| blesmese a întrebat:

Exista ciclu peste sarcina? Am inteles ca este dar mult mai redus decat un ciclu normal. Imi puteti spune va rog frumos? Diferentele ma refer. Mie mi-a venit 7 zile, timp de 5 luni, adica normal. As putea fi gravida?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu exista asa numita MENSTRUATIE peste sarcina (si nu CICLU care este o notiune care reprezinta cu totul altceva), ci doar niste posibile scurgeri complet diferite de o menstruatie normala care se pot produce in prima si eventual a 2-a luna de dupa instalarea sarcinii. In cazul in care se instaleaza o sarcina in uter, legatura acesteia cu exteriorul se intrerupe fiindca se creeaza/formeaza unui dop din mucus cervical intarit in canalul existent in colul uterin. Din acest motiv exista foarte rar posibilitatea ca in momentul in care ar fi urmat sa inceapa menstruatia sa se produca de fapt niste scurgeri sangvinolente, de regula foarte slabe cantitativ, care au un aspect care cu greu s-ar putea confunda sau atribui unei menstre si ca carei durata de manifestare de regula nu depaseste 1-2 zile. In cazul in care ultima menstruatia s-a desfasurat pe o perioada de 7 zile si daca menstra eliminata a avut acelasi, aspect, culoare, textura, miros, cantitate si flux de menstra eliminata, etc. si a fost similara cu ultimele menstruatii, se poate afirma fara teama de a gresi ca este IMPOSIBIL sa se fi format si sa existe o sarcina. Multa sanatate!

| blesmese explică (pentru corbulalbrosu):

Pai menstruatia mea a durat exact cum ai spus tu, ca textura, miros, cantitate, flux. Faza ca am sange in urina si nu prea stiu de la ce pot sa apara.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru blesmese):

Aparitia unor urme de sange in urina nu are absolut nicio legatura cu sexul, cu sarcina sau cu menstruatia. Vezica urinara si uretra prin care se elimina urina sunt complet separate de aparatul genital feminin (vagin, col uterin, uter), deci nu au nimic in comun una cu alta. Hematuria se poate datora unor inflamatii sau infectii ale tractului urinar, a unor tumori sau din cauza unor traumatisme ale rinichilor sau a caii urinarea. Daca acest fenomen de aparitie a sangelui in urina continua sa se manifeste mai multa vreme este indicat sa fii examinata de catre un medicul de familie sau de medicul internist. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Julizz a răspuns:

Bună!
Există ciclu în primele 1/2, maxim 3 luni ale sarcinii la unele femei.
Durează mai puțin decât normal (diferă la fiecare femeie) și nu este atât de abundent.
Fă un test de sarcină să te linistești!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Julizz):

NULITATE absoluta, nu mai comentezi nimic? laughing