| BlueDark a întrebat:

Inainte sa va povestesc ce s-a intamplat, vreau sa va prezint situatia...
Sunt profesor de sport la liceu.Am fost casatorit o perioada scurta de timp(2005-2007).Sotia m-a parasit pentru ca a aflat ca nu pot avea copii.In momentul de fata am 45 de ani.
In urma cu ceva vreme(cam 2-3 ani, daca nu ma insel), in scoala in care predau a venit o noua profesoara de limba franceza.Cand am vazut-o prima data,mi-am spus "Wow,ce frumoasa este!".Si nu glumesc, e cea mai frumoasa femeie pe care am vazut-o pana acum! Ea are 43 de ani.Mai tarziu am aflat ca nu a fost casatorita niciodata, ceea ce m-a cam surprins.Adevarul era ca,deoarece nici ea nu poate avea copii, a fost "abandonata" (ca sa zic asa) de toti barbatii cu care a incercat sa isi intemeieze o familie.Fiind si diriginta,la fel ca mine,am avut ocazia sa fim implicati impreuna in mai multe activitati scolare. Uite asa ne-am apropiat.
Am inceput sa comunicam din ce in ce mai des, sa glumim,sa povestim etc. Dupa ce am vorbit o vreme cu ea,mi-am dat seama ca, pe langa frumusete, are o inteligenta aparte.Citise foarte multe carti, avea o cultura generala vasta.Am descoperit ca avem multe hobby-uri si preferinte comune; La inceput,trebuie sa recunosc, am tratat-o ca pe o prietena.Si ea la fel.Nici gand sa ajungem la urmatorul nivel!
Luna trecuta ne-am intalnit la un ceai, acasa la mine.Am inceput sa vorbim despre povestea vietii noastre.Atunci am aflat multe despre ea.Pana in acel moment nu stiam ca are aceeasi problema ca si mine.M-am simtit compatimit.Gasisem in sfarsit pe cineva care avea aceleasi sentimente ca mine.Nu am mai fost atat de deschis in fata unei persoane in viata mea! Si ea se simtea la fel.Ne-am asezat pe canapeaua aceea ca simplii prieteni, apoi ne-
am dat seama ca se formase o legatura extrem de puternica intre noi.Intr-adevar,pe langa atractia fizica, simt si afectiune fata de ea.La final, cand a trebuit sa plece(deja incepuse sa se intunece un pic), am imbratisat-o si i-am spus ca tin la ea.Atentie! Nu am spus "Te iubesc!".E o mica diferenta.Am zis sa nu ii trantesc asemenea cuvinte in fata, asa...brusc.Mi-a fost teama de reactia ei.Deci am folosit o expresie cu tenta mai amicala pentru inceput.
Ceea ce m-a surprins placut a fost ca mi-a raspuns "Si eu!". Si a plecat...
Asa am tot dus-o vreo 2 saptamani, pana cand i-am spus ca m-am indragostit de ea.Serios vorbind, nu am mai fost atat de indragostit nici cand aveam 20 de ani! Totusi, ea nu a spus nimic.A venit langa mine si m-a sarutat.Eram ceva gen "WOW,chiar se intampla?!".
De atunci o duc zilnic cu masina acasa(asta cand orarele noastre coincid, cam 3 zile pe saptamana).Ne petrecem mult timp vorbind, iesind impreuna undeva etc.
Problema este ca nu stiu ce sa fac mai departe.Probabil multi vor spune ca suntem prea in varsta...Dar ma gandesc si eu ...Doar nu vom sta ani intregi de acum inainte rezumandu-ne la atat.Ma gandeam sa ii propun sa ne casatorim,dar ma tem ca nu e pregatita.A trecut prin multe intamplari de-a lungul vietii. Poate ii este frica sa incerce din nou, cine stie?

Răspuns Câştigător
| Ara997 a răspuns:

E clara treaba. ai noroc. si ea la fel.
doamne-ajuta sa fie intr-un ceas bun!
eu cred ca poti profita de faptul ca veti petrece craciun etc. si in seara de craciun sa o ceri!
normal ca nu te mai temi mai ales ca ai trecut prin destule.
sunteti maturi si inteleg asta (colega) si inteleg si partea cu felul cum percepi tu aceasta dragoste, e ceva matur care inseamna protectie nu aventura. vrei cuibu tau, perechea ta.
uite, chiar ma bucur pentru voi desi nu va cunosc. dar eu sa cunosc o pereche ca voi as incuraja-o in aceasta directie
deci la craciun o ceri, la revelion anuntati familiile si actele va ies rapid. pe urma vrei nunta e ok daca nu o petrecere cu ceva colegi si merge si un popa acolo. nu-i bai. fa treaba frumos, te simti si tu si ea bine, acceptati sa zic asa de comunitate. o sa fie excelent!

