| Roberrt21 a întrebat:

Salut, daca am ejaculat pe la ora 23, iar ziua următoare am avut un contact pe la ora 18, poate ramane însărcinată? Nu m-am spălat intre timp, doar am urinat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca DA. Chiar si daca era in perioada fertila si exista si un OVUL VIABIL, acel ovul pentru a deveni o sarcina trebuia in mod obligatoriu sa fie FECUNDAT. Si acest proces il poate realiza doar un SPERMATOZOID care nu-i asa exista doar in continutul spermei.
Sperma care conform spuselor tale... NU A EXISTAT.

10 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este un cat se poate categoric NU. Resturile de sperma care raman in uretra, de regula se scurg in totalitate in decurs de circa 3-4 ore. Si de asemenea in mod cert/sigur ai si urinat de cateva ori in cele 19 ore care au trecut intre timp. Sanatate!

| Roberrt21 explică (pentru corbulalbrosu):

Iar daca nu m-am spălat? A rămas pe penis o cantitate destul de mare, însă în decursul acestor ore a dispărut de pe penis sau nu?

| Roberrt21 explică (pentru corbulalbrosu):

Raspunsul e nu si in cazul in care era im perioada fertilă? Deși nu am ejaculat

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Roberrt21):

Bineinteles ca DA. Chiar si daca era in perioada fertila si exista si un OVUL VIABIL, acel ovul pentru a deveni o sarcina trebuia in mod obligatoriu sa fie FECUNDAT. Si acest proces il poate realiza doar un SPERMATOZOID care nu-i asa exista doar in continutul spermei.
Sperma care conform spuselor tale... NU A EXISTAT.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Si... sa ghicesc, contactul urmatora fost neprotejat si fara ejaculare? Ca nu ai specificat asta.

Daca da, probabil ca nu este cazul de sarcina. Si nu inteleg chestia cu spalatul, nu te-ai spalat... deloc? :/

| Roberrt21 explică (pentru DoarBogdan):

Da neprotejat si fara ejaculare

| Emilian65 a răspuns:

Nu poate sa ramana gravida.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea. Dar faptul ca nu te-ai spalat e foarte dubios.

| Ștefaniq a răspuns:

Doamne ferește! Cum poate lumea să zică faptul că nu poate rămâne gravidă?! Au făcut sex neprotejat și voi ziceți că nu poate rămâne gravidă dacă nu a ejaculat în timpul actului sexual neprotejat?! Ce e în neregulă cu voi? P.S. Să-ți speli puțicuța după fiecare contact solo sau cu cineva.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ștefaniq):

Studiile au dovedit că metoda coitului întrerupt e la fel de eficientă ca utilizarea prezervativului. Oare de ce continuăm s-o considerăm metoda persoanelor iresponsabile și leneșe?
„Retragerea este o metodă contraceptivă la fel de eficientă ca si utilizarea prezervativului",
Asa începe un studiu din 2014, publicat de Contraception, o revistă medicală internațională despre reproducere. Când este practicată perfect – cu alte cuvinte, atunci când partenerul de sex masculin se retrage înainte de ejaculare în timpul fiecărui act sexual – doar 4% dintre cuplurile care folosesc metoda retragerii vor concepe pe parcursul unui an. Dacă metoda e folosită cu neatenție sau greșit, rata sarcinilor nedorite creste la 18%. Rata de eșec in cazul folosirii prezervativului masculine este de 2% în caz de folosire corectă și 17% în cazul folosiri incorecte. Reiese ca este o discrepanță minoră între procentele mentionate și cu toate acestea metoda retragerii are reputația de a fi periculoasă, iar prezervativele sunt standardul ''de aur'' al responsabilității sexuale. Mai mulți medici la care am apelat pentru realizarea acestui articol au spus că sunt de acord cu utilizarea metodei coitus interruptus, dar se tem să spună asta public, ca să nu fie acuzați. Autor Charlotte Shane.
https://www.vice.com/......tivele-398
Poate ca dupa ce vei citi intregul articol, te vei mai destepta si tu macar si cu... '' 1 unitate'' al IQ-ului.

| #sexplicatii a răspuns:

Salut,

Experiențele sexuale nu sunt mereu ca în filmele porno, iar din cauză că nu cunoști unele lucruri, poți ajunge în situații urâte.

Podcastul #sexplicații se specializează în educație sexuală.

În ediția despre filmele porno am discutat cu Anne-Marie Chelariu despre problemele abuzului de materiale pornografice, de ce sexul în realitate nu e ca acel din filmele XXX. Anne-Marie ne-a spus despre experiența sa când a văzut prima dată un film porno și în ce circumstanțe, dar și cum a reacționat. Am vorbit și despre statisticile din România și Republica Moldova, cum filmele porno afectează percepția de sine, cine sunt cei mai activi utilizatori și de ce.

În episoadele podcastului vei descoperi mai multe lucruri despre primul sex, menstruație, pastile contraceptive, poluții nocturne, orgasme, filme porno, masturbare și alte subiecte despre educația sexuală.

Ne poți asculta:

Pe canalul de Youtube Sexplicații: https://www.youtube.com/channel/UCxLfJnlwaxdjO7QjN92F5sg

Pe Apple Podcasts:
https://podcasts.apple.com/......1497343891

Pe Google Podcasts:
https://podcasts.google.com/......N0L3Jzcw==

Pe Anchor:
https://anchor.fm/sexplicaii

Pe Spotify:
https://open.spotify.com/

Dar și pe Instagram:
https://www.instagram.com/sexplicatii/

De asemenea, ne poți contacta la adresa de mail: podcast.sexplicatii@gmail.com