| iPhone23 a întrebat:

Salut grup, am și eu o întrebare, în luna iulie mi-a venit ciclul pe 18 iulie, în august in 15 si inca in 19 sept încă nici un semn.
Sâmbătă 14 sept am întreținut relații sexuale cu iubitul meu, la început fix când voiam sa incepem s-a spart prezervativul, altă zi duminica am luat pastila escapelle.
Ce mi se întâmplă, ca încă nu a venit ciclul?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la doctor la ginecolog sa vada el ce s-a intamplat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Penultimul ciclu menstrual a tinut 18.07 - 14.08 = 28 zile. Daca ciclul tau menstrual este catusi de cat regulat inseamna ca ar fi urmat sa se termine tot dupa 28 de zile (cu o posibila abatere de +/- 1 sau 2 zile) cel mai probabil in preajma datei de 11-13 Septembrie (15.08 - 11.09 = 28 zile).
Pe baza datelor prezentate reiese ca actul sexual intretinut in data de 14 Septembrie a avut loc in cea de a 31-a zi a ciclului menstrual, adica intr-un moment in care in proportie de peste 99, 9% a fost IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina.
Daca te-ai fi informat corect ai fi cunoscut faptul ca in aceasta perioada a ciclului menstrual formarea sarcinii este cu totul IMPOSIBILA si in consecinta in mod sigur nu ai mai fi actionat cu atat IRESPONSABILITATE incat sa-ti bati joc cu buna stiinta de organismul tau pe o perioada de minim 3-4 luni. Si asta In cel mai fericit caz fiindca poate exista si neplacuta posibilitate ca activitatea hormonala sa fie complet dereglata o perioada de 8-9 luni sau chiar mai mult. In concluzie si consecinta, se poate afirma ca actuala prelungire a ciclului menstrual cu 5 zile pana acum, dar care in mod absolut sigur se va mari in continuare cu un numar de zile imposibil de anticipat, este urmarea faptului ca hormonii sintetici proveniti din pastila Escapelle au dereglat activitatea hormonala, care la randul ei a dereglat desfasurarea ciclului menstrual. Este exclusa orice alta cauza care ar fi putut provoca aceasta asa zisa ''intarziere'' a menstruatiei. Din pacate pentru tine, este imposibil de anticipat cat este de grava si de severa poate fi dereglarea hormonala actuala si de asemenea nu se poate anticipa nici in ce masura vor fi afectate urmatoarele cicluri menstruale. Multa sanatate!

| monycutzza a răspuns:

Păi să rup înainte să te penetrează sau cum?! Dr nici chiar asa nu cred a esti "în pericol" pentru ca nu esti in perioada fertilă.