| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Eu sunt destul de mic si inca am acel preput(sunt cam la vârsta de început a adolescenției). Vreau sa stiu dacă cu creșterea în ani, acesta de asemenea se va lasa, sau rămâne blocat si trebuie îndepărtat prin operație chirurgicală. Penisul meu fiind de 14-15cm. Chiar am nevoie de ajutor deoarece am auzit de la mai mulți oameni ca nu mai poți face copii etc etc. Mulțumesc mult!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar un medic urolog poate sa-ti spuna acest lucru, numai dupa ce te consulta si vede cucul.
In oprice caz, daca nu se decaloteaza complet cand este in erectie, inseaman ca ai deja fimoza si este indicat sa mergi de urgenta la medic ca sa ti-l elibere, sa-i dea voie cucului sa creasca, fiindca ramane micut.

| jj7700 a răspuns:

La 90% din baieti preputul se largeste suficient cat sa permita decalotarea usoara odata cu maturizarea sexuala. La restul se rezolva usor chirurgical. Mai ai rabdare cativa ani si daca tot nu isi da drumul, fa un consult urologic.