| Bloock a întrebat:

Salut, înainte perioadei poți rămâne însărcinată? Mai exact cu 1-2 zile inainte

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te referi la perioada menstruatiei, sau perioada fertila?

| Bloock explică (pentru Violleta2022):

Da, menstruației

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bloock):

O sarcina se poate produce numai in perioada fertila, nu in cea menstruala.
Perioada fertila este la mijlcoul perioadei dintre 2 cicluri menstruale, dar asta se intampla numai daca ai un ciclul perfect REGULAT, care vine in fiecare luna, la fix acelasi numar de zile.
La un ciclu de tip neregulat, nu se poate calcula sau aproxima ovulatia si nici perioada fertila, putadu-se produce oricand.
Asadar, tu ce tip de ciclu menstrual ai?
De unde stii sigur, ca erai cu 2 zile inainte de ciclu?

| Bloock explică (pentru Violleta2022):

Căci după 2 zile a venit

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bloock):

Atunci este clar, ca nu erai in perioada fertila si nici insarcianta nu aveai cums a ramai, odata ce ti-a venit ciclul.
Asadar, intrebarea ta oricum nu mai avea sens!

| corbulalbrosu a răspuns:

IMPOSIBILITATEA FORMARII SARCINII IN ULTIMELE 10 - 11 ZILE DIN CICLUL MENSTRUAL
Este determinat stiintific si medical, in mod concret faptul ca OVULUL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN in una dintre cele 2 trompe uterine (in mod alternativ) indiferent care este tipul sau lungimea ciclului menstrual, INTOTDEAUNA cu exact 14 zile inainte de data la care va incepe menstruatia in cazul in care NU este fecundat ovulul. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are LUNGIMEA FIXA de 14 zile. De asemenea este determinat tot stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de spermatozoid NUMAI in ziua producerii sale, adica in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea din OVAR. In cazul in care ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile se instaleaza starea de DEGENERARE totala si... SE DESTRAMA. O parte a resturilor rezultate este resorbita de endometru, iar cealalta parte devine CORPUL GALBEN care se fixeaza de peretele uterului si incepe sa produca progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa ce trec 3 maxim 4 zile de la eliberarea din ovar, OVULUL PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER. Acest proces se produce cu 9-10 sau chiar 11 zile inainte de terminarea ciclului menstrual, adica ziua in care incepe menstruatia. Fiindca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual absolut sigur NU poate sa mai existe un ovul viabil in uter, reiese cat se poate de simplu si clar ca in acele 9-10 zile chiar si daca ajunge in vagin sperma indiferent de cantitate, formarea sarcinii in lipsa OVULULUI devine 100% IMPOSIBILA.
Multa sanatate!

| doctorandus a răspuns:

Ce trebuie sa stii ca nicio metoda de contraceptie nu este 100% efectiva.

| Emilian65 a răspuns:

Nu poti ramane gravida.

| Floridori a răspuns:

Cele 10-12 zile dinaintea urmatorului ciclu menstrual sunt intotdeauna de infertilitate absoluta deoarece ovulul se elibereaza cu 14 zile inaintea primei zile a urmatorului ciclu menstrual si este viabil maxim 24 de ore.
Deci nu, absolut nu se poate ramane insarcinata cu 1-2 zile inaintea sangerarii menstruale.