| boss97 a întrebat:

Salut.Este păcat să fac dragoste cu partenera înainte de căsătorie?
Am auzit că nu este păcat dacă știi sigur că te vei lua pentru totdeauna cu ea.
Păreri?

20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este pacat doar in masura in care sunteti amandoi credinciosi si conteaza pentru voi, sa intrati puri si virgini in biserica.
Daca unul sau amandoi ati avut deja relatii sexuale (indiferent ca sunt orale, anale sau vaginale), sau v-ati jucat cu organele sexuale ale partnerului, virginitatea si puritatea au zburat, sunteti considerati tot pacatosi, iar sfanta taina a casatoriei nu mai are acelasi efect pentru un cuplu pacatos.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, că așa a făcut și Adam. Și eu, că dacă nu, rămâneam virgil. Popa să își vadă de aleluia. Că o zi pe săptămână cântă și șase zile fluieră.

| Emilian65 a răspuns:

Nu este pacat.

| Sofer a răspuns:

Nu e păcat. Fai dragoste și simte-te bine.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Treaba asta cu "te vei lua pentru totdeauna cu ea." e veche acum se sta maxim 2-3 ani si pe urma pa, deci poti sa faci ce vrei e lumea de apoi nimic nu mai e normal pe lumea asta decat Nuttela.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi da stai ase, înainte de căsătorie e păcat și dupa nu mai e? Nu e așa domnule, nu scapi așa ușor de păcate. chiar și dacă faci sex fara să o lasi însărcinată, e și ăla păcat că îl faci din plăcere! Nu pentru conceperea copiilor.
Că doar te gati in prezervativ sau in gura ei. Spermatozoizii aia mor saracii de ei. Păcat de ei.
Asimilează bine informațiile și gândește cu propria minte, religia are și părți bune și părți proaste.
Foaia aia nu înseamnă absolut nimic.
Atunci se voia a convinge oamenii să faca cat mai mult sex pentru conceperea copiilor.

| Lule a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e pacat sa faci sex dupa casatorie, chiar daca nu faci copii.
Sermatozoizii nu sunt considerati de biserica fiinte, asa cum nici copii care s-au nascut morti nu au parte de inmormantare.
Nu e nicio foaie, casatoria este cea religioasa. Logodna e cea legala.
N-am putut niciodata intelege de ce oameni se declara logoditi doar pentru ca el i-a dat partenerei un inel, pentru ca nu inelul te face logodnica/logodnic, ci esti doar ceruta in casatorie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Biblia nu vorbește despre sexul făcut din plăcere ca fiind păcat, ci doar despre cel extramarital. Dacă nu era și plăcere la mijloc, cine să îl mai facă? big grin Sexul e grozav pentru că Dumnezeu este grozav și El l-a inventat. Dar ne-a oferit niște "instrucțiuni" pentru fericirea noastră.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt Biblia vorbește despre sexul în sine ca fiind păcat, chiar și dacă e făcut pentru procreere este păcat. Pentru că automat când dai viața o și omori. În același timp, de aia pomul ăla se numește pomul cunoasterii, al vieții și al morții și toți ne-am născut în păcat laughing

Da Dumnezeu, dar religia credea că femeile sunt ochiul dracului și a omorât multe femei acuzate de vrăjitorie pentru că foloseau metode contraceptive big grin

| Lecorbusier a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu a facut sexul ca un dar pentru cuplurile CASATORITE.nu stiu unde ai auzit tu ca indiferent de statusul cuplului e pacat

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Îmi poți argumenta, te rog, cu versete biblice, că sexul în sine este păcat? Dumnezeu le-a poruncit primilor oameni: "Creșteți, înmulțiți-vă, umpleți pământul și supuneți-l!"winking

| Lule a răspuns (pentru anonim_4396):

Erau omorate "vrajitoarele" si din motive absurde cum ar fi:
- parul roscat
- ochii verzi
- daca aveau mai mult de 2 copii
- daca atrageau privirile barbatilor, pentru ca cica le faceau farmece
- daca doar zvonea cineva ca femeia respectiva ar fi vrajiloare
- daca reuseau sa trateze un om cu un amestec de ierburi si nu doar cu rugaciunea
Etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din p.d.v.d religios este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este pacat. Mireasa nu degeaba are rochie alba. Daca nu s-a pastrat poate sa-si ia una crem, maro, rosie etc. Alba e pentru puritate. Sa mergeti curati inaintea altarului, nu dupa nu stiu cate partide facute nu stiu pe unde si cum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca toate celelalte forme de imoralitate sexuală, relaţiile sexuale dinainte de căsătorie / premaritale sunt condamnate în mod repetat în Sfânta Scriptură (Faptele Apostolilor 15:20; Romani 1:29; 1 Corinteni 5:1; 6:13, 18; 7:2; 10:8; 2 Corinteni 12:21; Galateni 5:19; Efeseni 5:3; Coloseni 3:5; 1 Tesaloniceni 4:3; Iuda 7). Biblia promovează abstinenţa sexuală înainte de căsătorie. Relaţiile intime dinaintea căsătoriei sunt la fel de greşite ca şi adulterul sau alte forme de imoralitate sexuală, întrucât toate acestea implică relaţii sexuale între persoane care nu sunt căsătorite. Relaţiile sexuale între un bărbat şi soţia sa reprezintă singura formă de relaţii sexuale permisă de Dumnezeu (Evrei 13:4).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este păcat înainte de căsătorie, chiar dacă partenera îți este viitoare soție. Biblia spune că Dumnezeu va judeca pe curvari și pe preacurvari. Sexul nu este doar sex, ci are implicații profunde pe toate planurile ființei omenești. Iar împlinit din punct de vedere sexual poți fi doar în cadrul marital.
Căsătoria este o taină, ceva nespus de înălțător, iar relația, chiar și fizică, dintre soț și soție în cadrul familial este sfântă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva care chiar merită ascultat: https://youtu.be/YmKHUpbKs-k

| aneliram a răspuns:

Buna! D.p.d.v crestin, stiu ca e pacat. Biserica vede prin sex o modalitate de a face copii, in rest este placere trupeasca, deci este pacat sa faci si sex protejat, mai ale avort. Eu am zis ce cred d.p.d.v. religios, acum d.p.d.v. lumesc, nu vad a fi un pacat.

| CerealaCuOchi a răspuns:

E na, pana la urma ce e sexul? E sanatos, sanatatea nu este un pacat

| EuNuImiIubescViata a răspuns:

Vei ajunge in iad