25 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai bine sex si stat impreuna nu mai e nevoie de biserica sau primarie la mijloc

| BlueDark explică (pentru mgtow):

De ce nu?

| BlueDark explică (pentru mgtow):

Inca nu am ajuns la punctul respectiv.In plus, am recunoscut ca as putea trai langa ea tot restul vietii chiar si fara sex...Cu toate ca sunt sigur ca se va intampla candva.

| mgtow a răspuns (pentru BlueDark):

Conteaza sa fie intelegere intre voi nu mai e nevoie de acte oficiale acum. Daca se intampla ceva si va despartiti faceti economie la avocat

| mgtow a răspuns (pentru BlueDark):

Trebe sex si sa fie intelegere intre voi atat e suficient. Copii nu sant intre voi deci o problema rezolvata va descurcati mai bine asa

| BlueDark explică (pentru mgtow):

Suntem convins de planurile mele de voiitor.Am dicutat si cu ea...E la la fel.Am incercat in mod subtil sa ii sugerez, iar reactiile ei au fost favorabile.Totusi,cred ca s-a prins.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a forma un cuplu perfect NU este nevoie nici de primarie si nici de biserica. Mutati-va impreuna pentru o perioada de proba. Timpul va va indruma spre ''cararea''... de urmat. Sanatate si fericire!

| mihai69 a răspuns:

Lasă lucrurile să decurgă firesc.
Pentru început, propune-i să stați împreună (la tine sau la ea - nu asta e cel mai important).
Dacă va simți nevoia de măritiș, o să spună sau o să-ți dea ea de înțeles.
Și eu cu actuala soție suntem împreună de aproape 13 ani, dar încă nu am „oficializat" relația. Și ea avea peste 40 de ani când ne-am cunoscut... deci - se poate!

| SG1995 a răspuns:

E prea de vreme, da-ti vreme sa va cunoasca, ceilalti useri au dreptate, stati un timp asa impreuna, timp de 6 luni- un an, dupa acest timp in care v-ati cunoscut cereti-o in casatorie. Problema dansa e increderea, a avut multe de pierdut in viata, si nu va accepta asa simplu ca poate fi bine, numai e naiba, deci aveti rabdare si da-tii timp sa prind avand, cand va avea incredere in intetiile dumneavoastra negresit va accepta un angajament precum casatoria.

| BlueDark explică (pentru SG1995):

Vorbeste-mi la singular, te rog.Nu sunt mare diplomat de stat, ca sa fie nevoie sa imi spui "dumneavoastra". Sunt om, nimic mai mult decat tine.Nu iti sunt superior...
Multumesc pentru sfat! Noi ne cunoastem de vreo 2-3 ani, dar ne-am atasat unul de celalalt destul de recent.Cred ca aveti dreptate cu totii.De asta, vom petrece impreuna Sarbatorile, sa vedem cum va fi.

| SG1995 a răspuns (pentru BlueDark):

Sunteti de doua ori mai in varsta decat mine, si sunteti si profesor, de aceea folosesc un ton formal.

| BlueDark explică (pentru SG1995):

Atata vreme cat nu imi esti elev si esti matur, nu ma aflu cu nimic mai presus. Vorbim ca de la egal la egal.

| Ara997 a răspuns (pentru SG1995):

Si mai e ceva.
ai primit o educatzie buna.
si asta nu-i putin.

| BlueDark explică (pentru Ara997):

Multumesc! Incerc doar sa fiu prietenos cu toata lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stii cum sa strici mai repede relatia observ. Daca vrei asta, da, spune-i ca iti arde de insurat. Cat mai repede posibil. Si dupa sa te miri ca de ce mori singur.

| Ara997 a răspuns:

E ok toata treaba asta, ideea e ca sunteti profesori si e bun sa aveti in vedere sa nu faceti miscari gresite la scoala (care inseamna mult pentru voi )
invit-o si stai de vb si faceti-va planu ca tiganu.
si daca ea vrea ar familie atunci fi barbat si treci la lucruri serioase adica da cere-o in casatorie. adica fi domn, nu merge cu mutat sucit, sunteti maturi, va rad copiii pe la scoala si colegii.

| BlueDark explică (pentru Ara997):

