| celebrulanonimz a întrebat:

Salut, in erectie, penisul ar trebui sa se decaloteze(nu stiu daca e corect ce am scris) singur? Virgin

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Intrebarea astfel reformulata devine inteligibila, ceea ce permite sa ti se poate oferi un raspuns adecvat, corespunzator. In momentul in care penisul intra in erectie, datorita faptului ca intervine o modificare destul de mare a dimensiunii si din acest motiv atat trunchiul cat si glandul isi maresc mult marimea in volum. Insa in acelasi timp fiindca lungimea preputiului ramane neschimbata de obicei preputiul se va retrage si astfel o parte a glandului de obicei zona meatului urinar se dezveleste (partial) si devine vizibila, fiind expus vederii. Insa practic aproape niciodata in urma intrarii in erectie NU se produce o retragere atat de pronuntata a preputiului incat DECALOTAREA sa devina integrala/completa/totala si astfel dezvelirea glandului sa devina completa. Din acest motiv aproape intotdeauna pentru a decalota glandul, barbatul este nevoit sa se foloseasca de degetele/palma lui ca sa manvreze/miste preputiul inainte si inapoi in cazul in care se masturbeaza sau urineaza. Doar in timpul intretinerii sexului, miscarea de du-te-vino/inainte-inapoi a preputiului peste gland este preluat de vaginul femeii. Astfel ca reiese/in concluzie penisul se poate decalota fara ajutor atunci cand intra in erectie, insa doar/numai partial/incomplet, sau doar intr-o anumita masura, dar exista si posibilitatea ca glandul sa nu iasa chiar deloc in cazul in care preputiul este unul foarte lung. Sper sa fi fost suficient de explicit. Sanatate!

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Organul sexual al baietilor a caror varsta este trecuta de 6-7 ani poate fi considerat ca fiind sanatos d.p.d.v. medical, numai/doar daca acel penis poate fi decalotat (belit) complet, lin, fin, usor, complet si fara durere, incat glandul (capul) sa iasa in intregime de sub pielea mobila, adica preputiu. Orice penis al carui gland (cap) nu iese complet de sub preputiu (pielea mobila) care il acopera/inveleste de obicei si in mod normal complet si in totalitate (pentru a-l proteja de factorii externi), dupa implinirea varstei de 7-8 ani, inseamna ca este un penis bolnav care este afectat intr-o anumita masura de FIMOZA indiferent de faptul ca baiatul respectiv mai este virgin sau si-a inceput deja viata sexuala. Daca esti intr-o astfel de situatie atunci se impune, devine necesara, o vizita la sectia Urologie pentru a fi consultat de un medic urolog. Multa sanatate!

| celebrulanonimz explică (pentru corbulalbrosu):

Ce intreb eu ce raspunzi tu

| celebrulanonimz explică:

Wow dar ce raspuns coerent cu intrebarea

| celebrulanonimz explică:

Intrebarea mea este : Penisul trebuie sa se decalotez singur sau il decalotez eu?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru celebrulanonimz):

Intrebarea astfel reformulata devine inteligibila, ceea ce permite sa ti se poate oferi un raspuns adecvat, corespunzator. In momentul in care penisul intra in erectie, datorita faptului ca intervine o modificare destul de mare a dimensiunii si din acest motiv atat trunchiul cat si glandul isi maresc mult marimea in volum. Insa in acelasi timp fiindca lungimea preputiului ramane neschimbata de obicei preputiul se va retrage si astfel o parte a glandului de obicei zona meatului urinar se dezveleste (partial) si devine vizibila, fiind expus vederii. Insa practic aproape niciodata in urma intrarii in erectie NU se produce o retragere atat de pronuntata a preputiului incat DECALOTAREA sa devina integrala/completa/totala si astfel dezvelirea glandului sa devina completa. Din acest motiv aproape intotdeauna pentru a decalota glandul, barbatul este nevoit sa se foloseasca de degetele/palma lui ca sa manvreze/miste preputiul inainte si inapoi in cazul in care se masturbeaza sau urineaza. Doar in timpul intretinerii sexului, miscarea de du-te-vino/inainte-inapoi a preputiului peste gland este preluat de vaginul femeii. Astfel ca reiese/in concluzie penisul se poate decalota fara ajutor atunci cand intra in erectie, insa doar/numai partial/incomplet, sau doar intr-o anumita masura, dar exista si posibilitatea ca glandul sa nu iasa chiar deloc in cazul in care preputiul este unul foarte lung. Sper sa fi fost suficient de explicit. Sanatate!