| anonim_4396 a întrebat:

Din ce cauza apare smegma si cum as putea scapa usor de ea? Este o varsta anume pana cand apare sau?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Smegma reprezinta o secretia de substante grase si este situata sub preputul barbatilor. Este un lichid pastos (sau vascos) care se aduna la nivelul glandului sau in santul balanopreputial aflat sub preput intre gland (cap) si trunchiul penisului. Este compus din mai multe elemente si in principal din grasime (sebum) care este secretata de catre mucoasa (epiteliul) ce tapeteaza partea interioara a preputului. In afara de grasime care este compusul principal al smegmei aceasta mai contine si mucus produs de glande microscopice de pe traseul uretrei si celule moarte descuamate/exfoliate de pe preput, gland sau canalul uretrei. Smegma este produsa cu rolul de a ''unge'' si de a hidrata piele extrem de fina a glandului. Are rol de lubrifiant necesar deoarece, la fiecare erectie, preputul se deplaseaza/misca pe suprafata glandului si daca lipseste aceast unguent/secretie se produce fenomenulde ''uscare'' a pielii fine si aparitia/producerea de iritatii. Rolul de lubrifiant se face remarcat si in cazul unui act sexual. Incepand cu pubertatea si apoi in adolescenta cantitatea de smegma produsa creste odata cu varsta, cu dezvoltarea organelor genitale si mai ales dupa intrarea lor in activitate. Daca secretia de smegma este mai abundenta aceasta poate sa se acumuleaza sub preput. Insa de obicei zilnic este produsa o cantitate relativ mica de smegma care se intinde si unge mucoasele si mentine umeda si perfecta pielita glandului. In cazul in care se produce prea multa smegma aceasta se poate aduna/acumula si daca nu este indepartata prin spalare, pe masura ce se acumuleaza devine mai uscata capatand un aspect branzos. Bacteriile existente in continutul acelor grasimi alterate, incep sa se dezvolte galopant aberant, si provoaca descompunerea celulelor moarte exfoliate si din acest motiv smegma capata un miros urat/fetid si chiar poate favoriza aparitia unor infectii. Din acest motiv spalarea zilnica a penisului reprezinta o masura de igiena strict necesara. Smegma este folositoare doar daca este proaspat secretata motiv pentru care baietii trebuie sa retraga preputul si sa spele si sub el, pentru a indeparta smegma veche daca aceasta s-a acumulat. In cazul tau din anumite motive fiziologice nu se produce acest unguent si hidratant natural ceea ce are ca efect ''uscarea'' si craparea/fisurarea pielii glandului. Din acest motiv va fi nevoie sa incepi sa folosesti creme, lotiuni sau unguente pentru piele fina si sensibila cu efect hidratant, emolient. Multa sanatate

4 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Spala-te dimineata si seara cu apa calda si sapun!
Smegma se formeaza, nu apare! Din lipsa igienei locale!

| Goete a răspuns:

Te exciti si scapi usor de smegma daca ti-o belesti si ti-o speli zilnic

| Bozgi200 a răspuns:

Ce sa apară?