| GabrielZane123 a întrebat:

Salut! De curiozitate dacă ma masturbez de cam 2 ori pe zi este posibil să mi se rupă ata (încă sunt virgin)?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ata penisului NU trebuie sa se rupa niciodata, fiindca penisul devine insensibil.
Dar masturbarea excesiva de 2 ori pe zi, poate sa-ti inflameze cucul si sa ti-l irite.

| corbulalbrosu a răspuns:

Citeste urmatorul raspuns comentariu inainte de a face o prostie impardonabila dar mai ales pe care sa o regreti toata viata.
RUPEREA ACCIDENTALA SAU INTENTIONATA A FRENULUI PENIAN.
In cazul ruperii frenului penian, NU se intampla efectiv nimic deosebit cu exceptia faptului ca barbatul respectiv va constata ca a devenit posesorul unui penis cu sensibilitate foarte mica, adica cu un penis in mare parte : ''mort'', inert si lipsit atat de sensibilitate cat si de excitabilitate. ''Ata'' adica frenul unui penis SANATOS d.p.d.v medical, ramane INTREG/INTACT intreaga viata in cazul a circa 80-85% dintre barbati. Daca pana acum nu te-ai informat CORECT, trebuie sa stii ca acea "ata" a carei denumire corecta in termeni medicali este aceea de FREN penian, reprezinta de fapt o teava, un fel de tub/teaca subtire constituit dintr-un tesut dermatic ce leaga preputul (pielea care acopera capul) de partea sa inferioara a glandului, permitandu-i astfel preputului sa fie mobil, incat sa se poata realiza acoperirea si decalotarea glandului (capului). Bineinteles ca frenul ("ata") se poate rupe insa acest lucru se poduce/se intampla numai/doar atunci cand tesutul din care este formata acea teaca/teava, este atinsa de anumite afectiuni sau de o anumita boala si devine slabita si rigida. Frenul penian sanatos NU se rupe niciodata si va ramane intreg, poate putin intins/alungit pe durata intregii vieti. Acest lucru se produce si este valabil in cazul a circa 4 din 5 barbati activi d.p.d.v. sexual pe intreaga durata a vietii lor
Prin ruperea accidentala sau chiar intentionata dar iresponsabila a "atei", respectivul baiat/barbat NU se dezvirgineaza ci devine posesorul unui penis INERT, lipsit de sensibilitate si excitabilitate. Este bine sa stii ca prin acea teaca care este de fapt o "teava/un tub" trece un vas de sange important care iriga suprafata fina si super sensibila a glandului (capul penisului). In cazul ruperii frenului se rupe automat vasul de sange care trece prin interiorul frenului, si drept urmare se intrerupe/dispare irigarea supafetei penisului cu sange. Din acest motiv piele fina care acopera glandul se zbarceste si isi pierde luciul, elasticitatea, excitabilitatea, dar mai ales dispare sensibilitatea oferita de senzorii existenti in acea portiune de pielea fina a glandului. Acest lucru este un fapt dovedit, fiindca se produce in cazul barbatilor al caror penis este circumcis. Asa ca ar fi bine sa te rogi sa nu patesti si tu la fel. Multa sanatate!

| doctorandus a răspuns:

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| Emilian65 a răspuns:

Daca masturbarea este dura, este posibil sa ramai fara ata de care vorbesti. Asa ca lasa masturbarea daca vrei sa ai un penis sanatos.

| Sofer a răspuns:

Mai ai de lucru happy cu mai mult exercițiu.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Poti sa te masturbezi si odata pe luna, daca tragi puternic de preput inapoi se poate rupe. Mai ales daca o freci mai mult timp sau cand faci baie. Mai depinde si de rezistenta frenului. De regula la bruneti este mai rezistent. Frenul se poate rupe de tot sau partial.

| NotNamed a răspuns:

Depinde cum o faci. Daca o faci nedecalotata n.ai cum sa o rupi. Daca o faci decalotata sunt sanse foarte mari daca nu e lubrifiata cum trebuie. Multi prieteni au patit sa.si rupa un pic din ata cat sa le dea sangele si sa ii usture la naiba.

| Flavyy124 a răspuns:

Poti si de 100 ca tot nu, just sex bro

| alinstefanvlad a răspuns:

Bro, nu se poate rupe. Indiferent de context. Chiar si dupa contactul sexual aceasta ramane. Funda pls!

| squishh a răspuns:

Nu-l asculta be corbulalbrosu, tot ce spune este eronat si nu adevarat! Cu un singur google search poti sa gasesti ca tot ce zice e PROSTIE si gresit. Foarte putini din barbatii ce isi rup frenul penial au complicatii, si de obicei acele complicatii este infectia ruperii daca nu te speli etc.

Penisul tau NU va fi inert sau "mort" doar pentru ca frenul penian s-a rupt. Este chestie ce nu necesita interventie medicala si poate fi tratata acasa cu USURINTA. Inca o data repet, complicatiile se intampla doar in situatii foarte rare. Sursa: https://www.nhs.uk/......s-is-torn/

https://www.healthline.com/health/frenulum-tear-2

Deci, chiar daca esti virgin, frenul penial are sansa sa se rupa, e dureros dar nu neaparat chestie serioasa desi doare. Ti se poate rupe chiar si facand sport, sex sau orice exercitiu ce intinde ata.

Eu zic sa nu te stresezi, dar daca ti se pare ca e foarte scurta si ti se trage cam tare, atunci cumparati lubricant si distreaza-te in continuare.

Lubricantul te-ar ajuta daca te stresezi si micsoreaza riscul de rupere. Poti sa gasesti pana si in unele supermarketuri sticluta ieftina daca ai sub 18 ani si ti-e rusine din farmacie.