| Farazahar20 a întrebat:

Salut, ieri am avut contact sexual cu iubita mea, actual sexual s-a termiant in prezervativ, dupa care la scoaterea penisului prezervativul se derulase si nu mai era pe penis, efectiv verificasem si in interior era gol, ea mi-a spus ca o parte era pe pat si cealalta pe langa picior. Deci e posibil cand sa fi scos penisul sa fi intrat lichid in vaginul ei? Mentionez ca dupa ceva timp avuse o scurgere, ceea ce nu se mai intamplase, de culoare rosie. Acum nu suntem siguri in ceea ce priveste sarcina, am decis sa luam pastila de a 2a zi maine, dar nu suntem asa siguri daca e cazul. Escapelle sau Postinor. Dar imi e foarte teama cu legatura la reactiile adverse. Exista riscuri? Multumesc! Astept raspunsurile voastre in cel mai scurt timp.

Răspuns Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Sarcina se poate forma numai/doar in cazul in care sperma ajunge in vagin intr-una dintre cele 5-6 zile fertile ale ciclului menstrual. Daca sexul a avut loc in afara PERIOADEI FERTILE atunci NU se poate forma/naste o sarcina chiar si daca sperma este ejaculata in vagin. Perioada fertila o puteti stabili NUMAI in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT. DOAR daca ciclul menstrual este NEREGULAT si exista posibilitatea ca sperma sa fi ajuns in vagin numai in acest caz se foloseste pastila de a 2-a zi. Daca puteti preciza : 1. ) cate zile are ciclul menstrual adica are mai putin sau mai mult de 28 de zile; 2. ) data inceperii urmatoarei menstruatii se poate stabili precis de fiecare data; 3.) in ce data a inceput ultima menstruatie; 4. ) in ce data ar fi urmat sa inceapa urmatoarea menstruatie; 5.) data exacta la care s-a intretinut sexul. Pe baza acestor date se poate stabili exact/precis daca este nevoie sau nu trebuie folosita pastila de a 2-a zi. Efectele adverse ale pastilelor contraceptive difera de la organism la organism insa intotdeauna deregleaza foarte tare si pe termen de multe luni atat activitatea hormonala cat si intregul ciclu menstrual. Multa sanatate!

| Farazahar20 explică:

Ieri pe data de 16 s-a produs sexul, azi fiind 17. Ultima data a fost pe 31 luna lui decembrie, deci ar trebui sa ii vina luna aceasta pe la 1 sau tot 31. De obicei vine si pe 10..deci este NEREGULAT.

| Farazahar20 explică:

Deci optam sa folosim pilula de a 2 zi, in acest caz. Ce efecte are ca sa diminueze sarcina nedorita?

| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece ciclul este neregulat, intr-un astfel de caz nu se poate determina precis/sigur data ovulatiei si de altfel daca s-ar respecta lungimea ciclului si astfel data de incepere a menstruatiei ar urma sa fie 31 ianuarie sau 1 februarie, atunci in acest caz ovulatia s-ar produce probabil astazi sau maine, si reiese ca ieri ar fi fost exact una dintre cele mai fertile zile din actualul ciclu. Ambele contraceptive sunt la fel de eficiente atat Escapelle cat si Postinor2. Nimeni nu este in stare sa poata intui, care si cat de intense vor fi efectele adverse. De regula dupa 5-7 zile se poate produce o sangerare cantitativ slaba, cu o durata care poate sa tina 2-3 zile, insa nu va reprezenta menstruatia deoarece acea sangerare reprezinta un efect advers al organismului fata de hormonii din pastile, in consecinta cel mai probabil menstruatia adevarata se va porni la data la care ar fi normal sa inceapa. Multa sanatate!

1 răspuns:
| JahWar a răspuns:

Salutare, iti recomand pastila, oricare, de la farmacie. Totul o sa fie ok daca o ia. Succes!

la riscuri, vorbind, am intrebat la farmacie, apar doar daca se iau mai mult de 2-3 pe an. Asa ca ai grija!