| andreea3375 a întrebat:

Salut fetelor! Vreau sa-mi spuneti si mie povestea primului vostru ciclu, niste intamplari amuzante sau nu, inclusiv simptomele daca au fost si varsta, chiar sunt curioasa sa aflu. Eu am 14 ani si 4 luni si inca n-am si ma ingrijorez foarte mult si vreau sa stiu cum a fost la voi. As dori cat mai multe raspunsuri. Va multumesc mult tuturor!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau ca nu-i nimic comic, dar pentru majoritatea nu are de ce sa fie amuzant, pentru ca nu-i ...cand apar dureri de burtica, sau vezi ca te-ai patat. Este doar surpriza de moment, dupa care alergi la baie sa te speli, sa te schimbi si sa iti pui pansament pe chilot, tampon sau ceea ce exista in casa pentru situatia asta.
Ciclul menstrual vine diferit la fiecare fetita, in functie de motenirea genetica de la mama ei.
Ciclul menstrual poate veni oricand, intre 12 si 16 ani.
Esti la varsta cand ar trebui sa discuti cu mama ta, despre aceste lucruri femeiesti si sa-i ceri sfatul si lamuriri cu privire la protectie si igiena personala.

| Andreeush a răspuns:

Mie mi-a venit când aveam 14 ani, era o zi normală în care trebuia să merg la școală. M-am trezit ca de obicei la 6 dimineața și am observat că îmi venise ciclul în somn. Nu am avut nici un simptom, nu m-a durut nimic.

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Aveam 9 ani. (Destul de repede stiu) si iesisem afara in pijima si m-au vazut vecini. M-am speriat. Credeam ca mor si am sunat la 112 si femeia mi-a explicat la telefon ca nu am nimic si sa vorbesc cu parintii happy

| anonima188888 a răspuns:

Nu e nimic de speriat. Mie mi-a venit când încă aveam 10 ani. Nu am simțit absolut nimic prima oară! Am avut doar o mică pata de sânge! Chestia amuzanta e ca am început sa plâng pentru ca îmi părea rau ca mi se termina copilaria...Mama ce am plâns! Uneori mă mai doare puțin burta înainte, dar nu sunt dureri mari. In multe cazuri (și al meu) e neregulat mai ales când încă ești la început gen pana îți începi viata sexuală, pana te mai maturizezi etc. Mai ciudat e faptul ca la 14 ani jumătate încă nu ți-a venit, dar nu cred ca e nimic grav, te poți duce la un edrocrinolog (nu îți va face nimic) și poate îți va da niște pastile cu hormoni, dar totuși nu cred ca e nevoie. Mai așteaptă pana la 15 ani și dacă nici atunci nu vine e nevoie de doctor. Sănătate! Numai bine!

| Lorennn a răspuns:

Mie imi venise la 11 ani. Nu am simtit nimic poate doar o senzatie de umezeala insa nicio durere. Eram la cumparaturi cu parintii si cand am ajuns acasa si am fost la baie vazusem o pata rosie-maronie, m-am speriat credeam ca m-am lovit in ceva si nu aveam nicio treaba cu menstruatia pe atunci. De speriata ce eram i-am arata mamei mele si atuci imi explicase tot ca de fapt nu mai sunt o copila. Partea nasola a fost ca prima menstruatie pe atunci m-a tinut mult aprox doua saptamani. Habar nu am de ce asa mult. Dar presupun ca a fost o dereglare hormonala oricum fusesem la ginecolog.

| OdetteSs0000 a răspuns:

Aveam 13 ani, venisem de la școală. Până atunci nu avusesem niciun simptom. Când am ajuns și am observat ce am pe chiloți m-am speriat. Am crezut că am făcut pe mine din greșeală și nu îmi dădusem seama?‍♀️. I-am arătat mamei și mi-a zis că e menstruație. Stai liniștită, altora le-a venit la 16-17 ani.