| 1Me9 a întrebat:

Salut, daca faci sex cu o fata (care ti-a zis ca e virgina) si ii curge destul de mult sange, la modul,, hai sa schimbam cearsaful ca e prea patat", e posibil ca in trecut altcineva sa ii fi rupt himenul partial fara a curge sange/sau ceva?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ii curge atata sange, inseamna ca i-a venit ciclul menstrual.
In principiu, la dezvirginat ii curge cateva picaturi de sange, nicium sa murdareasca un cearsaf.

| 1Me9 explică (pentru Violleta2022):

Nu se pateaza ca ii curge o galeata, ci pentru cao mai si atingi si pui mana pe cearsaf si mai schimbi si pozitia, si clar se atinge si cearsaful
. stiu cum e sexul cu o fata pe stop si stiu ca nu e deloc placut, plus ca ies si anumite cheaguri de sange si e destul de scarbos

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca NU esti informat CORECT, trebuie sa afli pentru a cunoste si tu urmatoarea explicatie in aceasta privinta :
Sangerarea NU se produce in mod obligatoriu in toate cazurile de dezvirginare. Producerea/existenta sangerarii sau lipsa acesteia, depinde de mai multi factori printre care cel mai important este cel care se datoreaza gradului de vascularizare a pielitei himenale, dar si a faptului ca atunci cand himenul are o constitutie elastica, perforatia/gaurica existenta in himen din nastere, se poate largi foarte mult fara sa se crape sau lezeze si astfel penisul trece prin himen fara sa-l rupa si din acest motiv nu se produce deloc sangerarea. Pentru a nu acuzata fata ca nu ar fi fost virgina, ar fi indicat sa citesti cu atentie constatarile specialistilor rezultate in urma studiilor medicale efectuate pe aceasta tema :
"Se poate aprecia ca este o situatie cat se poate de normala ca in momentul dezvirginarii sa nu se produca deloc sangerarea atunci cand pielita himenului nu este deloc vascularizata situatie intalnita in cazul a circa 47% dintre fete/femei. Aceasta situatie este descris profesional d.p.d.v. medical in revista Descopera.ro din care am extras urmatorul fragment :
""Adesea în trecut, dar şi în zilele noastre, este cerută dovada virginităţi unei fete, iar legat de acest aspect s-au dezvoltat numeroase obiceiuri legate de momentul deflorării. Situaţia a dus mai ales in trecut chiar si in zilele noastre la numeroase drame, cu atât mai mult cu cât conform studiilor medicale,
-- doar 42% dintre femei se nasc cu un himen vascularizat care poate sângera în momentul deflorării.
-- in cazul a circa 47 % dintre femeile lumii, himenul este foarte flexibil şi se rupe relativ târziu mult după primul contact sexual, uneori abia in momentul nasterii primului copil,
-- în schimb în cazul unui procent de 11 % din femeile rămase, himenul acestora este atât de subţire încât se poate rupe cu uşurinţă în timpul unor mişcări mai ample ale corpului, facand balet, spagat, gimnastica, la practicarea excaladei/a catararii sau alpinismului, la practicarea ciclismului, sau spre exemplu în timpul efortului intens depus la sport sau în urcarea unui munte."
Pritena ta se afla printre acele fete care ar putea fi acuzate pe nedrept de comiterea unei fapte inexistente si asta din simplul motiv ca multora le lipsesc cele mai elementare cunostinte si informatii in aceasta privinta. Ar fi indicat ca mai intai fiecare sa citeasca si sa se informeze corect si doar pe urma si doar daca au argmente clare, certe si corecte sa lansezi acuzatii mai mult sau mai putin fondate. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Nu are cum.

| Yurisa a răspuns:

Probabil. Dar chiar conteaza aspectul asta? Mai bine ia niste vanish sa scoti petele alea

| Patronu1 a răspuns:

Daca nu face hemoragie și moare nu ai nimic de pierdut. Bafta la spart gagici!