| anonim_4396 a întrebat:

Salut, este ceva atat de rau sa faci sex oral la 14 ani aproape 15? Ce efecte negative ar putea sa aiba? Sunt baiat si nu sunt neparat interesat sa mi se faca sex oral, mai mult as vrea ca eu sa-i fac prietenei mele. Nu am avut niciodata niciun fel de experienta sexuala, ar trebui ca inainte sa ne masturbam reciproc sau sa ne incepem viata sexuala direct cu sex oral? Noi am vrea sa incercam si consideram ca suntem pregatiti psihic, avem o relatie stabila de aproape un an.

Vreau raspunsuri de la oameni normali, nu pareri ale oamenilor de 40 de ani frustrati.
Multumesc!

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 14 anisori, poate este bine sa incepi a studia cartea de anatomie si aparatul tau genital, ca sexul se serveste un pic mai tarziu, cand mai cresti si te maturizezi, ca sa fii capabils a inetlegi ce ti se poate intampla, practicandu-l.

| bogdan72 a răspuns (pentru Violleta2022):

Scuze, dar mi-a atras atentia raspunsul tau. Am o curiozitate: la ce anume crezi ca e utila anatomia? In afara de cateva notiuni de clasa a 7-a pe care le gasesti si in video-uri de 5 minute pe Youtube (uite o labie, uite o prostata, uite uretra si vaginul care se deschid separat la nivelul vulvei etc.), restul anatomiei aparatului genital (adica vreo 90-95% din ea) exista doar ca sa faca viata grea celor care o au de invatat. Pe mine iti zic sincer ca nu m-a facut cu nimic din mai destept.

| Violleta2022 a răspuns (pentru bogdan72):

Tu stii cati copii vin aici si spun" am ejaculat pe vaginul ei" neavand habar unde-i vaginul ala?
Sau: "am facut sex anal, credeti ca sunt gravida, daca a ejaculat in fund?"
Si tu spui ca nu-i necesara anatomia?
Eu spun ca este vitala, cand ei nu au nici cele mai elementare notiuni unde se afla anumite organele lor sexuale, cum se numesc si ce functii au, habar nu au de protectie la sex, habar nu au de boli sexuale mortale, unii practica sexul si habar nu au ca sexul orals au anal nu le lasa gravide samd.
Educatia sexuala trebuie introdusa in liceu, desii ar trebui sa se intample din clasa a VIII, cand apare menstra la fete, polutiile la baieti samd.
Daca ai vedea cati tineri de 16-17 ani vin aici, neavand habar de prorpriul lor organ sexual...
Asta nu-i viata grea, sunt cunostinte esentiale pentru viata ta intima, de bun simt, de cunoastere a propriul corp, dar constat ca tu insusi esti abia intrat in maturitate, deci inca inapt sa intelegi de ce ai nevoie de educatie sexuala si probabil inca virgin.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul vostru activitatea sexuala indicata pe care ati putea sa o si practicati ar fi pettingul. Activitatea sexuala denumita petting, este apreciata si considerata ca un excelent inlocuitor al sexului real. Insasi din definitie reiese ca acest cuvant "petting" provine din englezescul "to pet" si inseamna a mangaia si a dezmierda. De fapt, petting-ul corect executat inseamna un pic mai mult deoarece reprezinta totalitatea sarutarilor, atingerilor, mangaierilor etc. extinse pe intregul corp in vederea excitarii locurilor/zonelor erogene ale partenerului. In timpul petting-ului totul este permis, adica chiar si cunilitia (linsul "pasaricii") cat si sexul oral, insa este interzis cu desavarsire intretinerea sexului real, adica penetrarea vaginala. Petting-ul reprezinta totalitatea jocurilor erotice si sexuale si din acest motiv este cea mai tandra, frumoasa si pasionala activitate in care poti sa incerci orice iti face placere cu conditia sa reusesti sa respecti regula de baza, de a nu depasi limita obligatorie impusa; se permit toate perversiunile si/sau fanteziile sexuale adica totul... mai putin penetrarea. Prin petting se intelege practicarea tuturor actiunilor la care pot recurge cuplurile de adolescenti care inca nu si-a inceput viata intima, dar care cauta totusi sa-si provoace reciproc placere sexuala care sa se finalizeze prin orgasm si ejacularea. Petting-ul este o forma de provocare a placerii sexuale la care apeleaza tinerii care inca nu si-au inceput viata intima, sau altfel spus, petting-ul se considera a fi un joc erotic (soft sau mai hard, dupa numarul de haine pe care le pastreza tinerii pe ei...), a carui scop final este obtinerea placerii maxime. Altfel spus, petting-ul se doreste a fi alternativa aproape reala a actului intim sau sexual pentru tinerii virgini, fiind de fapt o alternativa de "sex surogat" pentru cei ce vor sa-si pastreze (inca!) virginitatea. Succes si satisfactii in cazul in care veti decide si accepta sa practicati asa ceva. Multa sanatate!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca aveti pofta asta, nu e "atat de rau".
Nu cunosc efecte negative, atat timp cat mentineti igiena ok.
Nu e necesar sa va masturbati inainte, sexul oral poate fi o continuare a preludiului. Doar va sarutati, va atingeti, o dezbraci usor... Sau se dezbraca singura si incepi direct; nu este nici o regula, sexul oral nu doare, daca il incepi brusc. Poti sa il consideri un alt mod de a o saruta.
Nu cred ca veti avea efecte psihice negative, doar pozitive (incredere).
Singura problema ar fi daca v-ati desparti, si s-ar afla ce ati facut, mai devreme de 18-19 ani; majoritatea adolescentilor nu se acomodeaza cu sexul, mai ales cu cel oral, pana dupa 20 de ani, asa ca il considera tabu/subiect de barfa, daca afla despre cineva care a facut-o. Deci asigurati-va ca ramane intre voi.

