental in interiorul vaginului.

Perioada fertila a femeii se calculeaza in functie de lungimea ciclului menstrual.Dar indiferent de perioada ciclului menstrual in care se afla, daca spermatozoizii nu ajung in interiorul vaginului, nu se poate pune problema de sarcina.

Dupa cum am mai spus, lichidul prrejaculator poate contine spermatozoizi numai daca ai ejaculat cu maxim 4 ore inainte si nu ai urinat. Dupa aceasta perioada de 4 ore sau daca ai urinat intre timp, nu mai exista posibilitatea de a exista vreun spermatozoid viabil in lichidul preejaculator.