| Roberrt21 a întrebat:

Salut, daca i-a venit ciclul in data de 4 si noi astăzi în 25 am facut putin sex neprotejat dar nu am ejaculat, poate rămâne însărcinată? M-am masturbat astăzi cu cateva ore înainte dar am urinat între timp, ciclul e unul neregulat, cateva zile, poate rămâne însărcinată?

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul menstrual are caracteristica principala de a fi mereu de tipul NEREGULAT, in acel caz este cu totul imposibil sa se poata determina sau macar aprecia in ce moment se va produce ovulatia. In concluzie este imposibil de stabilit perioada fertila a unui astfel de ciclu menstrual si in astfel de cazuri este indicat ca femeia respectiva sa intretina intotdeauna doar acte sexuale protejate. Bineinteles ca poate accepta sa intretina si contacte sexuale neprotejate insa numai cu un partener care are multa experienta sexuala si reuseste sa-si coordoneze, controleze si mai ales sa-si retina ejacularea atat timp cat doreste sau este necesar pentru a o face fericita si satisfacuta pe partenera.
Daca partenerul de sex in mod absolut sigur este capabil si poate sa-si retina ejacularea incat sa NU ajunga sperma in vagin, in acel caz actul sexual poate fi intretinut fara retinere in fiecare zi a ciclului menstrual, incepand din prima zi (de menstruatie) si practicat pana in ultima zi a ciclului fara sa existe vreo posibilitate de a se forma o sarcina nedorita. Sarcina se poate forma numai in cazul in care sperma ajunge in vagin in una sau in toate cele 4-5 zile apartinatoare de perioada fertila. Sanatate!