| Otto123A a întrebat:

Salut, dacă am făcut sex neprotejat cu prietena mea în perioada fertilă și am scos penisul afară cu mult timp înainte de a ejacula, este posibil să rămână însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este NU in cazul si situatia precizata de tine. Bineinteles cu conditia ca tu sa fii pe deplin capabil sa poti sa-ti coordonezi, controlezi si sa-ti retii ejacularea dupa dorinta si vointa ta.
Pentru informarea ta corecta, este necesar sa stii ca pentru a se forma/lua nastere o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, dar si cu precizarea expresa ca cele 2 conditii trebuie sa aiba loc/sa se produca in acelasi timp :
1-) In primul rand trebuie sa cunosti/sa stii ca femeia poate sa ramana insarcinata numai in situatia/cazul in care sexul este intretinut intr-o zi a PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual, adica sexul are loc in 1-a sau in toate cele 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie, sau exact in ziua ovulatiei cand apare OVULUL VIABIL in uter. Doar in acel caz si in acel moment se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid care poate sa provina NUMAI din sperma, deci NU din lichidul preejeculator.
2-) Sarcina se poate forma/sa ia nastere NUMAI daca sperma autentica ajunge in mod cert si sigur IN VAGIN (indiferent de cantitate) in una dintre cele 4-5 zile considerate a fi in perioada fertila. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Se zice, se spune ca s-ar putea. Eu nu folosesc prezervativ si nu am patit-o pana acum.

| Otto123A explică (pentru CodrutElian1990):

Acum depinde și de experiență

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Otto123A):

Unii spun ca in lichidul preejeculator (picatura de "roua diminetii") si chiar pe canalul penisului, din prea multa excitare sa existe lichid seminal.

| Otto123A explică (pentru CodrutElian1990):

Dacă nu-ți dai drumul în ea nu cred că este o problemă

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Otto123A):

Specialistii spun ca probabilitatea ca din lichidul preejaculator sa rezulte sarcina - daca sexul este in perioada fertila - este de pana la 10%.

| Otto123A explică (pentru CodrutElian1990):

Mulțumesc pe viitor voi folosi prezervative