| thefunkytroll a întrebat:

Daun funda. Sunt baiat, 14 ani si am o problemă cu masturbarea. Tot încerc să renunț dar nu pot. Am stat o săptămână fără dar am luat-o de la capăt. Am cam dat-o-n obsesie, o fac cam o dată pe zi, rar zile fara. Help please, vreau să mă las!

21 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai nevoie sa renunti, ci doar sa reduci din numarul lor.
Odata la 2-3 zile, este chiar benefic, ca te relaxeaza si-ti da o stare placuta si de buna dispozitie.

| thefunkytroll explică (pentru Violleta2022):

Vreau sa renunt. Este un păcat in fața lui Dumnezeu, și chiar daca ai zice ca nu e, senzația de regret si de "iar am făcut-o..." ramane de fiecare data, deci vreau să renunț de tot.

| Violleta2022 a răspuns (pentru thefunkytroll):

Ma indoiesc ca vei putea sa renunti, in fond este un act fiziologic normal.

| doctorandus a răspuns (pentru thefunkytroll):

Parerea mea e sa discuti sincer pe tema asta cu un psihiatru. Ceea ce vrei tu este simptom de tulburari mentale.

| Lecorbusier a răspuns (pentru doctorandus):

Nu l duce niciun parinte la psihiatru pentru ca se masturbeaza prea des===rolling on the floor)))))))))))

| doctorandus a răspuns (pentru Lecorbusier):

Eu ziceam invers: că trebuie să meargă la psihiatru pentru că vrea să renunțe la masturbare, adică dorința lui de a renunța este anormală.

| Lecorbusier a răspuns (pentru doctorandus):

Da.adica dvs imi spuneti mie ca un baietel de 14 ani are taria sa se duca la tatal lui care pare f credincios sail roage sa il duca la psiholog pentru ca nu se poate opri din a se masturba? credeti ma ca nu veti vedea niciodata asa ceva

| doctorandus a răspuns (pentru Lecorbusier):

Dacă nu se duce să nu se plângă. Eu nu știu dacă a fost spălat pe creier de popi/pastori sau are o boală mintală.

| thefunkytroll explică (pentru doctorandus):

Bai inteligente care te dai tu doctor, ia vezi cum vorbesti! Ca mi se spune adevarul de catre pastori (adevărul scris in Biblie totusi) înseamnă ca sunt spălat pe creier? Te crezi atat de inteligent încât sa decizi că esti ateu si că Dumnezeu nu exista si ca tot ce ești tu, si nu numai tu, ci tot universul, a ajuns și s-a creat singur? Se spune despre poporul roman ca e un popor credincios, care crede in Dumnezeu, dar Biblia, care a fost scrisă de apostolii săi, Cuvântul Lui, nu o credeți? Dacă nu știi să răspunzi la întrebarea mea, du-te frate pe forumuri de doctori si stai acolo.

| doctorandus a răspuns (pentru thefunkytroll):

Eu nu am pretins ca as fi doctor si nici medic. Cuvantul "doctorandus" inseamna altceva.

Si nu, nu sunt ateu. Dar la stilul la care te-au prins pastorii de momite si nu le mai dau drumul vei ajunge la psihiatrie, ca lupti impotriva naturii tale. Sa stii ca a fi crestin nu e sinonim cu "prost" sau "fanatic".

| doctorandus a răspuns (pentru thefunkytroll):

Masturbarea masculină mai este numită, în mod impropriu, și onanie sau onanism, denumire care vine de la personajul biblic Onan.

Acesta refuza împlinirea responsabilității leviratului, a cărui datorie era să însămânțeze pe văduva fratelui său cu care, conform rânduielii, se căsătorise pentru a asigura continuarea neamului acestuia (fiii născuți cu văduva erau deci considerați fii ai celui răposat). Onan, însă, a refuzat să o lase însărcinată pe femeia fratelui său decedat, vărsându-și sămânța pe jos, ca să nu ridice urmași fratelui său (Facerea 38, 9) ceea ce a atras mânia lui Dumnezeu care, drept pedeapsă, l-a omorât. Deci, păcatul lui Onan nu era masturbarea,[8][9] motiv pentru care, termenul onanie nu ar trebui să fie, strict vorbind, sinonim cu masturbare.[10] Ceea ce făcea Onan se numește coitus interruptus.[8][9][11][12][13] Biblia nu afirmă nicăieri că masturbarea ar constitui păcat.[10][14]

