| Cris5tcjjh a întrebat:

Salut fetelor asa o intrebare... De la un singur act sexual ne prtejt si a ejaculat in tine poti ramane insarcinat?

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Da, normal ca se poate. Test de sange poti face cam dupa 7 zile iar test normal cam dupa 21.

14 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Sarcina NU se poate forma oricand, oricum si din orice sau practic...din nimic. Fiecare fata/femeie dar si baiat sau barbat indiferent de varsta pe care o are, dar care si-au inceput viata sexuala, ar trebui sa cunoasca in mod foarte exact si precis mecanismul de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a incepe sa intretii contacte sexuale, sa fii deja informat ca pentru a se forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca aceste 2 conditii trebuie sa se petreaca in acelasi timp, sa se produca simultan/concomitent si anume : 1-) In primul rand trebuie sa stii ca tu ca femeie poti sa devii insarcinata NUMAI daca sexul este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica sexul se produce intruna sau toate cele 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie, sau chiar in ziua ovulatiei cand exista deja un OVUL VIABIL in uterul tau. Doar in acest caz si acest moment se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid care poate sa provina din sperma si NU din lichidul preejeculator. 2-) Sarcina poate lua nastere NUMAI daca sperma ajunge in mod obligatoriu si sigur IN VAGIN (indiferent de cantitate) intruna dintre cele 4-5 zile considerate a fi in perioada fertila. In cazurile precum este cel prezentat de tine soarta sexului depinde de experienta sexuala a partenerului privind capacitatea acestuia de a controla perfect ejacularea spermei si de momentul intretinerii sexului adica daca acesta a fost intretinut in timpul sau in afara perioadei fertile. Probabilitatea de a se putea forma o sarcina in cazul precizat adica in urma unui sex intretinut in a 4-a zi de dupa terminarea menstruatiei este destul de mica spre imposibila in cazul in care ciclul tau menstrual este catusi de cat regulat si are mereu o lungime de peste 26-27 de zile. In cazul in care exista anumite dubii sau temeri pentru a indeparta ingrijorarea, vei putea face un test de sarcina insa numai dupa trecerea a minim 21 de zile de la data de intretinere a sexului respectiv, bineinteles ca numai/doar in cazul in care intre timp NU iti va porni menstruatia. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Riscul e foarte mare.
Test concludent poți face la 21 de zile de la ultimul act sexual.

| minrest a răspuns:

Crezi ca e cineva inauntru care numara? De ce sa nu poti? Crezi ca sarcina se formeaza la fiecare act cate putin? Sau poate gandesti ca nu e corect sa nu ti se ceara confirmare, prin al doilea act neprotejat? Oare cel ce se spanzura o singura data moare, daca nu era hotarat si s-a spanzurat la inaltime mica? Eu cred ca un baiat care are parte de sex poate sa foloseasca un prezervativ, nu sa trimeata proasta sa faca avorturi pentru capriciul lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing evident ca este de ajuns si O SINGURA DATA ...cam care este logica intrebarii? Nu ai nevoie de pregatire pentru asta

| ShamelessQboy a răspuns:

Desigur, dacă s-au întrunit toate condițiile, printre care; sa fii in perioada fertilă, el sa nu fie infertil!

| Cris5tcjjh explică (pentru ShamelessQboy):

A fost a 4 zi de la menstruatie, cit de repede pot face un test de sarcina?

| Cris5tcjjh explică:

Multumesc mult la toti

| Anonima0198 a răspuns:

Da, lol. Unde ți-a fost capul? O să regreți greșeala asta straight face

| Cris5tcjjh explică (pentru Anonima0198):

Am făcut ă două zi un test de sarcina si a iesit negativ...

| Cris5tcjjh explică (pentru Anonima0198):

Am făcut un test de sarcina ă două zi si a iesit negativ...

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Cris5tcjjh):

Testul de sarcina efectuat inainte de termenul optim, de regula are rezultatul incert deoarece garantia de corectitudine este mult prea mica de circa 40-60%. Iar in cazul in care testul a fost facut a 2-a zi de dupa sex, a fost facut ABSOLUT INUTIL, fara sens si fara rost fiindca rezultatul obtinut a fost 100% ERONAT.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cris5tcjjh):

Testul de sarcina iese abia dupa o luna happy l-ai facut degeaba.
Eu nu inteleg cum te poti apuca sa faci sex cand nu esti informata absolut deloc. am impresia ca nici nu stii cum se fac copiii.

| sofisis a răspuns (pentru Cris5tcjjh):

L-ai facut fix degeaba. happy

| Cris5tcjjh explică (pentru sofisis):

Am sa mai fac unul peste 14 zile...