| Hdyxfwfb a întrebat:

La ce vârstă apare ejacularea.Stiu că diferă de la organism la organism dar vreau un răspuns plauzibil. Mersi

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Toate organele endocrine care formeaza/alcatuiesc aparatul reproducator masculin si anume : vezicula seminala, prostata si cele 2 testicule (gonadele) de obicei ajung in situatia de a fi pe deplin maturizate si capabile sa produca primele cantitati de sperma viabila, in majoritatea cazurilor in jurul varstei de circa 14 ani. Bineinteles ca exista si o anumita marja de abatere atat in minus cat si in plus care poate fi una mai mica de doar cateva luni, insa aceasta abatere uneori poate fi si de 1 an. Multa sanatate!

| AlexBanana123 a răspuns:

Prima data cand am ejaculat a fost la 14 ani, dar eu am inceput sa ma masturbez la 11 12 cred