| justosu24 a întrebat:

Salut dragilor! Urmează să fac sex cu prietena mea, iar alegerea mărimii prezervativului mi se pare foarte complicată, nefiind "dotat" de la natură cu un penis grandios. Menționez că va fi prima dată când voi face sex. Mă simt foarte stânjenit din cauza asta. Nu știu ce fel de prezervative ar fi indicate. Dacă nu se va simți ea bine? Dacă mă rușinez din cauza mărimii mele?
Orice sfat m-ar ajuta extrem de mult.
Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

Multi baieti isi fac ganduri negative in legatura cu lungimea, grosimea sau forma podoabei. Multi sunt invidiosi pe alti baieti cu un penis mai mare, mai tare, mai drept, mai curbat, mai nu stiu cum.

Ar putea fi o problema daca rusinii tale i se adauga o lipsa de tact a partenerei. E de ajuns sa se uite intr-un fel anume la podoaba ta ca partida de sex sa fie compromisa.

Ai vorbit cu ea despre fricile tale? Ati facut petting? V-ati admirat si atins reciproc podoabele? Va cunoasteti cat de cat zonele erogene? Probabil ca nu.
Poate ar fi un bun inceput. Si fetele au fricile lor: sanii nu sunt perfecti, labiile sunt prea mari, prea mici, prea colorate, prea nu stiu cum.

In ce priveste prezervativul alegerea ar putea fi facuta impreuna.

Ea se va simti bine daca relatia voastra este OK, daca comunicati bine, daca si tu si ea sunteti atenti la feedbackul primit de la celalalt si daca manifestati grija unul fata de celalalt. Marimea, grosimea conteaza in general mai putin.

4 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Lungimea penisului este egala cu dublul varstei

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca vei citi cu atentie raspunsul urmator vei intelege ca nu este deloc complicat sau greu sa stabilesti si sa alegi marimea care se va potrivi perfect pe penisul tau. Marimea potrivita (corecta) a prezervativului se alege in functie de GROSIMEA penisului. Toate prezervativele indiferent de marca/producatorul lor, au lungimea standardizata de 18 cm, 19, 5 si 20, 5 cm sau altfel spus toate prezervativele sunt fabricate incat sa fie din start mai lungi fata de lungimea penisului pe care urmeaza sa fie montate.
Pentru a cumpara prezervativul care are marimea potrivita pe grosimea penisului tau, consulta tabelul in care sunt prezentate marimea prezervativului care poate fi reprezentat de un NUMAR, sau sa fie reprezentat de o LITERA (grup de litere). Cele 2 notatii reprezinta o anumita LARGIME a prezervativului, corespunzatoare pe diverse circumferinte ale penisului dupa cum urmeaza :
Circumferintă penis in cm/Notare prin litere/ Diametru nominal al largimii (in mm)
7 – 10 cm XS 47 mm
10 -11 cm S 49 mm
11 – 11, 5 cm M 52 mm
11, 5 – 12 cm L 57 mm
12 -13 cm XL 60 mm
13-14 cm XXL 64 mm
14-15 cm XXXL 69 mm
De exemplu, in cazul in care circumferinta penisului este de 11, 5 cm, atunci marimea potrivita a prezervativului, este cea notata prin cifrele care ar putea fi 52 sau 57, sau in cazul notarii prin litere ar fi cel notat cu litera ''M'' sau ''L''. Multa sanatate!
http://idealpenis.blogspot.com/......um-sa.html
https://www.thepoc.ro/......rvativele/

| Sofer a răspuns:

Alege o mărime medie.

| Paulyka36 a răspuns:

Mărimea 52 o să-ți fie buna