| Anonymousprsn a întrebat:

Eu am 14 ani si sufar de hipogonadism (din cate am citit pe net). Am vorbit cu parintii si ei imi spun ca o sa imi creasca, sa nu ma stresez, insa din cate am citit trece doar prin tratament cu substitutie de testosteron. Nu stiu ce sa fac, am intrat in depresie si m-am apucat de fumat din cauza asta. Aveti vreo solutie?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti sa te diagnostichezi singur cu hipogonadism, mai ales la varsta ta. Nici macar un medic nu ar putea doar examinandu-te, ci dupa analize multe si complexe. Asa incat cred ca exagerezi un pic, poate o pubertate mai intarziata.
In alta ordine de idei, umatul da hipogonadism, infertilitate si impotenta, asa ca e posibil sa ti-l provoci singur chiar daca nu il ai.
Sfaturile sunt simple: nu mai fuma si nu iti mai pune singur diagnostice. Fa mult sport in vara asta (macar 4 ore pe zi, in aer liber, in fiecare zi). Daca in toamna vei mai avea vreo suspiciune, mergi la medicul de familie pentru examinare (fara parinti)

2 răspunsuri:
| Anonymousprsn explică:

Nu cred ca la intarzieri normale de pubertate cresc tatele, ai forma corpului mai grasa si ai mainile si picioarele mult mai lungi.

| Brigaela a răspuns (pentru Anonymousprsn):

Mainile si picioarele lungi sunt semn al cresetrii disproportionate pe care au mai ales baietii la pubertate.
La varsta ta hipogonadismul nu da obezitate si nici ginecomastie. Astea sunt legate de faptul ca ai un aport caloric prea mare si alcatuit predominant din glucide si prea putine proteine. Se asociaza si cu sedentarismul, la varsta ta e important sa faci foarte foarte multa miscare, ca sa te dezvolti normal, ca un barbat. Altfel, oricat testosteron ai avea, mancarea se transforma in grasime care se depune ginoid fiindca inca esti copil.