| CuppiDoon a întrebat:

In vacanta de paste, mi-am propus sa citesc o carte "Elevul Dima dintr-a 7-a", zis si facut.Am citit cartea.(eu avand 2 carti acasa. am citit una din ele). Acum intrebarea este...De ce sunt diferite cartile?

In cea pe care am citit-o ieri era vorba despre un Baiat(18-19 ani)care se muta la scoala la craiova... In gazda la o italianca, al carei sot decedase. Dima gaseste un biletel cu coordonatele unei insule vrajite, apoi el se apuca sa recruteze elevii scolii pentru a pleca in cautarea acelei insule.(nu am povestit tot), iar la sfarsit prietenul lui, adica, Soimaru, se spanzura in pod.

Acum varianta pe care am gasit`o azi dimineaza in biblioteca nu este ca aceasta.Deoarece sfarsitul este diferit.

Cand am vazut ca este diferit am venit aici sa va pun intrebarea!:

"Exista 2 versiuni ale cartii"Elevul Dima dintr-a 7-a"?"

(Scuzati-mi greselile de exprimare/ortografie)

1 răspuns:
| RXN a răspuns:

Din cate stiu eu,nu,nu sunt doua versiuni diferite ale cartii. Poate sunt doua editii diferite, deci sunt schimbate unele pasaje la nivel de exprimare, dar nu si in cazul actiunii in sine.