Asta este.La scoala ne mai vedem prin cancelarie, pe holuri...Nimeni nu banueste cat de putin.Profesia e profesie, nu amestecam treburile. Ne petrecem foarte mult timp impreuna.Am fost surprins de cat de mult semanam.Si povestea vietii noastre e asemanatoare. Avem preferinte comune.O admir pentru ca are un caracter matur, dar cand sunt langa ea ma face sa ma simt ca la 20 de ani.Nu e monotona.Are idei amuzante. Si din cate am incercat eu sa ii sugerez subtil ca vreau sa ajungem mai departe, chiar mi s-a parut incantata.Dar m-am gandit ca nu e bine sa o duc asa...prin invaluire.Deci cu prima ocazie ii voi spune ce vreau.Dar tu ce zici? Sa fie o discutie "intre 4 ochi", sau o cerere in casatorie asa cum se obisnuieste, pe neasteptate? Totusi, dupa 3 ani de cand o cunosc, mi-am dat seama ca am fost dintotdeauna indragostit de ea.Probabil subconstientului meu ii era teama sa mai iubeasca din nou, cine stie? Cert este ca ne potrivim ca 2 piese de puzzle.Tin foarte mult la ea, iar sentimentul e recirpoc.Nu stiu daca intelegi ce vreau sa spun, dar nu e genul ala de perceptie a dragostei care implica doar atractie fizica si putina simpatie.Aici este vorba despre afectiune.Sunt pregatit sa fac acest pas, chiar daca ceilalti useri spun ca ar fi mai bine sa o iau incet.Nu mai am varsta la care sa ma tem de un refuz.Dar cred ca nu e cazul.Simt ca ma iubeste.Adica atunci cand ma vede se lumineaza, efectiv.Nu conteaza ca e o obosita sau trista din diverse motive! Mereu este zambitoare in prezenta mea, isi arata grija fata de mine si ma sustine.

| BlueDark explică (pentru Ara997):

Multumesc! Tu chiar meriti fundita! Si ca tot veni vorba de cererea in casatorie, ai dreptate.Si,intra-adevar, am ajuns amandoi la varsta la care stim ce vrem de la viata.

| BlueDark explică (pentru Ara997):

Stii cum se zice... Daca e o data in viata, atunci sa fie frumos.Asa ca nu-i problema, facem si pretrecere.Nah,cum vrea ea acum...Dar din cate o cunosc, n-ar da inapoi pentru nimic in lume!

| Ara997 a răspuns (pentru BlueDark):

E clara treaba. ai noroc. si ea la fel.
doamne-ajuta sa fie intr-un ceas bun!
eu cred ca poti profita de faptul ca veti petrece craciun etc. si in seara de craciun sa o ceri!
normal ca nu te mai temi mai ales ca ai trecut prin destule.
sunteti maturi si inteleg asta (colega) si inteleg si partea cu felul cum percepi tu aceasta dragoste, e ceva matur care inseamna protectie nu aventura. vrei cuibu tau, perechea ta.
uite, chiar ma bucur pentru voi desi nu va cunosc. dar eu sa cunosc o pereche ca voi as incuraja-o in aceasta directie
deci la craciun o ceri, la revelion anuntati familiile si actele va ies rapid. pe urma vrei nunta e ok daca nu o petrecere cu ceva colegi si merge si un popa acolo. nu-i bai. fa treaba frumos, te simti si tu si ea bine, acceptati sa zic asa de comunitate. o sa fie excelent!

| christall a răspuns:

Trebuie sa va cunoasteti mai bine, sa locuiti apoi impreuna si daca merge va casatoriti. Graba strica treaba.

| BlueDark explică (pentru christall):

Nu ne grabim.Sunt convins ca am gasit persoana perfecta.Suntem exact la fel, ca verigile aceluiasi lant.

| venividivici2017 a răspuns:

De ce sa nu va casatoriti? Bine,acum nu cred ca ar fi momentul.E bine sa petreceti si un anumit timp impreuna,sa iesiti undeva,sa vizitati anumite locuri, vacante impreuna apoi daca si ea vrea, tu vrei, de ce nu? Poate asa a fost sa fie, pare ceva frumos.Sincer,mi-as dori sa intalnesc si eu o asemenea fata, care de asemenea sa imparta aceleasi sentimente cu mine, dar inca sunt incurcat in deziluzie, lipsa de speranta.

| BlueDark explică (pentru venividivici2017):

Multumesc pentru sfat.Intr-adevar,am vorbit cu ea si am cazut de comun acord sa petrecem Craciunul si Anul Nou impreuna, la munte.

| Aimwork a răspuns:

Salut!
Sigur ca ii este frica! Dar las.o si tu mai moale cu casatoria.
Mai stai putin, vezi daca e sigur ce ti.ai dorit, asigurate ca nu iti lasi standardele tale mai jos acum ca,, o ai'' si, in loc de casatorie intreab.o daca vrea sa va mutati impreuna. Casatoria e o chestie mult prea mare in care nu e bine sa sari cu capul inainte. Dar daca va mutati impreuna primiti un,, preview'' inofensiv din ceea ce poate fi viata voastra impreuna!
Mult succes si nu o grabi! Sunt sigur ca a asteptat mult timp persoana potrivita si isi doreste asta.dar graba iti va strica treaba!

| SunshineStar a răspuns:

Go for it!