| Roberrt21 a întrebat:

Salut, daca i-o venit ciclul si e in a 4 zi in care ii curge sange nu poate fi însărcinată Nu?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pornirea menstruatiei reprezinta de fapt un proces fiziologic prin care este eliminat ENDOMETRUL, adica tesutul/mucoasa care acopera peretele intern al uterului. Fiindca in ciclul menstrual abia terminat NU a fost fecundat OVULUL deci nu s-a produs nici NIDATIA adica implantarea ovulului in endometrul care ar fi urmat sa gazduiasca sarcina, respectiva "constructie" a devenit inutila si organismul femeii il elimina sub forma unui amestec de sange, resturi de tesuturi si mucoase prin procesul menstrual. Fiindca in acest caz este vorba de un ciclu probabil regulat, care a pornut la data preconizata, se poate afirma fara teama de a gresi ca in astfel de situatii, insasi inceperea MENSTRUATIEI chiar si daca se produce cu o oarecare abatere in +/- de 2 sau 3 zile, reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99% ovulul NU a fost fecundat si din acest motiv sarcina nu s-a format in ciclul menstrual abia terminat. Astfel ca NU poti fi insarcinata fiindca in acest moment este eliminat endometrul care ar fi trebuit sa reprezinte "casa" in care s-ar fi dezvoltat sarcina. In concluzie se poate afirma ca fiind IMPOSIBIL sa existe in acest moment o sarcina chiar si ipotetica. Multa sanatate!

| Stropdeploaie a răspuns (pentru corbulalbrosu):

De sarcina ascunsa ai auzit?laughing))

| Roberrt21 explică (pentru Stropdeploaie):

Odata ce i-a venit ciclul la timp si a durat sangerarea cat a trebuit nu poate fi însărcinată, gen ii curge sange timp de 4-5 zile cum e cazul acum doar daca ii curge 1-2 zile e posibil dar in cazul nostru nu

6 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Da, nu poate fi gravida.

| GeneviveJ a răspuns:

Cel mai probabil nu e insarcinata, daca menstruatia a venit la timp. Deci, nu ar trebui sa va ingrijorati happy

| Roberrt21 explică (pentru GeneviveJ):

S-a intamplat sa ii vina cu o zi inainte dar i sa mai intamplat asta odata cel putin tin eu minte