| anonim_4396 a întrebat:

Salut la toti. Am si eu o intrebare. Cind este cel mai bine pentru a avea un contact sexual pentru a ramine insarcinat? inainte sau dupa ciclul menstrual si daca inainte de ciclul menstrual cu cite zile? iar daca dupa dupa ciclul menstrual cu cite zile?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Perioada cea mai fertila este perioada dintre zilele 12 si 16 ale ciclului menstrual. Ziua 1 este ziua in care iti incepe menstruatia si cea mai fertila zi (in medie) este ziua a paisprezecea.

3 răspunsuri:
| candora a răspuns:

Perioada fertila se incepe aprox dupa 14 zile de la inceperea menstruatiei si dureaza cam 8-10 zile
asta in linii generale, deja p-u fiecare organism sunt exceptii

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Cea mai fertila perioada este cu 5 zile inainte de ciclu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de ciclul menstrual, pentru ca poate coincide si cu menstruatia uneori.
De obicei, iti dai seama ca esti in perioada fertila cand secretia vaginala are o consistenta apoasa si este din belsug. Iar in opozitie, zilele nefertile sunt cand secretia vaginala nu este prezenta aproape deloc.