| Roberrt21 a întrebat:

Salut, daca am facut sex neprotejat dar nu am ejaculat in ea poate ramane insarcinata? Nu stiu daca e in perioada fertila sau nu

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu poate rămîne, stai linistit, doar vor apărea niste dereglări hormonale la ea, întîrzîieri de ciclu dureri de sîni, si ea daca este o persoană panicată le va pune pe seama unei sarcini, sa nu faca prostia de a lua pastila de a doua zi, acea" bombă" numită postinor, o va deregla de tot si nu v stii din ce motive se simte rău, apropo voi ce carste ave ti? Sanatate multa, si alta data folositi prezervativul.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informarea ta corecta trebuie sa stii/sa afli ca sarcina NU se poate forma oricand, oricum, din orice sau practic chiar si...din nimic asa cum cred foarte multi. Fiecare fata sau femeie dar si baiat sau barbat indiferent de varsta lor, care au ajuns/sunt in momentul de a isi incepe viata sexuala, ar trebui sa fie informati precis, sa cunoasca foarte exact intregul proces si mecanism de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a incepe sa intretii contacte sexuale, sa fi fost deja bine informata, sa stii ca pentru a se forma/lua nastere o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acele 2 conditii trebuie sa se produca in acelasi timp, simultan/concomitent si anume :
1-) In primul rand trebuie sa stii ca femeia poate sa ramana insarcinata NUMAI/DOAR daca sexul este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica sexul se produce intruna sau in toate cele 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie, sau fix in ziua ovulatiei cand apare OVULUL VIABIL in uter. Doar in acel caz si acel moment se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid care poate sa provina NUMAI din sperma si NU din lichidul preejeculator.
2-) Sarcina poate lua nastere NUMAI daca sperma ajunge in mod obligatoriu si sigur IN VAGIN (indiferent de cantitate) si acest lucru se intampla in 1-a sau in toate cele 4-5 zile care fac parte din perioada fertila a ciclului menstrual.
Fiindca nu ai prezentat informatiile strict necesare cum ar fi; data la care a inceput ultima menstruatie, data in care a fost intretinut actul sexual si nici tipul ciclului menstrual, adica daca acesta este REGULAT sau NEREGULAT, intr-o astfel de situatie formularea unui raspuns cert si catusi de cat si precis si corect, din pacate NU se poate oferi in acest moment. Dar ceea ce se poate afirma sigur in legatura cu intrebarea ta, formarea sarcinii este IMPOSIBILA daca in mod sigur NU ajunge sperma in vagin. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca era in perioada fertila, va ramane gravida.

| Roberrt21 explică (pentru Emilian65):

Dar nu am ejaculat in ea

Răspuns utilizator avertizat
| Alinaa901234 a răspuns:

Dacă nu ai ejaculat în ea nu poate rămâne, stai liniștit! O sarcină nu se formează așa! Gandeste dacă ți-ai da drumul in ea. spermatozoizii(in număr de câteva sute de milioane) trebuie să călătorească drum lung și chiar dacă sunt atâția se poate să nici nu supraviețuiască ca să ajungă la ovul(asta dacă e in perioada fertila) Ovulul care se elimina nu trăiește mai mult de 72 ore(maxim) in care trebuie să fie fecundat de spermatozoid. Dacă nu e in perioada fertila, automat nu există nici ovul, dacă nu există ovul (asta in perioada nefertila) spermatozoidul nu are ce fecunda(deci posibilititatea in acest caz ca fata sa rămână gravida chiar dacă îți dai drumul in ea e nulă). Bineînțeles, dacă are un ciclu menstrual regulat numai așa își poate calcula zilele fertile in care nu trebuie să faceți sex neprotejat dacă nu va doriți o sarcina ..chiar dacă ziua ovulației e intr-o anume data și tu îți dai drumul in ea cu 3-4 zile înainte, spermatozoizii pot supraviețui și sa fecundeze ovulul când va apărea,winking