| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Deci. Eu din toamna ma voi transfera la o scoala noua.(cls. a 10-a )
In vechea scoala nu eram deloc popular si ma rezumam la prieteni din clasa mea.
Sunt si cam timid, dar nu prost sau genul ala de copil care sa fie calcat in picioare.
Doar ca nu am avut motiv sa ies din banca asa ca nu am putut sa-mi fac prieteni din alte clase.
De anul viitor vreau sa schimb chestiile astea. Vreau sa spun ca am simtul umorului si tupeu indeajuns, doar ca nu stiu cum sa intru intr-un grup, si sa ma fac REMARCAT.
Mie o sa-mi fie si mai greu daca voi fi nou acolo pentru ca nu cunosc absolut pe NIMENI.
Cum imi pot face prieteni noi? Vreau sa pun accent pe cei din celelalte clase deoarece cu cei din clasa mea am motiv sa vorbesc si CRED ca ma voi descurca.
Si cu FETELE, daca puteti, cum pot intra in vorba? vreau sa-mi fac o prietena si nu am mai avut o relatie pana acum. ( apropo ma inrosesc la fata cand vorbesc cu o fata, sau cu o persoana noua )
Ma puteti ajuta?
Doar raspunsuri serioase va rog.

3 răspunsuri:
| 94Lucifer94 a răspuns:

Stai liniștit, de obicei colegii noi sunt bine veniți, pentru că ceilalți mai mult ca sigur vor dori să te cunoască, pentru că na, tipul nou...
Oricum s-au plictisit de actualii colegi, deci sigur vor vorbi cu tine, iar fetele la fel, vor băieți noiwinking
Nici nu o să-ți dai seama cât de repede nu vei mai fi ''nou''. Te vei acomoda repede cu colegii și profesorii (maxim o săptămână).

| Alexandr1457Antonia a răspuns:

Buna mergi la liceul Decebal București. Și eu sunt timidă și copii fac mișto de mine la fel ca tine. Nu mă ridic din banca etc. Dar aici am găsit multi prieteni și acum nu mai sunt atât de timidă, știu e ff naspa sa nu fi remarcat dar aici sunt foarte multi '"copii" uni ff de treabă cu care te poți înțelege, uni ca la ori ce scoala mai rai. Uite eu merg la frecventa redusa din doua in doua sapt sâmbăta și duminica și e mult mai bine, și la capitolul fete... Pai vor veni ele adică nu mai alerga atât după ele, și dacă îți place de o fata, încearcă să discuți cu ea vb cu ea despre un film un joc etc... Și vei vedea că în timp vei vorbi din ce in ce mai mult cu ea,. Uite mie de exemplu mi-ar placea ca un băiat s-a discute cu mine despre un film bunwinking și poate ne cunoaștem in caz că vrei sa vi la această școală.

| Andreisorescu a răspuns:

In primul rand nu cred ca ai cum sa te intelegi la inceput cu cei din alte clase dar te poti limita la cei din cls-a ta la incepu.E ceva si mai bine ca esti nou eu cand m-am transferat la o scoala noua in a 5-a toata lumea nu ma cunostea nu ma mai vazuse vroia sa stea cu mine sa afle cine sunt cu adevarat ce vreau sa fac si altele si va fi usor si cu fetele pentru ca in grupul de prieteni in care te vei afla nu o sa fie numai baieti o sa fie si fete si o sa iesiti tot grupul la un suc ceva si mai mult ca sigur se va atasa una de tine si daca ai noroc in grupul ala se va afla probabil si unul din alta cls si asa o sa te prezinte si altor colegi dei lui si o sa devi fericit si popular happy
Iti urez noroc! Pa! O zi frumoasa! (Funda?)