Bibliile ortodoxe în limba română, inclusiv traducerea Cornilescu, care inițial se dorea și a fost publicată ca și cum ar fi fost traducere ortodoxă[15], folosesc termenul „malahienii"[16][17][18] sau „malahii" (adică „cei care se masturbează") pentru cei care nu vor moșteni Împărăția Cerurilor (1 Cor. 6:9).[19] Conform lui Emanuel Conțac și Chrys C. Caragounis această traducere este anacronică (greșită), cuvântul malakia schimbându-și sensul în „masturbare" încă de la opera lui Ioan Gură de Aur (sfârșitul secolului IV d.Hr.).[19][20][21]

https://ro.wikipedia.org/wiki/Masturbare

| corbulalbrosu a răspuns:

Conform numeroaselor studii efectuate si a rezultatelor obtinute prin cercetari stiintifice si medicale s-a constatat si a reiesit ca de fapt practicarea autosatisfacerii prin masturbare produce in organismul atat al barbatului cat si a femeii, efecte benefice de natura emotionala, psihico-mintala, etc.
In zilele actuale, subiectele privind ''secretele'' viatii intime au inceput sa fie din ce in ce mai des discutate/dezbatute, atat in societate, cat si pe retelele desocializare, etc, si cu toate acestea se poate observa ca activitatea privind practicarea masturbarii continua sa fie un subiect tabu in randul majoritatii populatiei. De obicei, oamenii refuza sa discute despre viata lor sexuala, din jena si pentru ca este in continuare considerat un subiect mult prea intim de abordat. De aceea, este lesne de inteles de ce mai apar intrebari unele mai ciudate decat altele legate de masturabare, de genul :
-- ''Este bine ca masturbarea sa fie practicata cu regularitate?"
-- ''Are vreo limita de varsta, pana la care poate fi prcticata?",
-- ''Este un pacat de moarte asa cum zice biblia sau preotii?",
-- ''Daca-mi frec penisul imi va creste par in palma? pot deveni balbait? pot sa orbesc? ramane pitic fiindca nu voi mai creste?"".
Astfel de intrebari trezesc/starnesc reacții care mai de care mai diverse si mai diferite. S-a constatat ca de obicei parerile privind masturbarea fiind contrare, nu se poate face o analiza obiectiva in privinta acestei activitati practicate de majoritatea populatiei de ambele sexe si de toate varstele. Din acest motiv este indicat sa fie luate in calcul studiile si cercetarile atat stiintifice cat si cele medicale pentru a se putea formula un raspuns obiectiv. Potrivit studiiilor publicate, masturbarea are rolul binedefinit de a pregati si determina organismul sa produca si sa elibereze mai multi hormoni asa numiti ''buni'' care sunt dopamina, oxitocina, serotonina si endorfinele, adica cunoscutii hormoni ai dragostei, fericirii sau bunei dispozitii (de care preotii in mod absolut sigur nici nu au auzit in viata rolling on the floor ) Producerea acestor hormoni ''buni'' duce la scaderea cortizonului adica a hormonului ''rau'', cel care este responsabil de starile de irascibilitate, anxietate si/sau de stres care pot sa apara zilnic. Despre alte beneficii care se produc la nivelul psihicului si mintalului fiecarui individ, poti afla mai multe accesand si lecturand materiale stiintifice si medicale existente pe internet (nu le gasesti in biblie). Iar convingerile potrivit careia se produc toate nenorocirile posibile dar si imposibile, sau ideile ca s-ar pierde energia din cauza elimarii de mari cantitati de vitamine si minerale din corp prin sperma ejaculata este convingerea unor imbecili retardati. rolling on the floor Multa sanatate!

| doctorandus a răspuns:

Nu ăsta e motivul pentru care *eu* nu recunosc adicția de masturbare/porno (ca și cum părerea mea ar conta la faza asta, că vezi-Doamne medicii români și americani nu pot pune acest diagnostic că nu mi-am dat eu acordul).

