| anonim_4396 a întrebat:

Este ok daca am penisul de 12.5cm la 12 ani? Cum il pot face sa creasca?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Organismul tau isi va continua procesul de dezvoltare si in urmtorii 3-4 ani si din acest motiv se vor produce modificari probabil chiar foarte importante care vor avea efecte privind cresterea ta in ansamblu, deci si a penisului tau. Din acest motiv intrebarea ta este complet inutila ca si altele la fel, fiindca in general sunt postate ori de adolescenti dornici doar de a epata, fiindca marimile care sunt prezentate "sfideaza" atat realitatea cat si corectitudinea masuratorii efectuate. Este stabilit prin masuratori concrete dar mai ales corecte, efectuate de catre medici, cercetatori sau experti in cadrul unor experimente si studii lansate mai ales de catre producatorii de prezervative, ca statistic exista niste dimensiuni "medii" ale penisului in functie de rasa si anumite caracteristici ale diferitelor populatii de pe aceasta planeta. Pe baza acestor masuratori a reiesit ca barbatii adulti din Romania sunt posesorii unor penisuri a caror lungime medie statistica este de 12, 73cm, deci foarte mica comparativ cu dimensiunile de-a dreptul exagerate prezentate de unii userii ai aceastei categorii a TPU. Probabil ca cea mai credibila si reala lungime a penisului in cazul barbatilor adulti din tara noastra se situeaza intre 13 si 16 cm unde tu la varsta ta aproape ca te si incadrezi deja. Insa ar fi bine sa stii si tu, ca ceea ce conteaza cu adevarat in cazul barbatilor este virilitatea, potenta dar mai ales capacitatea lor de a reusi sa-si controleze ejacularea pentru a putea sustine actul sexual un timp suficient de lung incat la final partenera de sex sa aiba parte mereu de placere si satisfactie si pe cat posibil orgasm. Degeaba penisul este lung si gros, daca nu se reuseste ca acesta sa fie mentinut in stare erecta suficient de mult timp, pentru ca partenera de sex sa fie mereu pe deplin satisfcuta. Sanatate!

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 12 ani nu are importanta cat este putulica, ca ea creste oricum in functie de mostenirea genetica de la taticul tau, nu dupa standarde so creste pana la varsta de 16 ani, cand isi incheie cresterea, chiar daa tu mai poti creste ininaltime pana la 18 sau char 20 de ani.
De ce ai vrea sa faci cucul sa creasca acum?
Oricum singura lui folosinta este sa faci pipi cu el!

Incerca sa o masori cucul corect, daca tot vrei sa stii cat il ai, uite aici, cu rigla PESTE cuc, nu dedesubt, nu din lateral:
http://www.penimaster.ro/masorlung.html

| Emilian65 a răspuns:

Penisul tau este foarte dezvoltat pentru varsta ta. Lasa-l sa creasca natural asa cum a crescut pana acum.

| Andreeush a răspuns:

Ești prea mic să îți pui astfel de întrebări acum.
Ar trebui să te gândești cum să îți crească notele din catalog laughing

| Plato a răspuns:

Puțulica e ok daca poti face pișulică.
De ce sa faci sa creasca? Aveti veceu inalt?

| SupMates a răspuns:

Eu o am de 13 la aproape 17 ani deci poti trage singur o concluzie.

| SalutCeFaceti a răspuns:

E ok. Pana la 15 ani, BINE este sa ai marimea penisului in cm egala cu varsta in ani. Adica e bine ca la 12 ani sa aiba minim 12 cm. Totodata, decent, adica media globala, este de 13-13.5 cm in Romania. Daca ai penisul in cm mai mare decat varsta ta in ani, ai noroc. Eu, de exemplu, am 14 ani si am penisul de 16.5-17 cm. Nu poti sa il faci sa creasca decat prin operatie si nu te sfatuiesc sa faci asta.

| SupMates a răspuns (pentru SalutCeFaceti):

''media globala, este de 13-13.5 cm in Romania''-sper ca ai sesizat greseala

| SalutCeFaceti a răspuns (pentru SupMates):

Da, virgula. Acum, cand scrii repede nu mai esti chiar atat de atent la punctuatie.

| raMLesS a răspuns (pentru SalutCeFaceti):

"Media globala este de 13-13.5 cm in Romania" rolling on the floor laughing pai ori e globala, ori e naţională? rolling on the floor

| SalutCeFaceti a răspuns (pentru raMLesS):

Oops, nu am fost atent la ce am scris laughing media in Romania am vrut sa scriu.