| mariuscdrz a întrebat:

Este adevarat ca masturbarea duce la impotență?

Răspuns Câştigător
| Emilian65 a răspuns:

Masturbarea in exces poate duce la impotenta.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Aparitia impotentei ca urmare a masturbarii, reprezinta o parerea absolut FALSA si ERONATA vehiculata de niste agaricii ageami (care abunda pe acest site rolling on the floor ) lipsiti si de cele mai elementare cunostinte medicale.
Impotenta reprezinta o ''BOALA'' grava dar tratabila, fiindca este de fapt o disfunctie sexuala provocata in principal de boli ale aparatului circulator sau de anumite alte boli ale inimii. Nu exista absolut nicio legatura de interdependenta intre masturbare si fenomenul de ejaculare precoce si cu atat mai putin cu impotenta. Impotenta reprezinta acea stare a barbatilor in care penisul lor oricat ar fi excitat nu poate fi adus in stare de erectie, adica sa devina ''sculata'' si nici NU poate fi mentinut in stare de erectie incat sa devina posibila efectuarea unui act sexual chiar si foarte scurt.
Printre factori de risc care pot sa provoace IMPOTENTA se pot enumera urmatoarele :
-1.) probleme ale vaselor de sânge (probleme vasculare) care pot împiedica sângele să umple penisul său să rămână destul de mult timp pentru a menţine erecţia.
-2.) probleme ale nervilor (probleme neurologice) care împiedică semnalele de excitaţie să ajungă de la creier şi măduva spinării până la penis; tulburări nervoase cum ar fi boala Parkinson, boala Alzheimer, scleroza multiplă sau accidentul vascular cerebral pot interfera cu abilitatea bărbatului de a avea erecţie şi pot să scadă dorinţa sexuală; afecţiunile nervilor din diabet, complicaţii chirurgicale, leziuni ale măduvei spinării pot, de asemenea, să cauzeze probleme.
-3.) probleme ale structurii penisului sau ale ţesuturilor pot împiedica erecţia.
-4.) factori hormonali, cum ar fi niveluri scăzute de testosteron.
-5.) efectele secundare ale medicamentelor (spre exemplu cele care se iau pentru hipertensiune sau pentru depresie) pot cauza probleme de erecţie; în unele cazuri, pot fi posibile schimbarea dozelor de medicamente sau folosirea altui medicament.
-6.) folosirea tutunului, a alcoolului sau a drogurilor ilegale pot determina probleme de erecţie; oprirea sau reducerea folosirii acestor substanţe poate reduce severitatea problemelor de erecţie.
-7.) activităţile care restricţionează fluxul de sânge în penis pot determina probleme de erecţie. Unii medici au observat că bărbaţii care merg cu regularitate pe bicicletă pe distanţe mari au risc mai mare de a avea probleme de erecţie.
-8.) depresia (care are de asemenea şi o componentă fizică), anxietatea, stresul, doliul sau probleme cu relaţiile actuale sau trecute. IN ABSOLUT NICIUN STUDIU MEDICAL NU ESTE SPECIFICATA SAU CEL PUTIN NICI MACAR AMINTITA MASTURBAREA PRINTRE POSIBILI FACTORI DE RISC AI IMPOTENTEI. Multa sanatate!

| doctorandus a răspuns:

Asta caruia i-ai dat funda are nevoie de psihiatru.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Da, mastrubarea exagerată poate duce la impotență.

| Negoiu a răspuns:

Nu duce la impotenţă, doar în cazuri rare devine o „amantă" perfidă când e preferată unei femei! Duce la cunoaşterea propriului corp, etc! Dar practicată în exces, mai ales de persoane sensibile poate duce la tulburări de comportament (timiditate exagerată, introvertire, etc.), ejaculare precoce sau întârziată (vaginul nu corespunde „strângerii" şi „ritmicităţii" produse de mână, dar astea sunt cazuri mai rare. Deci „totul cu măsură", excesele nu sunt bune!

| Panduletz a răspuns:

Pai....eu ma masturbez uneori si de 5 ori pe zi, alteori nu dar uneori simt nevoia să fac sex cu un bărbat sau femeie

| Sexbombastic a răspuns:

Fiule. de 30 de ani i am dat in cap de vreo 3 ori pe zi si sunt mai fericit ca niciodata