Nu există vreo luare de poziție oficială a Organizației Mondiale a Sănătății, Asociației Medicale Americane, Asociației Psihiatrice Americane, Cochrane sau Asociației Psihologice Americane din care să rezulte că adicția de sex/porno/masturbare ar fi un diagnostic valabil.

Ce există este masturbare excesivă, diagnostic care nu folosește modelul adicției. Dacă a te masturba de trei ori pe zi ar fi masturbare excesivă nu există consens medical. Conform Manualului Merck, „Ea este considerată anormală doar când oprește comportamentul vizând partenerul, este făcută în public sau este suficient de compulsivă pentru a produce deranj."

Și nu, asta nu se numește reducționism, ci medicină bazată pe dovezi. Vezi și https://www.britannica.com/topic/human-sexual-activity#ref401857

| doctorandus a răspuns:

Si, intrebarea intrebarilor, ce zice ASAM despre porno sau masturbare?

Daca ne luam dupa https://www.google.com/......ps?/search rezulta ca ASAM nu zice mare lucru despre pornografie.

Acelasi lucru pentru https://www.google.com/......ps?/search

| Goete a răspuns:

Nu-ti face probleme tu da-i cu laba ca de fete ne ocupam noiwinking

| thefunkytroll explică (pentru Goete):

Învață mai întâi să citești si sa înțelegi un text, să vorbești corect si coerent si abia după sa dai răspunsuri pe TPU.

| Goete a răspuns (pentru thefunkytroll):

Reciteste, intre doua labe, raspunsul meu mai atent si roag-o pe mama sa iti explice ca e la subiect.

| Seba2013 a răspuns:

90 % te invata moderarea, insa nu vei face decat sa pendulezi intre excitatie si liniste, un fel de bipolaritate sau cerc vicios. Restul 10 % care este Doctroandus ridica in rang ceea ce este inferior. Pentru el esti nebun sau psihotic daca vrei sa iti controlezi instinctul.
Iti scrii in inima asa: Desfranarea este pacat, in biblie apare lupta dintre trup si suflet. Deci in ortodoxism avem pacatul luxuriei, trebuie sa avem grija la cei care ne provoaca luxura.
Ce trebuie sa facem cand suntem in pacat?
Trebuie sa ne pocaim sau sa facem metanoia. Cad facem asa......iesim din luxura cu toate simturile (minte, trup, imaginatie), si ne intoarcem la Dumnezeu. Luxura este atnuci cand suntem scufundati in pacat si respiram focul iadului, iar penitenta, convertirea, metanoia, este atunci cand lasam pacatul si traim in iubire. Deci pacat, pocainta si libertate. Spune de multe ori: nu vreau sa ajung desfranat si sa ma domine placerile senzuale, vreau sa fiu cast asa cum spune ortodoxia. Trebuie sa uram sa fim desfranati, iar la cei care ne incita poftele trupului trebuie sa fim atenti pentru ca vrea sa ne omoare sufletul. Bine la doctorandus nu, ca el nu recunoaste aceasta dependenta pentru ca ii strica metrica reductionista.
https://www.crestinortodox.ro/......70278.html

| Seba2013 a răspuns:

Pt. Doctorandus:
Da ma si tu contribui. Cu ce ii sprijini? Cu afirmatia aceea unde crezi ca natura relativa este absoluta? Pai asta ne face addictus= sclavi. Sau aia ca devenim depresivi din cauza altora? Pai depresia vine atunci cand sclavul se inlantuieste si incet isi pierde speranta de control, devine dependent. El singur isi da seama ca se strica calitatea vietii.
1 Biserica recunoaste aceasta dependenta, desfranare sau luxura.
2 The American Society of Addiction Medicine (ASAM), recunoaste aceasta dependenta.
Deci nu ca nu exista....nu exista in publicatiile tale, spune asa. Iar ca sa fac o dezbatere cu tine nu ma intereseaza, pentru ca te vad fara orizont, nu esti in stare sa prinzi firul.

| thefunkytroll explică:

Ba frate, la biserica merg in fiecare săptămână de când m-am născut si de rugat ma rog in continuu