| alexalx1234 a răspuns:

Mai asteptati pana la 18 ani. Asa va stricati copilaria... E trist. Deja va grabiti

| Duduchi a răspuns (pentru alexalx1234):

Ce copilărie frate, eu am făcut prima data sex acum la 14 ani(oral și normal) cu o fată cu care sunt împreună de 2 ani. Ne simțim amândoi foarte bine și mai facem cate ceva când putem(suntem colegi de clasa) pentru că nu putem oriunde și oricând. Eu îmi trăiesc viața foarte fericit fericit. Nu înțeleg de ce unii spun că își strică copilăria daca fac sex.

| alexalx1234 a răspuns (pentru Duduchi):

Iti dai seama ca nu veti fi toata viata impreuna, nu? Acum e faza hormonala. Nu e iubire.

| Duduchi a răspuns (pentru alexalx1234):

Da așa e, dar iubire sau nu, nu o sa ne despărțim așa din nimic. Rămân amintiri mai omule chiar daca nu mai iubești persoana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e nimic rău.Si parerile altora sunt irelevante.

| Paul754880338 a răspuns:

Si eu iti multumesc! De cand cautam o definitie a cuvantului si a categoriei "frustrati"! Am gasit-o chiar aici in textul intrebarii tale. Nu m-as fi gandit la asta.

| Manu1233 a răspuns:

Este foarte ok, sa dai cu limbuta sus jos sa nu ametesti

| iuiflori a răspuns:

Avand in vedere ca relatia e serioasa desi sunteti mici pentru asta ati putea sa încercați sa faceti sex îmbrăcați pentru inceput si apoi sa lăsați lucrurile sa meargă de la sine. daca faceti sex oral si sunteti sănătoși amândoi nu are ce sa se întâmple dar este posibil sa nu reușești sa o faci sa ajunga la orgasm daca nu a mai avut inainte. daca mergeți mai departe nu uitati de prezervativ